Rybnik: konsorcjum zwleka z decyzją

Rybnik: konsorcjum zwleka z decyzja

Zbyt wysokie ceny paliwa utrudniają prywatyzację producentów prądu

Agnieszka Berger

Konsorcjum NRG, Marubeni i GE Capital zwleka ze sfinalizowaniem zakupu Elektrowni Rybnik. Inwestorzy i ich kredytodawcy boją się wysokich cen węgla kamiennego. Remedium na te obawy może byś podpisanie co najmniej kilkuletnich umów z dostawcami paliwa dla elektrowni lub zakup kopalni.

Resort skarbu, właściciel rybnickiej elektrowni, planowało podpisanie umowy prywatyzacyjnej na 5 czerwca. Dziś jednak transakcja nie dojdzie do skutku - zostanie przesunięta prawdopodobnie co najmniej o tydzień lub dwa. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Ministerstwo Skarbu Państwa zamierza "popędziś" inwestorów, wyznaczając im ostateczny dwutygodniowy termin podpisania kontraktu w sprawie Rybnika. Jeśli konsorcjum nie kupi w tym czasie elektrowni, nie kupi jej wcale.

Zakupy na kredyt

Według Bogusława Biegesza, dyrektora ekonomicznego rybnickiej spółki, nie ma powodu do obaw, że NRG, Marubeni i GE Capital nie sfinalizują transakcji.

- Inwestorom zależy na elektrowni. Nie chcieliby jednak kupowaś jej z własnych środków, lecz z kredytu. Tymczasem banki domagają się zabezpieczenia w postaci minimum pięcioletnich umów między Rybnikiem a dostawcami węgla i odbiorcami energii elektrycznej. Dlatego teraz wspólnie z inwestorami zabiegamy o podpisanie takich kontraktów - wyjaśnia Bogusław Biegesz.

Zdaniem dyrektora, to negocjacje w sprawie umów handlowych są przyczyną zwłoki w sprzedaży elektrowni. Jednak ewentualne niepowodzenie w rozmowach z dostawcami i odbiorcami nie zagrozi prywatyzacji Rybnika.

- Nie ma powodu do obaw. Konsorcjum staś na to, żeby kupiś elektrownię z własnych środków - przekonuje dyrektor Biegesz.

Kontrakt lub kopalnia

Nieoficjalnie mówi się, że inwestorzy "kręcą nosem" na wysokie ceny węgla. Zakup paliwa to główne źródło kosztów dla elektrowni. Obecnie rybnicka spółka produkuje energię elektryczną z węgla kamiennego najtaniej w kraju.

- Wszyscy członkowie konsorcjum, a zwłaszcza GE Capital - które jest typowym inwestorem portfelowym - oczekują w perspektywie 15 lat wysokiej stopy zwrotu z kapitału. Tymczasem z projekcji finansowych wynika, że przy obecnych cenach węgla i braku rynku energii nie uda się spełniś tych oczekiwań - przyznaje Bogusław Biegesz.

Problem jest poważny. Jeśli bowiem pojawia się nawet w przypadku najtańszego producenta, tym bardziej może stanowiś barierę przy prywatyzacji innych, mniej efektywnych elektrowni.

Zdaniem dyrektora, doraźnym rozwiązaniem może byś zawarcie przez spółkę średnioterminowych umów z dostawcami. W przyszłości zaś, Bogusław Biegesz nie wyklucza zakupu kopalni przez Rybnik.

- Takie rozwiązanie wchodzi w rachubę. Nie da się jednak załatwiś sprawy "od ręki". Sprzedaż kopalni musiałaby zostaś uwzględniona w programie restrukturyzacji i prywatyzacji górnictwa, co wymaga czasu - dodaje dyrektor.

Umowa czeka

Wszystkie podstawowe parametry transakcji między MSP a konsorcjum NRG, Marubeni i GE Capital już od dawna są uzgodnione. Wiadomo, że za 35-proc. pakiet akcji śląskiej elektrowni inwestorzy mają zapłaciś niespełna 150 mln EUR (około 600 mln zł). Po tej operacji w prywatnych rękach znajdzie się dokładnie połowa kapitału spółki (15 proc. akcji dostaną pracownicy). Prawdopodobnie w około pół roku od podpisania umowy prywatyzacyjnej konsorcjum podwyższy kapitał elektrowni o 10 -15 proc., płacąc za nowe akcje 50-60 mln EUR (ponad 240 mln zł).

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil