REKLAMA
WEBINAR

Ruszają zwolnienia grupowe w Open Finance

2013-03-18 17:17
publikacja
2013-03-18 17:17

Firma Open Finance poinformowała w komunikacie, że zwolni 270 pracowników. To efekt między innymi znacznie niższej sprzedaży kredytów hipotecznych w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

- Reorganizacja jest naturalnym efektem powstania grupy kapitałowej Open Finance i optymalizacji synergii kosztowych na poziomie central firm wchodzących w skład grupy oraz na poziomie stanowisk nieprodukcyjnych w sieci sprzedaży - mówi Magda Żandarowska z biura prasowego Open Finance. - Podjęcie wymienionych działań jest też elementem dostosowania się spółki do warunków panujących obecnie na rynku. Reorganizacja zatrudnienia w grupie będzie przeprowadzona od 15 marca do 30 kwietnia 2013 r. i obejmie do 270 pracowników z około 3.800 zatrudnionych w grupie - dodaje. Spółka przekazała już informacje o wszczęciu procedury zwolnień grupowych do Powiatowego Urzędu Pracy w Warszawie.


»BZ WBK przelicytował mnicha z mBanku. Dołoży 700 zł do ROR-u

Zwolnienia w Open Finance to efekt znacznie gorszej sprzedaży kredytów hipotecznych. Z danych Związku Firm Doradztwa Finansowego wynika, że Open Finance i Home Broker w czwartym kwartale 2012 roku sprzedały kredyty o wartości 1,22 mld zł. Rok wcześniej obie firmy raportowały sprzedaż większą o blisko 1 mld zł (2,18 mld zł)! Sam Open w ostatnich trzech miesiącach 2011 roku sprzedał hipoteki za 1,61 mld zł. To największy spadek spośród działających na rynku pośredników finansowych. Dla porównania: Expander odnotował spadek "jedynie" o 20 proc. (sprzedaż na poziomie 468 mln). Tylko Gold Finance i Doradcy 24 miały niewielkie wzrosty.

Urzędy pracy nie mają ofert dla ofiar zwolnień grupowych »Urzędy pracy nie mają ofert dla ofiar zwolnień grupowych

Open Finance nie jest jednak jedyną firmą pośrednictwa finansowego, która odczuwa skutki kryzysu. Rok temu swoje wyniki raportowało do ZFDF jedenastu pośredników. Na koniec 2012 roku już tylko siedmiu. W ostatnich tygodniach swoją działalność zakończyła duża firma Money Expert. Parę miesięcy wcześniej swój biznes zwinęła spółka AZ Finanse. Niestety, można oczekiwać, że to nie koniec złych wiadomości dla pośredników. Banki spodziewają się dalszego ograniczenia sprzedaży kredytów mieszkaniowych. Z ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród bankowców wynika, że kredytodawcy w najbliższych miesiącach oczekują znacznego ograniczenia sprzedaży kredytów mieszkaniowych.

Dalsze spadki sprzedaży kredytów będą oznaczały poważne tarapaty dla firm działających na rynku pośrednictwa finansowego. Także z tego względu, że same banki notują niższe zyski ze sprzedaży hipotek. Może dojść do sytuacji, że banki wstrzymają sprzedaż przez zewnętrzne podmioty, by przyciągnąć ludzi do własnych placówek. Słabsza sprzedaż hipotek to nie tylko efekt obostrzeń nadzoru, ale także gorszej koniunktury na rynku pracy i rosnącego bezrobocia. Polacy zaciskają pasa i czekają na lepsze czasy. Z kolei pośrednicy upatrują teraz szansy w sprzedaży produktów inwestycyjnych. Niestety nie jest to produkt, który pozwoli pociągnąć biznes na dłuższą metę.

Zwolnienia grupowe przetaczają się przez cały sektor finansowy. Z opublikowanych kilka dni temu danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec stycznia w bankowości pracowało niecałe 175 tys. osób. To aż o 2,7 tys. mniej niż w październiku 2012 roku.


»Karciany rynek rośnie, ale kredytówek wciąż ubywa

Zwolnienia w Open Finance to już kolejne cięcie etatów w grupie należącej do Leszka Czarneckiego. Pod koniec grudnia Idea Bank poinformował, że zamierza zwolnić 150 osób. To efekt porządkowania struktur zatrudnienia po wchłonięciu Tax Care. Tymczasem jeszcze na początku ubiegłego roku prezes Idea Banku Jarosław Augustyniak zapewniał, że Idea Bank i Tax Care będą rozwijały się niezależnie, w wyniku fuzji nie będzie łączenia oddziałów, zatrudnienie w grupie znajdzie blisko 800 osób i powstanie 25 oddziałów. Z kolei Home Broker kusił bankowców tracących pracę w pierwszych miesiącach ubiegłego roku atrakcyjnymi warunkami pracy. W kwietniu ogłosił, ze zamierza pozyskać 500 osób. Czy i w tym przypadku kryzys zweryfikuje plany?

Wojciech Boczoń
redaktor prowadzący Prnews.pl


Napisz do autora: wboczon@prnews.pl

Tekst pochodzi z serwisu:
Źródło:
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~gość
mnie zwolnienia nie dziwią, bo w końcu kryzys mamy..ale zdziwiona jestem niektórymi opiniami bo sama szukam dobrego doradcy finansowego i do tej pory słyszałam dobre opinie o open finance.w tym także od ludzi którzy tam pracują, że zadowoleni.
~Adam
Nic nie szłyszałem na ten temat, więc zapewne to była typowa kaczka dziennikarska. Myślę, że stanowiska w openie będą się trzymać, bo ludzi szukających lokat i kredytów nie jest mało.
~calaprawda
OF i HB upadna przez carny pr ktory sobie robia przez turka i innych nikt tego g... nie kupuje !!
~olak
Ja mam tylko nadzieję że mój doradca nie poleci. Mam jednego zaufanego na pl. Grunwaldzkim we Wro, kilka razy z jego pomocy korzystałam i na szczęście wsyzstkie rady były trafione.
~GOLDMAN FISH
najlepiej zeby sie przekwalifikowaly , tak jak ich 25 milionow bezrobotnych kolegow i kolezanek w calej europie, i jeszcze lepiej zeby zlotowka i euro byly jeszcze mocniejsze
~kolo jabolo
nie do konca dobra wiadomosc, jak szrancza obezre do zera jeden teren, to idze na kolejny, ciekawe gdzie POjawi nowy open fajans...
~Anna
Każda firma ma swój model i działanie, w każdej firmie znajdzie się ktos kto jest zwykłym naciągaczem ale są i ludzie porządni więc nie można wsadzać ich do jednego worka, a po drugie zwolnieni zostali nie doradcy a osoby z działu niesprzedazowego, osoby wspierające ,robiące zestawienia itp. , które nie są odpowiedzialne nawet w Każda firma ma swój model i działanie, w każdej firmie znajdzie się ktos kto jest zwykłym naciągaczem ale są i ludzie porządni więc nie można wsadzać ich do jednego worka, a po drugie zwolnieni zostali nie doradcy a osoby z działu niesprzedazowego, osoby wspierające ,robiące zestawienia itp. , które nie są odpowiedzialne nawet w minimalnej częśći za to co mówi doradca na spotkaniu. To tak jak w firmach motoryzacyjnych w obecnych czasach zwalniani sa zwykli pracownicy nie konstruktorzy czy wyższa kadra a zwykłe szaraczki i tutaj było tak samo. więc nie mówicie, że dobrze tym ludziom jezeli nie do końca wiecie o co chodzi.
~Ewa
Open Fajans już od dawna miał opinię kłamców, naciągaczy, oszustów.
Wywaleni na zbity pysk nie znajdą roboty.
Info w CV, ze był w Amber Gold, Open Fajans itp., dyskwalifikuje.
~Anna
No wiem czy tak dobrze, zwolnione zostały osoby, które nic nie sprzedawały jak napisano w artykule stanowiska niesprzedazowe, takie osoby nie oszukiwały nikogo bo nawet gdyby bardzo chciały nie miały takiego kontaktu z klientami. Zresztą jak możesz w ogóle mówić ze dobrze im tak, to tak jakby powiedzieć ze dobrze , że zwalniają nie No wiem czy tak dobrze, zwolnione zostały osoby, które nic nie sprzedawały jak napisano w artykule stanowiska niesprzedazowe, takie osoby nie oszukiwały nikogo bo nawet gdyby bardzo chciały nie miały takiego kontaktu z klientami. Zresztą jak możesz w ogóle mówić ze dobrze im tak, to tak jakby powiedzieć ze dobrze , że zwalniają nie wiem w fabryce samochodów bo ta marka mega się psuje i jest szitowa. A czy to wina osoby, która to składa?
~lolek
Z daleka od firm L.C. ! Trafić tam na uczciwego doradcę to cud. Po prostu taki mają model sprzedaży ( nie mylić z doradztwem) i odpowiednich ludzi do tego modelu zatrudniają.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki