Rusza wart ponad 9 mld zł program modernizacji służb mundurowych

Policjanci, pogranicznicy i funkcjonariusze BOR dostaną nowe samochody oraz uzbrojenie. Nowe wozy i wyposażenie trafi także do strażaków. W niedzielę weszła w życie ustawa ustanawiająca wart 9,1 mld zł program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-20.

Rusza wart ponad 9 mld zł program modernizacji służb mundurowych
Rusza wart ponad 9 mld zł program modernizacji służb mundurowych (fot. Joanna Borowska / FORUM)

Program przewiduje także wzrost wynagrodzeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych tych służb. "Do roku 2019 funkcjonariusze zarobią w sumie 609 zł więcej, a pracownicy 597 zł" - informuje MSWiA.

W ramach programu najwięcej środków - prawie 6 mld zł - trafi do policji. Część z nich zostanie przeznaczona na budowę nowych oraz przebudowę istniejących komisariatów, komend powiatowych i miejskich, a także utworzenie kompleksu obiektów szkoleniowo-dydaktycznych i unowocześnienie strzelnic.

W policji plan zakupów obejmuje m.in. nowoczesne pistolety z amunicją 9 mm o zwiększonej sile ognia (magazynki o pojemności 15-17 naboi). Ma to pozwolić na wymianę pistoletów P-64 i P-83 (pojemność magazynka 6-8 naboi). Policja chce także kupić pistolety maszynowe i karabinki szturmowe dla służb antyterrorystycznych, w miejsce karabinków AKMS.

Ponad 1,2 mld zł trafi do Straży Granicznej, która planuje budowę i rozbudowę obiektów w jednostkach SG, budowę strzelnic oraz przebudowę aresztów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców.

W ramach programu ma zostać kupionych kilkaset pojazdów, w tym głównie samochody patrolowe i terenowe, mikrobusy, ambulanse medyczne oraz motocykle i skutery śnieżne. SG planuje też zakup lekkiego śmigłowca jednosilnikowego, turbinowego z nowoczesnym systemem obserwacji średniego zasięgu oraz morskie jednostki interwencyjno-pościgowe. Do pograniczników mają trafić także nowe pistolety, karabinki i pistolety maszynowe.

Do PSP trafi ponad 1,7 mld zł. Środki te zaplanowano przede wszystkim na inwestycje budowlane, w tym rozbudowę budynku Komendy Głównej PSP na potrzeby Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności oraz przebudowy budynków w Szkole Aspirantów PSP w Krakowie i w Centralnej Szkole PSP w Częstochowie. Wydatki straży pożarnej na zakupy sprzętu transportowego będą obejmować zakup ciężkich i średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.

Program dla BOR (ponad 200 mln zł) przewiduje m.in. nowe inwestycje budowlane oraz zakup samochodów reprezentacyjnych, opancerzonych, ochronnych oraz innych pojazdów. BOR chce także kupić nowoczesne uzbrojenie, sprzęt specjalny, sprzęt informatyczny i łączności. Jak podkreśla MSWiA, pozwoli to na wprowadzanie sprzętu nowej generacji, w tym dla ochrony placówek poza granicami kraju.

W ocenie szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka realizacja programu przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz zwiększy skuteczność działania służb mundurowych. Jego zdaniem to jeden z najważniejszych projektów, które zostały przygotowane przez rząd.

Grzegorz Dyjak

gdyj/ malk/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~Kedar

pistolety automatyczne, dwukrotnie zwiększona pojemność magazynków... ehhh wojna idzie:/

! Odpowiedz
2 6 ~robotroll

Z masami ;)

! Odpowiedz
11 4 ~asdf

wojsko jest zbędne, drogie, niepotrzebne pasożyty na utrzymaniu reszty, tak jak górnicy i rolnicy, pis sobie przydpasów futruje w razie co

! Odpowiedz
0 1 ~Ler

Gdyby nie wojsko to atak ze strony sasiednich "przyjaciół" byłby pewny. Po to zatrudnia się 2 metrowego koksa na ochroniarza żeby nikt do niego nie podskoczył. Ale debile zawsze mówią że to pasożyty..

! Odpowiedz
0 14 ~KIMDZONGTUSK

Problem w tym, że w armii prawdziwi żołnierze to może ze 30%, reszta to urzędnicy wojskowi z dużymi przywilejami. Jednak wg mnie jest duża różnica między żołnierzem a urzędnikiem wojskowym.

! Odpowiedz
0 0 ~sceptyk

Między urzędnikiem wojskowym a zwykłym różnica jest chyba taka, że w czasie stanu wyjątkowego za niewykonanie polecenia służbowego tego wojskowego można na miejscu rozstrzelać, a zwykłego nie.

! Odpowiedz
2 1 ~def

Ciekaw jestem czy te pieniądze starczyły by na zredukowanie kolejek do specjalistów i zwiększenie limitów na zabiegi tak żeby ograniczyć te kolejki bo jak rozmawiam z ludźmi starszymi to jest to ogromny problem i ludzie na emeryturach którzy stawiali szpitale przychodnie i budowali polskę teraz nie mogą dostać się do specjalisty - to jest prawdziwa patologia bo jak człowiek jeszcze jest młody to się zastanawia po co tą polskę budować jeszcze do tego lekarze sami sabotują ten niewydolny system aby przekierować pacjentów do prywatnych klinik/gabinetów a w przychodniach publicznych olewają ludzi np. mój brat który przepracował już ze 25 lat i nie miał prawie wcale zwolnień dostał zawału i po hospitalizacji poszedł do publicznej przychodni do kardiologa to ten mu powiedział że po dwóch tygodniach po zawale nie wystawi mu zwolnienia żeby pojechał do sanatorium tylko powinien iść już do pracy a pracuje fizycznie na budowie to ja się pytam po co nam tacy lekarze - do łopaty ich to będzie jakiś pożytek. Oczywiście wszystko się skończyło w prywatnym gabinecie i obsługa była dopiero normalna

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gosc

Co nie którzy się podsmiewaja że suta emeryturka ja bym tam się nie śmiał może być roznie za ten okres pracy 1/5 poboru nie starczyło by

! Odpowiedz
3 10 ~eee555

PLACIC TYM DARMOZJADOM TAKA KASE ? ZA CO ? ZA SIEDZENIE W OSZARACH KTORE OCHRANIA FIRMA OCHRONIARSKA, SMIECHY WARTE ! KIEDYS WOJSKO TO BYLO WOJSKO A TERAZ ZGRAJA CIOT.

! Odpowiedz
1 8 ~OGIEŃ

SŁUŻBA ... za kilka kilkanaście tysięcy co miech a potem suta emeryturka ... bez jaj .Służyli to ci co dawno temu za frico szli na 2 lata do woja lb na 3 do marynarki no i ewentualnie na rok po studiach . Dzisiaj to sa pracownicy tak jak inni ale o kosmicznych przywilejach ,

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil