REKLAMA

Ruszył mazowiecki program in vitro za 6,7 mln zł

2019-09-26 12:33
publikacja
2019-09-26 12:33

W Płocku ruszył mazowiecki program in vitro, na który samorząd województwa przeznaczył na lata 2019-2022 w całym regionie 6,7 mln zł. Program polegający na dofinansowaniu procedury in vitro w 80 proc. obejmie w sumie 440 par. Poza płocką placówką, realizowany jest już w dwóch warszawskich.

fot. / / YAY Foto

Na wdrożenie programu in vitro marszałek Mazowsza Adam Struzik podpisał w czwartek w Płocku umowę z tamtejszym ośrodkiem leczenia niepłodności Gravida, jednym z trzech, które wybrano w konkursie, do którego zgłosiło się 10 klinik.

Na konferencji prasowej przy okazji podpisania umowy Struzik przypomniał, że samorząd Mazowsza od 2017 r. prowadzi "różnego rodzaju wsparcie dla prokreacji". Dodał, że w ramach mazowieckiego programu in vitro, oprócz ośrodka w Płocku, procedury te realizowane są już przez dwie stołeczne placówki – Medi Partners i Centrum Zdrowia Warszawa.

"Do tej pory realizowaliśmy program naprotechnologii. Będziemy go dalej kontynuowali, ale mamy pełną świadomość, że musi też być możliwość zastosowania metody in vitro, dlatego że jest to najbardziej efektywna dzisiaj metoda zwalczania niepłodności" – powiedział marszałek Mazowsza.

Wyjaśnił, że w ramach mazowieckiego programu in vitro wsparcie dla procedury wyniesie 5,2 tys. zł. "To umożliwia nam objęcie tym programem 440 par. Warunek jest taki, że muszą to być mieszkańcy Mazowsza co najmniej od roku, przy czym w pierwszej kolejności mieszkańcy spoza Warszawy, bo stolica ma swój program wsparcia in vitro" – dodał.

Struzik podkreślił, że wprowadzenie rozwiązań umożliwiających korzystanie z in vitro przy wsparciu finansowym jest obowiązkiem samorządu wojewódzkiego "jako władzy publicznej", zwłaszcza wobec tych osób, które "mają barierę finansową" w dostępie do tego typu procedur. "Liczymy, że przyniesie to konkretne efekty w postaci urodzin. Chciałoby się, żeby było ich jak najwięcej" – powiedział marszałek Mazowsza.

Struzik zaznaczył, że ostatecznie od pacjentów, od par zależał będzie ewentualny wybór in vitro w ramach programu mazowieckiego leczenia niepłodności. "Wiemy, że są osoby, które z powodów wyznaniowych, moralnych, nie będą korzystały z tej metody, ale to jest ich decyzja. Nie chcemy w żaden sposób prowadzić do jakiegoś ideologizowania tej procedury. Jak do tej pory pomagaliśmy poprzez naprotechnologię, czyli naturalne metody, tak dalej będziemy pomagali. A tutaj otwieramy tę drugą drogę, czyli metodę in vitro" – powiedział marszałek Mazowsza.

Mazowiecki urząd marszałkowski poinformował, że 6,7 mln zł w ramach uruchomionego programu pozwoli na przeprowadzenie 1322 procedur zapłodnienia pozaustrojowego, które obejmą około 440 par z tego województwa, przy założeniu, że jedna para skorzysta z trzech procedur. Przeprowadzonych zostanie także 20 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym.

"Dofinansowane będą procedury pobrania i zamrożenia komórek jajowych uczestniczek przed leczeniem gonadotoksycznym. Jest to ważna informacja dla kobiet, które z powodu choroby nowotworowej lub innej choroby uszkadzającej płodność, będą musiały poddać się leczeniu niekorzystnie wpływającemu na ich płodność" – zaznaczył urząd marszałkowski.

Mazowiecki program in vitro skierowany jest do osób, par, które powinny m.in. mieć powyżej 20 lat i stwierdzoną, potwierdzoną dokumentacją medyczną bezwzględną przyczynę niepłodności wraz ze wskazaniem do zapłodnienia pozaustrojowego. Nie została określona górna granica wieku kobiet przystępujących do programu – o kwalifikacji będzie ostatecznie decydował lekarz na podstawie wskazań medycznych.

Z kolei kobiety przystępujące do programu w celu zamrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym powinny mieć stwierdzoną i potwierdzoną dokumentacją medyczną chorobę nowotworową lub inną chorobę, której leczenie wymaga zastosowania terapii gonadotoksycznej – nie określono dla tej procedury dolnej ani górnej granicy wieku. Zadecyduje lekarz, kierując się wskazaniami medycznymi.

W ramach programu, przed leczeniem gonadotoksycznym, zostanie zrefundowana procedura mrożenia komórek jajowych maksymalnie do kwoty 2,8 tys. zł.

Jak podał mazowiecki urząd marszałkowski, według Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii problem niepłodności w Polsce dotyczy od 10 do 16 proc. par – "szacuje się, że ok. 1,35-1,5 mln par w Polsce wymaga tutaj pomocy lekarskiej". (PAP)

mb/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki