Ruszyły sejmowe prace nad ograniczeniem handlu w niedziele

Rząd chce zamknięcia sklepów w dwie niedziele w miesiącu. NSZZ Solidarność opowiada się za czterema niedzielami.

(fot. Maciej Jeziorek / FORUM)

Sejmowe prace nad obywatelskim projektem o ograniczeniu handlu w niedziele zostały wznowione. Wieczorem w tej sprawie obradowała podkomisja do spraw rynku pracy.

Przewodniczący komisji Janusz Śniadek z PiS, były szef Solidarności powiedział, że osobiście zgłosi poprawkę, by handel był ograniczony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca. Zaprzeczył jakoby PiS i Solidarność dogadali się w tej sprawie. Jak mówił, "to jest jedna z tych spraw, w których różnimy się zasadniczo. Nie ma żadnej pod stołowej ugody między nami a komitetem inicjatywy ustawodawczej".

Obecny na posiedzeniu komisji wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił, że propozycja Janusza Śniadka jest zgodna z tym, czego chce rząd czyli etapowego wprowadzania zakazu handlu w niedziele. Podkreślił, że rząd szuka najlepszego rozwiązania, które wychodzi naprzeciw i oczekiwaniom pracowników ale też tych, którzy robią zakupy.

Szef handlowej Solidarności Alfred Bujara mówi o czterech wolnych od handlu w niedzielach. Dodał, że ostatecznie zadecydują o tym posłowie w głosowaniu, gdyż również część posłów z PiS chce czterech wolnych niedziel. Zaznaczył, że piłka jest dalej w grze i jest według niego nadzieja, że będą to jednak cztery niedziele.

Licznie przybyli na posiedzenie przedstawiciele branży handlowej mówili natomiast, że zamykanie sklepów w niedziele zaszkodzi gospodarce. Dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap przypomniał stanowisko wypracowane przez 5 organizacji handlu. Chodzi o zmodyfikowanie kodeksu pracy tak, by pracownicy handlu mieli wolne dwie niedziele w miesiącu. W opinii branży to rozwiązanie byłoby korzystne zarówno dla pracowników jak i przedsiębiorców i konsumentów.

Kolejne posiedzenie podkomisji ma się odbyć 11 października. Do 6 października zaś mają być zgłaszane poprawki do projektu. Projekt zakłada ograniczenie handlu w większości placówek z pewnymi odstępstwami. Handel mógłby się odbywać w niedziele przedświąteczne Odstępstwa dotyczyłyby też między innymi małych sklepów, gdzie handel prowadzi wyłącznie przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą, mniejszych stacji benzynowych, aptek, sklepów z pamiątkami, mniejszych kwiaciarni, restauracji, barów.

Cztery mity o ograniczeniu handlu w niedziele

Ekonomiczne mity powstają tam, gdzie nad rzetelną analizą konsekwencji - i to długoterminowych oraz obejmujących wszystkich uczestników rynku - górę bierze myślenie życzeniowe. Niestety, autorzy ustawy ograniczającej handel w niedziele nie ustrzegli się kilku istotnych „wpadek”, które każą wątpić zarówno w szczerość ich intencji, jak i skuteczność proponowanych zmian.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/kry

Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 0 qqryk

Znowu banda idiotów wtrąca się do gospodarki i zabiera ludziom wolność.

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl