Ryanair w tym roku planuje przewieźć 12,7 mln pasażerów do i z Polski

Irlandzki Ryanair w tym roku planuje przewieźć na trasach do i z Polski 12,7 mln pasażerów, realizując loty na ponad 190 trasach w sezonie zimowym i ponad 220 w sezonie letnim - poinformował w czwartek Juliusz Komorek z zarządu Ryanaira. Dodał, że to 6 proc. wzrost liczby podróżnych wobec 2018 r.

"W rozkładzie lotów z Polski na zimę 2019/2020 Ryanair uruchomi 30 nowych tras, w tym m.in. z Krakowa do Palermo, Katowic do Dortmundu, czy z Modlina do Tel Awiwu. Zbazujemy dodatkowe trzy samoloty - po jednym na lotnisku w Modlinie, Krakowie oraz Gdańsku. Łącznie zbazujemy w Polsce 22 samoloty, inwestując 2,2 mld dolarów" - poinformował na konferencji prasowej Komorek. Dodał, że linia planuje w tym roku przewieźć na trasach do i z Polski 12,7 mln pasażerów.

Ryanair zapowiedział otwarcie nowej bazy w Katowicach. Jak mówił Komorek, będą tam bazowały dwa samoloty, które mają łącznie obsługiwać 17 tras. Wśród nich jest 12 nowych połączeń m.in. do Bolonii, Kijowa, Dortmundu, Mediolanu, czy Oslo. Przewoźnik szacuje, że na trasach do i z Katowic przewiezie samolotami 500 tys. pasażerów rocznie.

Z lotniska w Modlinie w zimowym sezonie 2019/2020 Ryanair ma realizować łącznie 34 trasy, nowością jest Tel Awiw. Linia liczy przewieźć 3 mln pasażerów rocznie.

Jeśli chodzi o Kraków - Ryanair łącznie będzie realizował 61 tras, w tym 11 nowych m.in. do Berlina, Brukseli, Hamburga, Londynu, czy Szczecina. Planowana liczba przewiezionych w ciągu roku pasażerów ma wynieść 4 mln.

Z Gdańska linia uruchomi trzy nowe trasy do: Goeteborga, Hamburga i Kopenhagi. W sumie będzie ich 21. Linia szacuje rocznie przewieźć 1,3 mln podróżnych.

Jeśli chodzi o Poznań, tutaj przewoźnik uruchomi dwie nowe trasy: Sztokholm oraz Cork, łącznie będzie ich 13. Planowana roczna liczba pasażerów ma wynieść 750 tys.

W Polsce Ryanair lata z 12 lotnisk, na sześciu ma swoje bazy.

"W tym roku w całej Europie planujemy przewieźć 152 mln pasażerów" - zapowiedział Komorek.

Ryanair poinformował na konferencji, że należący do niego Ryanair Sun zmieni od jesieni nazwę na Buzz oraz zyska nowy branding floty. W nowym malowaniu obecne będą biało-żółte barwy. Na ogonie samolotu pojawi się wizerunek pszczoły.

"Ryanair Sun latem 2018 roku rozpoczął loty czarterowe dla największych biur podróży w Polsce. W tym celu linia wykorzystywała pięć samolotów typu Boeing 737-800. Od sezonu zima 2018/2019, wykonujemy również połączenia regularne w formule wet-lease dla Ryanaira" - powiedział obecny na konferencji prezes Ryanair Sun Michał Kaczmarzyk.

Dodał, że obecnie Ryanair Sun dysponuje flotą 17 samolotów, a latem liczba ta wzrośnie do 25.

"Buzz będzie obsługiwał zarówno loty regularne dla Ryanaira, jak i czarterowe dla polskich biur podróży. Wraz ze zmianą nazwy, jesienią tego roku ruszy nowa strona internetowa oraz aplikacja Buzz" - powiedział Kaczmarzyk.

Jak wyjaśnił, dzięki nim, pasażerowie będą mogli dokonywać rezerwacji lotów na trasach oferowanych w ramach siatki połączeń Ryanaira, w tym na trasach obsługiwanych przez Buzz.

Kaczmarzyk przekazał, że Buzz to jedna z czterech linii lotniczych wchodzących w skład grupy Ryanair Holdings Plc, obok głównej linii Ryanair DAC, austriackich linii lotniczych Laudamotion i brytyjskiego Ryanair UK.

"Buzz należy do grupy Ryanair od 2003 roku, kiedy to Ryanair kupił ją od KLM (holenderskich linii lotniczych- PAP)" - mówił Kaczmarzyk. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj