Ryanair w ogniu krytyki w europarlamencie za odwołane loty

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair zostały w wtorek skrytykowane przez KE i europosłów wszystkich grup parlamentarnych w PE za odwołanie tysięcy lotów, co pokrzyżowało plany setkom tysięcy pasażerów.

(FORUM)

Unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc powiedziała, że wszyscy pasażerowie, których loty odwołano, są chronieni unijnym prawem i ważne jest, aby o tym wiedzieli i by mogli to prawo egzekwować.

Obejmuje to prawo do odszkodowania, zwrotu kosztów biletu, zmiany trasy lotu, by dotrzeć jak najszybciej co celu. KE zwróciła się do władz krajowych z apelem o nadzorowanie tej sprawy, by obywatele wiedzieli, że mogą korzystać z tych praw - podkreśliła.

Dodała, że KE napisała list do linii Ryanair, w którym kładzie nacisk m.in. na konieczność informowania pasażerów w odpowiednim czasie o problemach, o możliwości skorzystania ze zmiany trasy i o przysługujących odszkodowaniach.

Wspólny rynek to korzyści, ale i zobowiązania. Oczekujemy, że wszystkie linie lotnicze w Europie będą w pełni przestrzegać reguł europejskich - podsumowała komisarz.

Europosłanka Deirdre Clune (EPL) powiedziała, że Ryanair był wielkim beneficjentem liberalizacji europejskiego rynku lotniczego i powinien mieć świadomość istnienia obowiązujących w UE przepisów dot. praw pasażerów. Dodała, że jego działania to wielki znak zapytania, jeśli chodzi o zgodność z unijnym prawem.

Ismail Ertug (Socjaliści i Demokraci) również pytał to, czy Ryanair respektuje prawa pasażerów. Należy również zadać pytanie, gdzie był irlandzki urząd lotnictwa cywilnego, bo przecież on odpowiada za udzielanie licencji. Coś poszło nie tak. Być może jest tak, że warunki zatrudnienia pilotów powodują te problemy - zaznaczył. Zaapelował do KE o zajęcie się tą sprawą.

Ryanair jest liderem rynku tanich linii lotniczych, a oprócz dużych zysków z taką pozycją wiąże się też odpowiedzialność - podkreślił europoseł Kosma Złotowski (EKR). Chaos informacyjny związany z odwołaniem tysięcy połączeń powoduje uzasadniony niepokój pasażerów. () Nie do przyjęcia jest sytuacja, w której Ryanair unika lub nie w pełni realizuje obowiązki, jakie ciążą na nim w przypadku odwołania lotów, szczególnie jeśli chodzi o zapewnienie pasażerom - alternatywnego połączenia - zaznaczył europoseł.

Pavel Teliczka (ALDE) podkreślił, że Ryanair nie wywiązał się ze swoich obowiązków. Zawalił sytuację powiedział dosadnie europoseł.

Matt Carthy (Zjednoczona Lewica Europejska - Nordycka Zielona Lewica) zauważył, że Ryanair celowo wprowadził w błąd klientów, jeśli chodzi o ich prawa. Nie ujawniał celowo właściwych informacji na temat praw do odszkodowania. Pamiętajmy, że odwołane loty to efekt tego, że piloci, pracownicy tej firmy, uciekli z niej - zaznaczył.

Karima Delli (Zieloni) zarzuciła liniom Ryanair, że nie traktują poważnie swoich klientów. Żądam, by KE zadbała o to, by Ryanair przestrzegał przepisów europejskich. Trzeba również zastanowić się nad sankcjami - zaznaczyła.

Prawa pasażera: odwołany lot

O ile opóźnienie lotu bywa uciążliwe, to jednak pozwala dotrzeć do celu. Inaczej niż w sytuacji, kiedy przewoźnik odwołuje połączenie. Jakie prawa przysługują wtedy posiadaczowi biletu, jeśli musiał zmienić plany lub nie zdołał dotrzeć do kresu swojej podróży?

Linie Ryanair poinformowały w ubiegłym tygodniu o odwołaniu 18 tys. lotów zaplanowanych w ramach jesienno-zimowego rozkładu, co wpłynie na plany ponad 400 tys. pasażerów. To kolejna fala odwołań u przewoźnika. Tydzień wcześniej władze linii poinformowały o anulowaniu ok. 2 tys. rejsów między 18 września a 1 listopada br., przyznając, że spółka liczy się z koniecznością wypłaty odszkodowań o łącznej wartości ok. 25 mln euro. Jak tłumaczono, decyzja ta związana była z błędami popełnionymi przy planowaniu urlopów pilotów.

Biuro prasowe Ryanair przekazało PAP, że zawieszone zostaną połączenia Szczecin-Edynburg, Hamburg-Katowice, Newcastle-Gdańsk, Modlin-Saloniki, Trapani-Kraków, Wrocław-Warszaw i Gdańsk-Warszawa. Jak podkreślono, wszyscy pasażerowie dotknięci odwołaniami lotów otrzymają ofertę alternatywnej podróży lub pełnego zwrotu kosztów, a także vouchery o wartości 40 euro (w jedną stronę) lub 80 euro (w dwie strony) powyżej średniej ceny lotu.

Ryanair zaznaczył, że klienci otrzymali w środę maila informującego ich o zmianach, co dało im od pięciu tygodni do pięciu miesięcy na zaplanowanie alternatywnej podróży. Jednocześnie dodano, że zakłócenia w ruchu dotyczą zaledwie 1 proc. wszystkich lotów wykonywanych przez Ryanair, który przewozi 129 mln pasażerów rocznie. Poinformowano, że w weekend rozpoczyna się promocja na loty odbywające się w październiku, listopadzie i grudniu. Ryanair zaprzeczył jednocześnie, jakoby zmiany w rozkładzie były spowodowane rosnącą liczbą pilotów odchodzących do konkurencji.

Łukasz Osiński (PAP)

luo/ az/ mc/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 4 bankierkomentuje

obejrzyjcie sobie filmy jak Ryanair terroryzuje pilotow to zrozumiecie dlaczego piloci nie chca dla nich pracowac. Pilot wie ze moze nie doleciec do konca a Wy dowiecie sie ze samolot ma za malo paliwa jak bedziecie na 3-5 km w gorze a paliwa starczy jeszcze na 2 min lotu a potem wiadomo co: WRONA, Hudson, Manhatan.


https: //www.youtube.com/results?search_query=mayday+ryanair+po+polsku


https://www.youtube.com/watch?v=fZKEs7rhnlI


pora juz SKONCZYC latac trefnymi liniami lotniczymi i nie rezerwowac lotow, jak Ryanair padnie to przejma to konkurenci: WizzAir, Norwegian, Germanwings i LOT jezeli pojdzie po rozum do glowy bo klientow w UK i Irlandii ma wiecej niz wystarczajaco.


RYANAIR niech UPADNIE bo po co maja sie klienci z nimi bolcowac przez kolejne lata

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 11 2kbb

Polska musi się nauczyć agresywnych zakulisowych działań w biznesie. Trzeba teraz rozkręcić nagonkę na Ryanair po to aby przejąć od niego przy pomocy Wizz Air cały ruch lotniczy w Środkowej i Wschodniej Europie. Polska i Węgry powinny tak działać aby przejąć wszystkie trasy tego przewoźnika lub kupić upadającą linię po czym uwolnić swoje lotniska i odbudować na jej gruzach nową prosperującą korporację międzynarodową .... Zaczynam się zastanawiać czy nie zrobić jakiegoś Crowfinding w necie na rzecz przejęcia tych linii....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 mexican_libertad

Ciekawe, co ci komuniści powiedzą na temat linii lotniczych Monarch, które się zwinęły z rynku ot tak o 4:00 nad ranem.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl