REKLAMA
WAŻNE

Rynek liczy na „skromne” ograniczenie QE3

2013-12-17 08:34
publikacja
2013-12-17 08:34

Rynkowe oczekiwania względem polityki Fedu zmieniają się niczym obrazki w kalejdoskopie. Najnowsze typy zakładają ograniczenie programu skupu aktywów (QE) o „symboliczne” 5-10 mld USD miesięcznie.

Jeszcze kilka tygodni temu rynkowy konsensus zakładał rozpoczęcie „taperowania” (czyli ograniczania tempa skupu aktywów) w marcu 2014 roku. W ramach trzeciej rundy „ilościowego poluzowania” (quantitative easing – QE) Rezerwa Federalna każdego miesiąca kupuje obligacje hipoteczne za 40 mld USD i papiery skarbowe za 45 mld USD. W ten sposób bank centralny Stanów Zjednoczonych w ciągu roku zwiększył bazę monetarną o bilion dolarów, wspierając w ten sposób hossę na rynku akcji.

Taperować czy nie taperować? Oto jest pytanie

Niemal od początku roku na Wall Street spekuluje się, kiedy Fed zdecyduje się zakończyć lub choćby ograniczyć QE3. Jeszcze w maju „taperowanie” zapowiedział sam Ben Bernanke, ale widząc gwałtowną reakcję inwestorów szybko się z niej wycofał. Rynki jednak powoli oswajały się z myślą o odłączeniu finansowej kroplówki i dlatego wrześniowa decyzja Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) o braku ograniczenia QE3 uznana została za sensację.

» Goldman Sachs: nie będzie zmniejszenia QE

Od tego czasu władze Rezerwy Federalnej bawią się z rynkiem w kotka i myszkę. Jednego dnia któryś z członków FOMC mówi, że QE3 należy zacząć ograniczać już teraz. A dzień później inny przedstawiciel władz Fed opowiada się za kontynuacją dodruku dolarów. Sam Bernanke od pół roku zapowiada, że ograniczenie QE3 „może nastąpić w ciągu kilku następnych posiedzeń” FOMC. Bardziej „gołębie” nastawienie prezentuje przyszła szefowa Fed. Zdaniem Janet Yellen powinno się ostrożnie podchodzić do przykręcania kurka z pieniędzmi, ponieważ towarzyszą nam „bezprecedensowe okoliczności”.

Oficjalnie Rezerwa Federalna uzależnia ograniczenie QE3 od poprawy kondycji rynku pracy mierzoną przez stopę bezrobocia. Dodruk pieniądza może trwać, dopóki utrzymuje się ona powyżej 6,5%. Zaś skala i zasięg czasowy QE ma być zależny od danych napływających z gospodarki.

Większość na ogół nie ma racji

Rynek jednak „wie swoje” i po kilku niezłych odczytach z rynku pracy wielu zdaje się liczyć ze „skromną” redukcją QE3 rzędu 5-10 mld USD miesięcznie. Swoje rachuby opierają oni na fakcie, że przez ostatnie miesiące gospodarka USA tworzyła średnio ok. 200 tys. nowych miejsc pracy miesięcznie, a oficjalna stopa bezrobocia spadła w listopadzie do 7%.

» Fed zaskoczył: nie ma redukcji QE3!

Tyle że jak dotąd wszystkie spekulacje dotyczące „taperowania” okazywały się błędne. Władze Fed mają świadomość, że zarówno rynki finansowe jak i realna gospodarka są uzależnione od monetarnej heroiny i każde jej ograniczenie może się okazać katastrofalne w skutkach. Rozpoczynając pierwsze QE Bernanke i spółka zapewne zdawali sobie sprawę, że jest do wyprawa w nieznane i bez powrotu. Ben Bernanke zapewne nie ośmieli się podjąć takiej decyzji na swoim ostatnim posiedzeniu w roli szefa Rezerwy Federalnej, nie chcąc przejść do historii jako „grabarz gospodarki”.

Komplikację sytuacji chyba dobrze rozumieją analitycy banku Goldman Sachs, według których FOMC nie ograniczy QE3 na grudniowym posiedzeniu. Ich zdaniem pretekstem do utrzymania w ruchu maszyn drukarskich okaże się „niska inflacja”, która w kręgach amerykańskich keynesistów budzi obawy przed pojawieniem się deflacji.

Krzysztof Kolany
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~eryk
Krzysiu i co teraz? co ze złotem bo w ciągu kilku godzin od ogłoszenie wiadomości Fedu poleciało na łeb i szyje o ok.20 USD a to pewnie dopiero początek spadków?
jak myślisz ile spadnie do 1100usd za oz. przy kursie USD 2,90gr. ?
jak myślisz co potem w 2015 -2016 QE4?
~haha
GS ma racje, ograniczenie QE3 dopiero w marcu a krach na giełdzie już w maju.....
~bos
uciąć ten bąbel.gospodarka sama się wyprostuje, tylko potrzeba czasu.tak do 2025r.
~Trader21
Jeżeli FED zmniejszyłby chociaż symbolicznie skalę dodruku (skupu aktywów) doprowadziłby natychmiast do załamania na rynku akcji oraz obligacji. Wyprzedaż obligacji wymusiłaby z kolei wyższe stopy procentowe, co z kolei załamało by rynek nieruchomości.

FED utknął w polityce dodruku na dobre. W ciągu kilku kolejnych
Jeżeli FED zmniejszyłby chociaż symbolicznie skalę dodruku (skupu aktywów) doprowadziłby natychmiast do załamania na rynku akcji oraz obligacji. Wyprzedaż obligacji wymusiłaby z kolei wyższe stopy procentowe, co z kolei załamało by rynek nieruchomości.

FED utknął w polityce dodruku na dobre. W ciągu kilku kolejnych miesięcy będziemy mieli zwiększenie skali druku z obecnych 85 mld do 120 - 140 mld/m-c i tak do czasu porzucenia USD jako waluty rezerwowej.

http://independenttrader.pl/128,czy_fed_rzeczywiscie_zamierza_podniec_stopy_procentowe.html
~tttt
dla puca moga ograniczyc o powiedzmy 5mld usd ,co oczywiscie jest tylko psychologiczna zagrywka ,po czym musza tzw QE zwiekszyc ,powiedzmy tu jasno i podkreslmy to NIE MA DZISIEJSZEGO SWIATA BEZ DODRUKU PUSTEGO PIENIADZA ,i to jest rzecz niepodwazalna ,zakonczy sie to oczywiscie mega inflacja i wprowadzeniem nowego pieniadza ,bo dla puca moga ograniczyc o powiedzmy 5mld usd ,co oczywiscie jest tylko psychologiczna zagrywka ,po czym musza tzw QE zwiekszyc ,powiedzmy tu jasno i podkreslmy to NIE MA DZISIEJSZEGO SWIATA BEZ DODRUKU PUSTEGO PIENIADZA ,i to jest rzecz niepodwazalna ,zakonczy sie to oczywiscie mega inflacja i wprowadzeniem nowego pieniadza ,bo mysle ze 3 wojna nie wchodzi w gre ,choc tego wykluczyc nie mozna ............
~sredniematuralne
Stany drukują, banki zaniżają ceny surowców-kruszców... czuję wielki wałek ale ja już nie ogarniam. Jeśli ktoś w kilku zdaniach jest w stanie to wyjaśnić to proszę. Bez linków do kilometrowych artykułów...
~jjjjjjjjjj
ciekawe który rynek bo gpw liczy chyba na całkowitą likwidację dodruku a nawet na to inwestory będą palić swoje pieniądze - przynajmniej tak zachowują się bananowe indeksy
~ttt
a co tu wyjasniac sam swietnie sobie w pirerwszym zdaniu wyjasniles ,my tylko czekamy jaki bedzie final tego ---walka--.
~wars
Artykuł w stylu Bolka. Jestem za a nawet przeciw. Gratuluję autorowi.
~szalom
Przed sekunda był artykuł za zwiekszeniem dodruku . Teraz piszecie że ograniczą. zachowujecie się ak dewotki.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki