REKLAMA
WEBINAR

Rynek nieruchomości w 2023 roku. Nieznaczne spadki cen mieszkań i wciąż rekordowo drogi najem

Marcin Kaźmierczak2023-01-10 15:44redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-10 15:44

Zapoczątkowane w 2022 r. nieznaczne obniżki nominalnych cen mieszkań, w opinii ekspertów, mają być kontynuowane w najbliższych dwunastu miesiącach. Wszystko za sprawą znacząco obniżonego popytu i wciąż wysokiej podaży. Z odwrotną sytuacją będziemy mierzyć się na rynku najmu, gdzie nadal przybywać będzie potencjalnych klientów, a ubywać dostępnych mieszkań, w związku z czym stawki nadal będą rekordowo wysokie.

Rynek nieruchomości w 2023 roku. Nieznaczne spadki cen mieszkań i wciąż rekordowo drogi najem
Rynek nieruchomości w 2023 roku. Nieznaczne spadki cen mieszkań i wciąż rekordowo drogi najem
/ Shutterstock

Z obniżkami średnich cen transakcyjnych mieliśmy do czynienia już w zakończonym niedawno 2022 r. Zgodnie z danymi Bankier.pl udostępnionymi przez serwis Cenatorium, z korektą średnich kwot płaconych za mieszkania w ciągu pierwszy dziewięciu miesięcy 2022 r. mieliśmy do czynienia w I i III kw. 2022 r.

Średnie ceny transakcyjne mieszkań w wybranych miastach (60-80 mkw.)
InfogramWówczas „taniały” jednak przede wszystkim duże, ponad 60-metrowe mieszkania. W skali roku wciąż jednak mówimy o zdecydowanej dominacji, nierzadko dwucyfrowych wzrostów stawek.

Stabilizacja będzie oznaczała spadek

Choć na odwrócenie tej tendencji i dwucyfrowe obniżki kwot dyktowanych i płaconych za mieszkania nie ma co liczyć, już nawet stabilizacja nominalnych stawek przy obecnej inflacji przełoży się na spadki kwot płaconych za mieszkania w ujęciu realnym.

Zgodnie z przytaczanymi wyżej danymi za III kw. 2022 r. średnie ceny transakcyjne mieszkań o powierzchni poniżej 80 mkw. rosły na największych polskich rynkach nieruchomości od 3,5 do 14 proc. W przypadku największych, ponad 80-metrowych lokali, zanotowano z kolei pierwsze niewyraźne (sięgające 1,2 proc.) spadki w ujęciu rocznym, choć w większości spośród największych polskich miast wzrosty sięgały 7 proc. Dla porównania, według wstępnego odczytu, inflacja CPI w grudniu wyniosła 16,6 proc. r./r., jesienią, dokładnie w październiku sięgnęła nawet 17,9 proc. r./r.

– W relacji miesiąc do miesiąca odnotowujemy już od pewnego czasu względną stabilizację stawek nominalnych i taki stan może się jeszcze utrzymać przez dłuższy czas. Do tego dochodzą coraz powszechniejsze promocje u deweloperów, którzy w ten sposób, a nie przez korekty cenników, rywalizują między sobą o klientów. To także jest czynnikiem korekcyjnym, ponieważ spadają ceny transakcyjne w kolejnych promowanych inwestycjach – zauważa Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPiertowny.pl.

Jak dodaje, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe miesiące jest kilkuprocentowa korekta stawek dyktowanych przez deweloperów.

– To zaowocuje prawdopodobnie nie większym niż 10-procentowy spadkiem cen transakcyjnych. W sumie parametry dostępności mieszkań powinny w przyszłym roku ulec umiarkowanej poprawie, jednak nie na tyle istotnej, by zdecydowanie zwiększyć popyt – kontynuuje.

Czynnikiem hamującym obniżkę nominalnych stawek będą koszty ponoszone przez deweloperów.

– Realizacja budowy to nie tylko poniesione kiedyś koszty zakupu gruntu, ale też koszt materiałów, robocizny, czy finansowania tego projektu. Przy wzrostach tych pozycji kosztowych, jakie miały miejsce w ostatnim roku, trudno deweloperom znacząco schodzić z ceny uruchamianych niedawno projektów bez narażenia się na straty finansowe - choć niektóre firmy o słabym bilansie i wysokim zadłużeniu mogą być do tego zmuszone – twierdzi Jan Dziekoński, ekspert rynku nieruchomości i założyciel portalu analiz o rynku mieszkaniowym FLTR.pl.

Wyraźniejsze spadki mogą pojawić się w przypadku inwestycji rozpoczynanych dopiero w 2023 r., z uwagi m.in. na obserwowane obecnie spadki cen gruntów i materiałów.

Większe szanse na rynku wtórnym

Zdaniem Barbary Bugaj, głównej analityk ds. rynku nieruchomości w SonarHome, prawdopodobieństwo spadków cen dotyczy przede wszystkim rynku wtórnego.

– Wszystko przez to, że na rynku wtórnym trudno o kontrolę podaży. Wydłużający się wciąż czas sprzedaży mieszkań wywiera presję na sprzedających, którzy muszą schodzić z ceny podczas ekspozycji ogłoszenia, jak i często przy ostatecznych negocjacjach prowadzących do transakcji – ocenia ekspertka SonarHome.

Ruch w hipotekach szoruje o dno

Na kontynuację obniżek, zarówno średnich stawek ofertowych, jak i transakcyjnych, których świadkami byliśmy i w 2022 r., wpływ ma mieć przede wszystkim odpływ z rynku klientów chcących posiłkować się kredytami hipotecznymi.

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w grudniu 2022 r. zanotowano jedynie 12,3 tys. wniosków o kredyty hipoteczne. Liczba zapytań była tym samym o 60,7 proc. niższa niż rok wcześniej. Jak w artykule „Trwa dramat na rynku hipotek” pisał Michał Kisiel, analityk Bankier.pl, liczba zainteresowanych finansowaniem była niższa również w porównaniu z bardzo kiepskim listopadem.

Zgodnie z danymi banku PKO BP liczba udzielonych kredytów hipotecznych w III kw. 2022 r. (21,2 tys.) była o 69 proc. niższa niż rok wcześniej i o 45 proc. niższa niż w II kw. 2022 r. Czy popyt na hipoteki utrzyma się na dnie także w 2023 r.? W opinii ekspertów kluczowym czynnikiem pozostanie poluzowanie przez Komisję Nadzoru Finansowego 5-procentowego buforu przy obliczaniu zdolności kredytowej.

– Ten ruch spowoduje jednak tylko nieznaczną poprawę zdolności kredytowej. Będzie ona jednak nadal o ponad 50 proc. niższa niż w połowie 2021 roku – komentuje Jan Dziekoński.

Zdalnie sterowana podaż

Wraz z drastycznymi spadkami na rynku hipotek i odpływem klientów chcących posiłkować się kredytami, zdecydowanie spada także liczba nowych inwestycji prowadzonych przez deweloperów. Jak pisaliśmy w artykule „Mieszkaniówka w kryzysie. Po budowlanej hossie nie ma już śladu”, w listopadzie 2022 r. w Polsce deweloperzy rozpoczęli budowę 7367 mieszkań, co oznaczało spadek w skali roku o 43 proc. Było to także wynik o ponad 40 proc. niższy niż ten w listopadzie 2020 r. i 2019 r. Tegoroczny listopad był jednocześnie najgorszym jedenastym miesiącem roku od sześciu lat. Biorąc pod uwagę okres od początku roku do końca listopada, deweloperzy rozpoczęli budowę 108 336 mieszkań (-29,5 proc. r./r.).

Sztuczne kreowanie niższej podaży ma uchronić deweloperów przed pozostaniem ze zbyt wysoką liczbą niesprzedanych mieszkań. A ze sprzedażą również nie jest najlepiej. Jak w artykule „Poważne kłopoty giełdowych deweloperów” pisał Michał Kubicki, giełdowi deweloperzy zaraportowali mocny spadek sprzedaży mieszkań za cały 2022 r.

Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego, sytuacja podobna do tej z 2009 r., w której deweloperzy zostaną z hurtową liczbą niesprzedanych mieszkań, jest jednak mało prawdopodobna.

– Obecnie sytuacja jest zupełnie inna. Deweloperzy dysponują pewnym zasobem mieszkań w ofercie, ale jest on systematycznie upłynniany. Kontraktacja stopniała wprawdzie o 40 proc., ale coraz liczniejsze promocje podtrzymują sprzedaż z cenami transakcyjnymi sporo poniżej ofertowych, ale wciąż z dobrym zyskiem deweloperów. Tymczasem ostro wstrzymywane są nowe inwestycje właśnie w celu zrównoważenia rynku i uniknięcia nadpodaży wymuszającej niekontrolowane obniżki – mówi Jarosław Jędrzyński.

Na sterowanie podażą przez deweloperów pokazują także dane Otodom Analytics. Jak wskazuje Marcin Krasoń, ekspert rynku mieszkaniowego Otodom Analytics, na siedmiu największych rynkach nieruchomości w Polsce w III i IV kw. 2022 r. deweloperzy sprzedali więcej mieszkań, niż wprowadzili do sprzedaży.

Zapowiedź „Pierwszego mieszkanie” wstrzyma popyt

W połowie grudnia 2022 r. rząd przedstawił najważniejsze założenia programu „Pierwsze mieszkanie”. Jego elementem jest hasło „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, czyli schemat dopłat do kredytów hipotecznych przez pierwsze 10 lat spłaty.

W opinii ekspertów, paradoksalnie, rządowy program „Pierwsze mieszkanie” może jeszcze mocniej wstrzymać popyt na rynku sprzedaży mieszkań w pierwszych miesiącach 2023 r.

– W pierwszej kolejności program spowoduje kolejne tąpnięcie w hipotekach i popycie na mieszkania, choć z chwilą wejścia w życie da pewne ożywienie, choć w 2023 r. raczej bez większych fajerwerków – prognozuje Jarosław Jędrzyński.

Stawki najmu pozostaną na szczytach

Ubiegły rok przyniósł wywindowanie stawek na rynku najmu mieszkań. Jak wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis Otodom.pl, średnie ceny ofertowe zanotowane w listopadzie 2022 r. były średnio o kilkadziesiąt procent wyższe niż rok wcześniej. W ujęciu rocznym wzrosły w szczególności przeciętne oczekiwania cenowe artykułowane przez wynajmujących kawalerki i małe mieszkania.

Wpływ na taki stan miał przede wszystkim napływ uchodźców z Ukrainy. Popyt na rynku najmu generowany był także przez te osoby, które w związku z rosnącymi stopami procentowymi i spadającą drastycznie zdolnością kredytową nie mogły pozwolić sobie na zakup mieszkania na kredyt.

W opinii części ekspertów sytuacja utrzyma się tak długo, jak długo trwać będzie wojna na Ukrainie, a uchodźcy pozostaną w Polsce. Z drugiej strony notowane pod koniec 2022 r. pierwsze, jednak nieznaczne, korekty średnich cen ofertowych mogą wskazywać, że potencjał do dalszych wzrostów cen najmu się wyczerpał.

– Wzrost pozostałych kosztów może nawet wymusić obniżenie oczekiwań przez właścicieli, mimo że ofert na rynku wciąż jest niewiele – ocenia Jan Dziekoński.

Jak dodaje, do spadku stawek mogłyby doprowadzić dwa scenariusze. Po pierwsze głęboka recesja i kryzys na rynku pracy, który obniżyłby możliwości najemców do akceptacji wysokich czynszów, jak i pojawienie się problemów z płaceniem czynszów w ogóle. Po drugie – dynamiczny spadek stóp procentowych, na który jednak na razie się nie zanosi.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (73)

dodaj komentarz
pdox
Oj, no to się pomyliłem, bo sądziłem, że jeszcze co najmniej z pół roku spadki będą tylko w ujęciu realnym, a nominalnie to się będzie jakoś tam trzymać jeszcze. Czyli rollercoaster przyspiesza jeszcze bardziej dynamicznie...
nie-kredyciarz_2020-2021
Śmiał się jeden deweloper z drugim od ucha do ucha,
Jak to frajerowi bez kasy wcisnęli "taniego" nierucha.
Golas ten uciułał przez lata kilkadziesiąt tysięcy,
Aby to zrobić, musiał żyć na codzień, jakby był bez pieniędzy.
Bohater nasz postanowienie zakupu nierucha podjął od czasu,
Gdy mu władza podczas pandemii
Śmiał się jeden deweloper z drugim od ucha do ucha,
Jak to frajerowi bez kasy wcisnęli "taniego" nierucha.
Golas ten uciułał przez lata kilkadziesiąt tysięcy,
Aby to zrobić, musiał żyć na codzień, jakby był bez pieniędzy.
Bohater nasz postanowienie zakupu nierucha podjął od czasu,
Gdy mu władza podczas pandemii zakazała wchodzić do lasu.
Rząd Morawieckiego samymi ekspertami przecież otoczony,
Niejeden przed kamerą pręży się tak, jakby był z Sorbony.
Szczególnie jeden w pamięci mi się wyraźnie zapisał,
Ten co z handlarzem broni umowę na respiratory podpisał.
Następnie w sprawie szczepionek, co to od Pfizera zakupili,
Popłynęli na miliardy, decyzję podejmując w przypływie chwili.
Dalej, gdy wojna w Ukrainie się ostatecznie rozpoczęła,
Tu już inteligentni inaczej z tego rządu dopięli swego dzieła.
Rozdając każdemu i co popadnie, szastając na lewo i prawo,
Dziś w budżecie zrobiło się w końcu naprawdę dziurawo.
A tu ten nasz naiwny dzisiaj do rządu rękę wyciąga,
Przez lata przecież ani razu z poparciem się nie ociągał.
Co lepsze, deweloperzy swe łapy też już wyciągają,
Oni biedni, oni przecież kasą nie szastają.
Ciekawe to, co twierdzą, bo wielu z nich na fejsie,
Publikuje świeżo zrobione zdjęcia z Karaibów w rejsie.
Albo z dopiero co dokonanego zakupu apartamentu w gorącej Hiszpanii,
Żeby przy marżach, jakie brali, nic nie zarobić, musieli by być ostro nieudani.
Taniego kredytu czas na pewno szybko nie wróci,
Bo inaczej krach finansowy kraj ten w proch obróci.
Niejeden też Ukrainiec do siebie już niebawem powróci,
Gdy plan Putina się całkowicie i z hukiem przewróci.
Wtedy dla tych, co swe środki mądrze i bezpiecznie pomnażali,
Będą rzadkie okazje od tych, którzy będą z niemożności swej nieruchy sprzedawali.
W obliczu poważnej walki z inflacją, za kadencji nowego rządu,
W potrzebie ograniczenia cen żywności, stali, gazu, ropy, węgla i prądu,
Alternatyw pomnożenia pieniędzy w stosunku do rynku nieruchów będzie bez liku.
A to lokata, obligi, akcje - przy deweloperów i pośredników kwiku.
Golasy będą z kredytów nie do spłacenia wyskakiwali,
Aby przy rosnących ratach ostatecznie nie zbankrutowali.
I choćbyś tu nie wiem jak mocno trolu zaklinał,
Tej przygody dla każdego roztropnego pomyślny będzie finał.
Mądry to może teraz wybierać, które aktywa skupywać,
A z bezmyślnych, bezproduktywnych troli, głośno się naigrywać.

Prawdziwy Mocarz
websterdxb
kopiujesz to co chwila od paru miesiecy do kazdego artykulu.
artur_wu
wiekszosc fliperow i deweloperow za dlugo zyla w swoim lala land, teraz nie dopuszcza innego scenariusza bo skoro tak dlugo bylo dobrze to czemu teraz ma byc zle
szprotkafinansjery
Bo nie będzie. Czy wy spadkowicze peroniarze już nie skompromitowaliście się wystarczająco? Znowu trzeba wklejać te wasze komentarze o spadkach sprzed trzech-czterech lat?
zzibi2
a co będzie jak goście ze wschodu będą wracać do siebie.. oj będzie gorąco..
trolley odpowiada szprotkafinansjery
Czy wyzwiska sfrustrowanych "byznesmenow" nieruchowych wchodzą na stałe do repertuaru naganiaczy? To jak tam z tobą jest gościu? :)
piotr2019 odpowiada szprotkafinansjery
Wklejaj proszę. Przy okazji doklej swoje zapewnienia, że ceny będą dalej rosły i nie ma żadnych szans na spadki...
aszkenazyjski odpowiada szprotkafinansjery
Czy t, epy lemingu nie znasz innego slowa jak "peroniarze". Piszesz ,ze jest WIBOR 5 M
bezwstydny golasie.

Moderatorze prosze wprowadzic jakas selekcje, czytajac takich monotematycznych
inceli czlowiek nie wytrzymuje i bluzni.


marinata
analizy analizami a realia są takie, że rynek nieruchów leży i kwiczy... dziś w skrzynce pocztowej kolejna ulotka reklamowa zdesperowanego pato dewelopera z promocją i gratisem w cenie... p.s. sąsiad nadal mieszkania nie sprzedała a wisi w ogłoszeniach od jesieni 2021 :D ...liczba ogłoszeń sprzedaży mieszkań kupionych pod najem krótkoterminowy analizy analizami a realia są takie, że rynek nieruchów leży i kwiczy... dziś w skrzynce pocztowej kolejna ulotka reklamowa zdesperowanego pato dewelopera z promocją i gratisem w cenie... p.s. sąsiad nadal mieszkania nie sprzedała a wisi w ogłoszeniach od jesieni 2021 :D ...liczba ogłoszeń sprzedaży mieszkań kupionych pod najem krótkoterminowy w Krakowie rośnie lawinowo (pomimo końca srowidowego cyrku, nadal turystów jak na lekarstwo i najem się nie spina z wysoką ratą )

Powiązane: Prognozy 2023, podsumowania 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki