Ruszył tegoroczny pobór do wojska

Ruszył pobór do wojska. Od dziś do końca kwietnia młodzi ludzie mogą się spodziewać wezwania od Wojskowej Komisji Uzupełnień.           

Cezary Siemion z departamentu informacyjnego ministerstwa obrony powiedział, że obowiązkowy pobór w tym roku obejmie przede wszystkim licealistów i uczniów techników z rocznika 1989. Według Cezarego Siemiona, do poboru stanie około 270 tysięcy osób, ale większość z nich nigdy nie zostanie wcielona do wojska. Do armii trafi od 70 do 75 tysięcy.                  

W tym roku do poboru po raz pierwszy staną kobiety, urodzone w latach 1980-90. Będą to absolwentki akademii medycznych i wydziałów psychologii.         

Wezwanie do poboru każda młoda osoba otrzymuje listownie. Wiadomości o tym są również zamieszczane na specjalnych plakatach z napisem "obwieszczenie". Brak osobistego wezwania nie zwalnia od stawienia się przed komisją. Pułkownik Roman Ćwikliński z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego dla Mazowsza ostrzega, że próby oszukiwania komisji mogą się źle skończyć dla poborowych. Chodzi szczególnie o próby zaniżenia kategorii zdrowia. Pułkownik Ćwikliński dodał, że z odbycia służby zasadniczej zwalnia młodych ludzi dalsze kształcenie się. Wojsko może jednak powołać poborowego do służby aż do ukończenia 50. roku życia.         

Tegoroczny pobór jest ostatnim takim przedsięwzięciem. Od przyszłego roku - decyzją ministra obrony - pobór zostaje zawieszony, a od 2010 roku polska armia ma być w pełni zawodowa. Poprzednia ekipa rządząca uważała, że pobór w tym roku należy zmniejszyć o 10 tysięcy, ale utrzymywać go do 2012 roku. Armia w pełni zawodowa miała zacząć funkcjonować około roku 2013. 

Obecnie Wojsko Polskie liczy około 150 tysięcy żołnierzy, z czego około 70 tysięcy to poborowi. Zasadnicza służba wojskowa trwa dziewięć miesięcy.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kapo

do LEGI Cudzoziemskiej wstap jezyki trzeba znac dobrze placa

! Odpowiedz
0 0 ~szef wku.ps.ksieciu

co za barany wymyslili do 50 roku to niech lepiej dziadków wezną to bedą im srac w ryja.co za debilizm a do piachu z nimi pozaszczelac i spokój bedzie na zawsze

! Odpowiedz
0 0 ~gugu

i zabawa w kotka i myszke

ja tam juz 4 lata jestem niby scigany nawet chyba z tego co wiem to policja byłu a w domu

i MAM TO GDZIES jak wezma to wezma tylko pwiedzcie mi czy to ze cały czas studiuje to jesli mnie chwyca to bede mial jakas kare ??

poprostu nie zanisłem jeszcze pisma nigdy do wku a mam 300 m z kruczej na gajowicka we wrocku :)

najciemniej pod latarnią

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Karol odpowiada ~gugu

Możesz zostać wcielony do jednostki karnej za miganie się od powszechnego obowiązku Rp

! Odpowiedz
0 0 ~kapo

nie znasz prawa
przedluzyli do 50 lat

! Odpowiedz
0 0 ~wieczny student

ukrywam sie juz 7 lat :) jeszcze 2 lata i spokój :D

! Odpowiedz
0 0 ~kapo

to jest pobor do przedszkola
za komuny to bylo wojsko

! Odpowiedz
0 0 mumin.

w wojsku to tylko zmarnowany czas na maksa ile przez ten rok mozna zarobic po co jest wojsko poto zeby gamonie zapierdalały i robiły z siebie pajaców przed starszymi pajacami?

! Odpowiedz
0 0 ~Vito

Po co badać ćwierć miliona ludzi, skoro potrzeba tylko 70 tys. Może wystarczyłoby wezwać chętnych. Na pewno łatwiej i taniej byłoby wybrać potrzebną ilość. Bez sensu jest przepis umożliwiający powołanie do zsw 50-latków. Jaka jest wydolność organizmu w tym wieku? Przebiegnie się taki w masce pgaz 50 m i umrze na zawał. Jak go nauczyć kroku defiladowego, gdy go bolą juz nogi. Nie wiem kto stworzył takie prawo, ale wygląda mi to na dzieło PiSu, bo to byli specjaliści od tworzenia bezsensownego prawa.

Pokaż cały komentarz !

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,1% X 2017
PKB rdr 4,7% III kw. 2017
Stopa bezrobocia 6,6% X 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 574,35 zł X 2017
Produkcja przemysłowa rdr 12,3% X 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl