Ryan: NATO jest nieodzowne dla USA; cła nie rozwiążą sporu z Chinami

Przewodniczący Izby Reprezentantów USA, Republikanin Paul Ryan powiedział w środę, że NATO "jest nieodzowne", ale prezydent Donald Trump miał rację, krytykując Niemcy za niedostateczne nakłady na obronę. Dodał, że cła nie rozwiążą sporu handlowego z Chinami.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

"NATO jest nieodzowne. Jest równie ważne teraz, jak wcześniej (...). Prezydent ma rację wskazując, że nasi natowscy sojusznicy powinni realizować swe zobowiązania, czyli (wydawać) dwa procent PKB na obronę" - powiedział Ryan.

Przyznał, odnosząc się do decyzji Trumpa o nałożeniu kolejnych ceł na Pekin, że Chiny w istocie "kradną własność intelektualną i angażują się w nieuczciwe praktyki handlowe", dodał jednak, że stosowanie wobec nich taryf odwetowych "nie jest właściwym rozwiązaniem".

Wcześniej w środę Trump, który bierze udział w szczycie NATO w Brukseli, ostro skrytykował kraje Sojuszu za zbyt niskie nakłady na obronność i ocenił, że Niemcy mogłyby podnieść je od razu, ale zamiast tego płacą miliardy za import gazu z Rosji.

Również w środę biuro przedstawiciela USA ds. handlu ogłosiło wykaz chińskich produktów, których import do USA wart jest około 200 mld dolarów rocznie, a które mogą zostać objęte 10-procentowymi taryfami.

Trump groził już wcześniej nałożeniem tych ceł w związku z brakiem zmian w polityce handlowej Chin oraz odwetem Pekinu na wprowadzone wcześniej przez Waszyngton karne 25-procentowe taryfy na chiński eksport wart 34 mld dolarów rocznie. Taryfy te weszły w życie w ubiegłym tygodniu, a Chińczycy nałożyli cła odwetowe na amerykański eksport o podobnej wartości.

"Economist" napisał niedawno, że Ryan należy do sporej grupy republikańskich kongresmenów, których Trump uznaje za nielojalnych; "to jeden z powodów, dla których rekordowa liczba Republikanów w Kongresie (40), włącznie z przewodniczącym Izby Reprezentantów Paulem Ryanem, nie będzie się ubiegała o reelekcję" - wyjaśnia tygodnik. (PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil