Ruszył czeski TemelinRuszył czeski Temelin

Po niemal dwudziestu latach od rozpoczęcia budowy aktywowano reaktor pierwszego bloku elektrowni jądrowej w czeskim Temelinie. Pierwsze kilowaty energii z Temelina popłyną najprawdopodobniej w maju przyszłego roku.

Budowę na bazie radzieckiej konstrukcji elektrowni ciśnieniowej typu WWER (innej niż Czarnobyl) rozpoczęto w 1981 r. Pierwotnie siłownia w Temelinie miała zostać oddana do użytku w 1991 r., a koszt jej budowy szacowano na 35 mld koron (CZK) (ok. 850 mln USD). Od tamtej pory termin jej uruchomienia zmieniano dziesięciokrotnie a koszt budowy przekroczył już 110 mld CZK (ok. 2,7 mld USD). Według najnowszych planów pierwszy blok Temelina zostanie włączony do sieci w maju przyszłego roku. Trzy kolejne bloki miałyby zostać oddane do 2003 r. Docelowo moc elektrowni w Temelinie ma wynosić 1962 MW a jej roczna produkcja - 11,5 TWh.

Temelin jest już drugą działającą w Czechach elektrownią jądrową. Pierwszą - również typu WWER - uruchomiono w Dukovanach niedaleko Brna jeszcze w 1988 r. Jej całkowity udział w produkcji czeskiej energii elektrycznej wynosi dziś około 30 proc. Udział energii jądrowej po oddaniu wszystkich bloków Temelina wzrośnie do ponad 50 proc.

Budowie elektrowni w Temelinie od lat towarzyszą spory i protesty. Według jej przeciwników elektrownia jest niebezpieczna, łączy bowiem w sobie poradziecką technologię jądrową z zachodnim systemem zabezpieczeń. Obawy o bezpieczeństwo Temelina mają zwłaszcza Austriacy (elektrownia stoi zaledwie 50 km od austriackich granic). Rząd kanclerza Wolfganga Schussela zagroził nawet zablokowaniem negocjacji Czech z UE, jeśli Temelin nie będzie spełniał wymogów bezpieczeństwa obowiązujących w Unii.

Obaw tych nie podzielają eksperci z Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej (MAAE). Według jej dyrektora Davida Kyda, Temelin jest najnowocześniejszą elektrownią tego typu w Europie Wschodniej.

MARIUSZ PĄCZKOWSKI (Bratysława)

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil