REKLAMA

Niepokój wraca na rynki finansowe. Spokojny poranek wymazywany z giełd

2020-02-25 09:26, akt.2020-02-25 15:06
publikacja
2020-02-25 09:26
aktualizacja
2020-02-25 15:06

Po poniedziałkowej fali spadków powodowanej obawami o rozprzestrzenianie się koronawirusa we wtorek rano na rynkach panował względny spokój. Im bliżej południa, tym sytuacja wyglądała jednak coraz gorzej.

/ fot. TPG / ZUMA Press

[Akutalizacja 15:00] W Europie większość indeksów znajduje się pod kreską. Niemiecki DAX i francuski CAC40 tracą w granicach 0,5%, choć wcześniej zniżkowały po blisko 1%. Włoski FTSE MIB zniżkował o 0,2%. Znacznie silniejsze spadki dotyczą polskiej giełdy: WIG20 traci prawie 2 proc., zaś w dół idą wszystkie komponenty głównego indeksu. Najmocniej tanieją mBank (-6 proc.), CCC (-4 proc.) oraz Alior i Tauron (-4 proc.).

Rosnąć zaczęły za to notowania kontraktów na amerykańskie indeksy, które  wskazują na wzrostowe otwarcie sesji na Wall Street. Ceny złota spadły natomiast z 1660 do 1653  dolarów za uncję.

Relatywnie spokojny poranek

O poranku sytuacja wyglądała nieco inaczej. Od lekkich wzrostów giełdowy dzień zaczął się w Europie. O ponad 0,5 proc. w górę szeły niemiecki DAX i francuski CAC40. Lekko pod kreską znajdował się włoski FTSE MIB (-0,1 proc.), lecz skala tego spadku dalece odbiegała od wczorajszego (-5,4 proc.).

W okolicach zera wtorek zaczął się także na GPW, gdzie wczoraj WIG20 zanotował największe spadki od 2016 r. Na starcie dzisiejszej sesji główny indeks GPW traci 0,07 proc. i wciąż trwała walka o powrót powyżej 2000 pkt. Wśród komponentów indeksu nie wszystkie spółki były przecenione – zyskiwały np. KGHM (2,45 proc.) czy JSW (1,45 proc.).

Optymizm w serca europejskich inwestorów wlewały notowania kontraktów na indeksy na Wall Street. Wynika z nich, że na otwarciu Dow Jones zyskać może 0,75 proc., S&P500 0,8 proc., a Nasdaq nawet 1,2 proc.

Ograniczenie rynkowej paniki widać  także po spadku cen złota. Żółty metal wyceniany jest na 1647 dolarów za uncję wobec 1691 dolarów w trakcie wczorajszego szczytu. Odbijają natomiast ceny ropy naftowej – baryłka brent drożeje o 0,7 proc. do ponad 56 dolarów.

Planujemy kontynuację tematu

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (17)

dodaj komentarz
okop1
Zdrowy rozsądek i logiczne myślenie przede wszystkim. Nie ma sensu panikować. Drobnica traci, a gruby się bogaci tyle w temacie. Korekta w stanach należała się od dawna, ale u nas to solidnych wzrostów nie było od ładnych paru lat. Myśleć przede wszystkim. Pozdrawiam serdecznie.
mikroprzedsiebiorca
Ranek na plusie, ale już wróciło wszystko do normy i znowu czerwień. Trend spadkowy na WIGu20 i tak naprawdę gdyby nie prywatne firmy jak CD Projekt to ten Wig20 byłby tragiczny. Właśnie sprawdziłem na moim brokerze miesięczne zmiany indeksów europejskich i nasz WIG20 jest najgorszy bo w ostatnim miesiącu mamy -9% obok Ranek na plusie, ale już wróciło wszystko do normy i znowu czerwień. Trend spadkowy na WIGu20 i tak naprawdę gdyby nie prywatne firmy jak CD Projekt to ten Wig20 byłby tragiczny. Właśnie sprawdziłem na moim brokerze miesięczne zmiany indeksów europejskich i nasz WIG20 jest najgorszy bo w ostatnim miesiącu mamy -9% obok nas czesi i ruscy. Niestety, ale skończyły się dobre czasy, dobrobyt został przejedzony, nie inwestowaliśmy tych pieniędzy, a teraz idą chude lata....inflacja, bankructwo i bezrobocie już pukają do drzwi.
4mirek
Chyba nie mówicie o polskim rynku bo już od 2-3 lat spada . Ile to miliardów jesteśmy w plecy ?
masekrut555
Ceny złota są zbijane przez bank centralny, co pan tu bredzi. Każdy amerykanski inwestor o tym wie
zenonka
Ludzkość oficjalnie dostała na głowę, żeby z powodu wirusa zamykać fabryki. Śmiertelność zarażonych w średnim wieku to jakieś 0,2%. Gdyby nie telewizja i internet, które nakręcają psychozę to o tym wirusie nikt by nawet nie usłyszał.
zenonn
Umierajace staruszki nie dziwią
staryznajomy
Nasza bananowa zawsze leci 2 x nizej. Jak na innych jest plus nasz banan gpw na lekkim minusie a przy dobrych wiatrach na zero haha
gerth
Na świecie może spokojniej, w Polsce dalej leci jak kamień. Osobiście zacząłem kupować, np. PZU poniżej 37zł uważam za promocję, tak samo Pekao poniżej 95zł czy PKOBP za 32zł. Zobaczymy czy się tym nie udławię...
terrainahead
Na PZU poczekałbym na 35, na PKOBP poniżej 25
hfjdj
Narazie jest obserwacja i wyczekiwanie. Jezeli koronawirus zrobi w kolejnych krajach to co zrobil we wloszech to bedzie kolejna fala spadkow. A jezeli rozejdzie sie to po calej europie to bedzie kryzyz globalny. Tak tak. Nie probujcie sobie tlumaczyc ze nie. Gospodarka jest jak wieza z kart. Wysoka i nie wiele jej trzeba aby sie Narazie jest obserwacja i wyczekiwanie. Jezeli koronawirus zrobi w kolejnych krajach to co zrobil we wloszech to bedzie kolejna fala spadkow. A jezeli rozejdzie sie to po calej europie to bedzie kryzyz globalny. Tak tak. Nie probujcie sobie tlumaczyc ze nie. Gospodarka jest jak wieza z kart. Wysoka i nie wiele jej trzeba aby sie posypala. koronawirus to az nadto. Skoro 200 zakazen spowodowalo takie spadki to jak to sie rozejdzie na takie niemcy i ine holandie to bedzie ryk rznietych bykow.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki