REKLAMA
NIE PRZEGAP

Ruszają nowe płatności Blikiem na Allegro. Pierwsi skorzystają z nich klienci PKO BP

Wojciech Boczoń2021-07-21 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-21 06:00
Ruszają nowe płatności Blikiem na Allegro. Pierwsi skorzystają z nich klienci PKO BP
Ruszają nowe płatności Blikiem na Allegro. Pierwsi skorzystają z nich klienci PKO BP
fot. CCG / / CCG

Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, uruchomił nową formę opłacania zakupów na Allegro. Jest ona dostępna dla klientów PKO BP, którzy korzystają z aplikacji IKO. Od teraz możliwe jest dokonanie płatności bez wpisywania kodu Blik i bez konieczności zatwierdzania transakcji w aplikacji.

Do tej pory płatności Blikiem na Allegro mogła przebiegać na dwa sposoby – poprzez wpisanie kodu Blik lub bez wpisywania kodu, jeśli serwis został dodany już do "ulubionych". Każdą z tych operacji należało zatwierdzić w aplikacji mobilnej swojego banku. Klienci PKO BP dostają jednak trzecią możliwość – płatność bez wpisywania kodu i bez zatwierdzania transakcji w aplikacji mobilnej.  

Płatność Blik na jeden klik

Najszybsza jak dotąd metoda płatności Blikiem wymagać będzie w pierwszym kroku aktywacji tej opcji w IKO i będzie mogła być realizowana po zalogowaniu klienta na jego konto Allegro. Po realizacji płatności na Allegro użytkownik otrzyma potwierdzenie jej wykonania (tzw. powiadomienie push) z aplikacji mobilnej IKO na swoim smartfonie.

Nadchodzi zbliżeniowy Blik. Wiemy, które banki udostępnią go jako pierwsze

Polski system płatności Blik czeka niemała rewolucja. Już niedługo użytkownicy będą mogli płacić w sklepach stacjonarnych za jego pomocą zbliżeniowo. Płatności zbliżeniowe Blik udostępni swoim klientom 6 banków: Alior Bank, ING Bank, Bank Millennium, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska – wynika z informacji Bankier.pl.

Dostawcy usługi przekonują, że nowa płatność będzie tak samo bezpieczna jak poprzednie metody. Płacenie jednym kliknięciem na Allegro będzie możliwe tylko po wcześniejszym aktywowaniu takiego sposobu finalizacji płatności i tylko na zaufanych urządzeniach. Jeśli klient Allegro będzie chciał zapłacić w serwisie z innego urządzenia, nadal konieczne będzie potwierdzenie transakcji w aplikacji mobilnej banku.

Wkrótce w kolejnych sklepach

 Blik z automatycznym potwierdzeniem płatności to obecnie najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie do płatności w internecie. Klient dzięki niemu może prosto, szybko i bezpiecznie zapłacić za zakupy w sieci. Jesteśmy pierwszym i jak na razie jedynym na rynku bankiem, który we współpracy z Polskim Standardem Płatności i Allegro wdrożył to rozwiązanie. Wierzymy, że wkrótce będzie ono wprowadzone w kolejnych sklepach internetowych i platformach handlowych, i stanie się rynkowym standardem – podkreśla Paweł Placzke, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego PKO Banku Polskiego.

Jak przebiega nowa płatność Blikiem na Allegro:

  1. Płatność Blikiem na Allegro bez kodu i bez potwierdzenia jest dostępna jedynie dla klientów, którzy dodali Allegro do zaufanych sklepów w aplikacji mobilnej IKO.
  2. Po potwierdzeniu w aplikacji mobilnej IKO płatności bez kodu (w Allegro jako zaufanym sklepie), pojawia się ekran z propozycją włączenia opcji płatności bez konieczności ich każdorazowego potwierdzania.
  3. Klient jest informowany, że taka opcja działać będzie dla wybranych płatności i za każdym razem dostanie powiadomienie (push) o dokonanej transakcji.
  4. W aplikacji IKO klient ma opcje zarządzania ustawieniami – w tym włączanie i wyłączanie  opcji płatności bez kodu i bez potwierdzenia w poszczególnych sklepach internetowych.
  5. Płatności Blik bez kodu i bez potwierdzenia w praktyce po raz pierwszy na rynku dają możliwość sfinalizowania zakupów jednym kliknięciem z poziomu konta na Allegro. Klient musi świadomie taką opcję włączyć, by z niej korzystać.

Na początek z usługi skorzystają klienci PKO Banku Polskiego, ale prawdopodobnie kwestią czasu jest, gdy nowe płatności pojawią się też w innych bankach. To jednak nie jedyna nowość, jaką szykuje Polski Standard Płatności. Jeszcze przed końcem wakacji użytkownicy Blika będą mogli za jego pomocą dokonywać płatności zbliżeniowych – podobnie jak dziś płacą Google Pay.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
karbinadel
Chodzi o to, żebyś kupował jeszcze bardziej bez zastanowienia niż dotąd :)
plipiec
Niemniej najwygodniejszy nadal jest Apple Pay oraz... AllegroPay
demeryt_69
BLIK jest idealną metodą płacenia w internecie przy pomocy 6-cyfrowego kodu, który jest aktywny tylko przez 2 minuty. Bez podawania nazwiska i danych karty!

szymon_xyz
A czy w BLIKu też działa zwrot na konto, jak ma to miejsce w przypadku zwrotu na kartę, gdy z jakichś powodów nie doszło do transakcji? Pamiętam, jak padł OLT i osoby, które opłaciły bilety kartą dostawały zwrot, ale już z przelewami było trudniej...
ameba1
Lepiej uważać i jednak zawsze realizować transakcje z potwierdzeniem. Takie kupowanie jednym klikiem to proszenie się o kłopoty. Czynności, których łatwo nie cofniesz winne być potwierdzane, nawet na głupiej apce, żeby coś usunąć, to zapyta Cię, czy aby na pewno to masz na myśli.

Taka przestroga, miłego dnia.
demeryt_69
Obecna wersja zawsze pyta o potwierdzenie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki