Rynek mieszkaniowy bije rekordy. Najpopularniejsze są małe mieszkania

Sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań jest bardzo korzystna dla deweloperów, którzy prześcigają się we wprowadzaniu nowych projektów do sprzedaży. W efekcie, aby wyróżnić swoją ofertę, należy wykreować bardzo charakterystyczne produkty - ocenia Bohdan Szułczyński z firmy Profbud.

Rynek mieszkaniowy bije rekordy. Najpopularniejsze są małe mieszkania
Rynek mieszkaniowy bije rekordy. Najpopularniejsze są małe mieszkania (YAY Foto)

- Sytuacja wygląda bardzo korzystnie dla wszystkich działających na rynku deweloperskim czy budowlanym - wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Bohdan Szułczyński.

Jak podkreśla, aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania mniejsze, ale wielopokojowe, czyli np. metraż 55 mkw., ale z trzema pokojami.

- To jest oczywiście jak najbardziej możliwe do zrealizowania. Natomiast wszystko zależy od segmentu, w którym chcemy oferować produkty. Za to niezależnie od segmentu mają to być mieszkania skrojone na miarę - mówi Szułczyński.

Według raportu firmy doradczej REAS w I kwartale 2016 r. deweloperzy sprzedali łącznie ponad 14,3 tys. mieszkań w sześciu największych miastach Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań i Łódź), co oznacza wzrost o niemal 25 proc. rdr. Jednocześnie na koniec marca firmy miały w ofercie łącznie ponad 48 tys. lokali. Liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży wzrosła o ponad jedną piątą.

- Obserwujemy rokrocznie tendencję wzrostową i mamy coraz lepsze lata dla branży deweloperskiej. Natomiast wszyscy się chyba obawiamy tego, że spowolnienie kiedyś nastąpi. Pytanie, czy za rok, czy może za dwa lata - mówi Szułczyński.

Analitycy Reas podkreślają, że w I kwartale ceny lokali wprowadzanych do sprzedaży wzrosły (o 2,4 proc.). Przełożyło się to na niewielki wzrost średniej ceny mieszkań w ofercie (o 1,9 proc.). Wpływ na te wzrosty miała m.in. coraz większa popularność droższych inwestycji z segmentu premium.

- Dzisiaj rynek pod kątem cen wygląda jeszcze dosyć stabilnie, jesteśmy cały czas w bardzo dobrym okresie - uważa Szułczyński.

Jako czynniki podtrzymujące popyt na mieszkania, Szułczyński wymienia bogatą ofertę rynkową, tanie kredyty i wciąż jeszcze realizowany program „Mieszkanie dla Młodych”. Według informacji z 15 czerwca br., skorzystało z niego ponad 63 tys. beneficjentów. BGK wstrzymał już przyjmowanie wniosków na dofinansowanie wkładu własnego do mieszkań, które zostaną kupione w 2017 rok. Wprawdzie do wykorzystania w tym roku została jeszcze część puli przeznaczona na 2018 rok, jednak eksperci spodziewają się w kolejnych miesiącach spadku popytu w segmencie tańszych lokali.

Po 2018 roku MdM zostanie zastąpiony przez program Mieszkanie Plus, ale na razie trudno szacować ewentualny jego wpływ na rynek.

- Życie pokazywało, że tego typu programy rządowe pobudzały rynek, natomiast jako spółka chcemy się skupić na zupełnie innym segmencie, więc chcemy kreować inne produkty - podsumowuje Szułczyński.

Spółka realizuje dwie nowe inwestycje w Warszawie - Osiedle Praha na Grochowie oraz osiedle Kwadry Księżycowej na Bielanach. W przygotowaniu są też kolejne projekty na Bemowie. Profbud rozpoczyna I etap budowy osiedla Stella. Budynek ze 135 mieszkaniami ma być najwyższym w okolicy (50 metrów). Zakończenie inwestycji planowane jest na I kw. 2018 roku.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mmm

w przerwie na lancz ide kupic jeszcze ze 2 klity

! Odpowiedz
1 1 ~Lapaczpisiorkow

Niedługo bedą trzymać cebulaków na 2 m2. Tak żeby prycza i micha weszła. 200 m2 to powinno być minimum dla rodziny. Inaczej się pozagryzacie.

! Odpowiedz
1 3 ~Kier

Pytanie jak długo to potrwa........? Nic nie trwa wiecznie.......Będzie podobnie jak z zakupem akcji - w końcu większość obudzi się z ręką w nocniku..........:).

! Odpowiedz
0 4 ~xyz

Zachod potrzebuje taniej sily roboczej.

! Odpowiedz
1 37 ~JA6969

Najpopularniejsze są małe mieszkania - co za bzdura. Nie najpopularniejsze tylko NAJTAŃSZE. Wielu ludzi chciało by mieszkać w 200m apartamencie ale stać ich tylko na klitkę 30-40m gdzie rodzina z dwójką dzieci muszą się gnieździć. Taka prawda. Zresztą sprawdzcie oferty deweloperów w których ponad 50% lokali to te poniżej 40m2.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~cdccddc

i z duża kuchnią, co nazywają pokojem, porażka

! Odpowiedz
1 24 ~jest_super

przekonuje mnie to natarczywe i desperackie zapewnianie w artykułach sponsorowanych. Z pewnością jest świetnie. To piękne, że "Bohdan Szułczyński z firmy Profbud" chce się podzielić swoim szczęściem, a Bankier mu to bezpłatnie umożliwia.

! Odpowiedz
0 36 ~Andy

55 m2 I trzy pokoje. To duzego postepu od czasow Gomolki nie zrobilismy. Mieszkalem jako dziecko dokladnie w takich blokach, 2 pokoje=37 m2 I 3 pokoje = 55 m2. To byl wtedy szczyt marzen. Czy naprawde w ciagu tych 50-ciu lat nie zrobilismy postepu?
Ceny mieszkan sa sztucznie wywindowane w kosmos, Do tej pory nie rozumiem, dlaczego nie udalo sie stworzyc sensownego program budownictwa czynszowego w ciagu 27 lat po tzw. transformacji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 13 ~Zigi

Bo politycy są umoczeni w inwestycje mieszkaniowe plus istnieje silne lobby devzłodziejskie - spójrz na programy developer na swoim, mieszkanie dla developera, albo ostatnio wykupowanie calych budynkow pod wynajem. To wszystko za podatki najbiedniejszych. W polsce mamy system zabierajacym biednym i dajacy bogatym.

! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl