Rynek pracy w USA stabilny, ale...

2020-01-10 18:11
publikacja
2020-01-10 18:11
Rynek pracy w USA stabilny, ale...

Większość parkietów europejskich kończy pierwszy pełny tydzień nowego roku na dodatnich poziomach. Patrząc przez pryzmat stopy YTD na plusie aktualnie znajduje się nawet WIG20, który zyskuje 0,8%. Polski indeks blue chipów po czwartkowej zwyżce o 2% dołożył w piątek kolejny wzrost o 0,5%. Kolor zielony pojawił się również w drugiej i trzeciej linii spółek - mWIG40 zyskał 0,9% a sWIG80 0,6%.

Wśród największych spółek tym razem rozkład sił był w miarę równomierny. Sesję na dodatnim poziomie zakończyło jedenaście spółek należących do indeksu WIG20, na czele których znalazło się Dino ze wzrostem o 3,7%. Po drugiej stronie rynku pojawiły się natomiast akcje CCC (spadek o 4,2%), które kontynuowały w piątek przecenę w związku z ogłoszeniem przez spółkę niższych od oczekiwań prognoz dotyczących wyników za czwarty kwartał 2019 r.

Od eskalacji konfliktu na linii USA-Iran minął już tydzień i wydaje się, że żadna ze stron póki co nie zdecyduje się na otwarty konflikt. Stany Zjednoczone ograniczają swoje działania jedynie do nakładania kolejnych sankcji, tymczasem władze Iranu skupiają się na chwilę obecną bardziej na odpieraniu zarzutów w sprawie pomyłkowego zestrzelenia pasażerskiego samolotu ukraińskich linii lotniczych.

Grudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy nie były ostatecznie tak dobre jak można byłoby tego oczekiwać po wcześniejszym raporcie ADP. Zatrudnienie poza rolnictwem wzrosło w grudniu o 145 tys. miejsc pracy przy konsensusie zakładającym 164 tys. Warto ponadto zwrócić uwagę na fakt, że dane za poprzednie dwa miesiące zostały zrewidowane w dół o 14 tys. Za słabszym odczytem stało w dużej mierze przetwórstwo, w przypadku którego odnotowano spadek zatrudnienia. Zjawisko to potwierdza wiarygodność wcześniejszych sygnałów osłabienia wysyłanych przez przemysłowy wskaźnik ISM (najniższy poziom od 2009 r.).

Co ciekawe, dynamika wynagrodzenia godzinowego spowolniła do 2,9% r/r i po raz pierwszy od ponad roku znalazła się poniżej wartości 3% r/r. Z punktu widzenia rynku akcyjnego informacja ta ma wymiar pozytywny, tym bardziej, że w obecnej fazie cyklu koniunkturalnego dalszy wzrost kosztów pracy mógłby w końcu zmusić amerykańskie przedsiębiorstwa do poszukiwania dodatkowych oszczędności poprzez redukcję zatrudnienia. Póki co, zjawisko to nie jest obserwowane za oceanem, jedynym aspektem, który mógłby niepokoić jest tendencja zmierzająca w kierunku regularnego skracania tygodniowego czasu pracy.

Patryk Pyka

Analityk Zespołu Usług i Analiz Rynkowych

Dom Inwestycyjny Xelion

0x01 graphic

Opracowanie własne na podstawie danych opublikowanych w serwisach www.reuters.com, www.bloomberg.com, www.macronext.com, www.marektwatch.com, www.news.google.com, www.ft.com, www.bankier.pl, www.pb.pl, przy założeniu, iż powyższe dane są prawidłowe, pełne i  nie wprowadzające w błąd, jednakże nie były one niezależnie zweryfikowane. Opracowanie ma charakter ogólny i nie może stanowić wyłącznej podstawy do podjęcia jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej przez jego odbiorcę.

Przedmiotowe opracowanie nie może być interpretowane jako rekomendacja Domu Inwestycyjnego Xelion Sp. z o.o. w rozumieniu art. 76 z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Dom Inwestycyjny Xelion Sp. z o.o. ani autor nie ponoszą odpowiedzialności za następstwa decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu, o ile przy ich sporządzaniu dołożono należytej staranności

Źródło:Xelion. Doradcy Finansowi
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki