REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Rusza piąty nabór wniosków firm, które ucierpiały na brexicie

2023-02-05 13:43
publikacja
2023-02-05 13:43

7 lutego rozpocznie się piąty nabór wniosków w programie Re_Open UK, gdzie o wsparcie mogą aplikować przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na brexicie.

Rusza piąty nabór wniosków firm, które ucierpiały na brexicie
Rusza piąty nabór wniosków firm, które ucierpiały na brexicie
fot. Toby Melville / / Reuters

"Szacujemy, że do takiego wsparcia kwalifikuje się ponad 20 tys. polskich firm" – mówił w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

500 mln zł do wzięcia

Na kilka dni przed rozpoczęciem kolejnego naboru wniosków szef resortu funduszy uczestniczył w katowickiej konferencji promującej program wśród przedsiębiorców. "Ten program został uszyty na miarę, czyli dostosowany do potrzeb tych, którzy tych środków potrzebują" - przekonywał.

Operatorem programu jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (ŁSSE). Łączna pula środków to 500 mln zł. Jak poinformowała PAP wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz, w dotychczasowych czterech naborach złożono wnioski na łączną kwotę wsparcia blisko 40 mln euro (prawie 190 mln zł).

"Z każdym naborem liczba złożonych wniosków rośnie - w styczniu mieliśmy 74 projekty. Łącznie w złożonych wnioskach mamy już dobrą jedną trzecią całej przeznaczonej na wsparcie puli. Mam nadzieję, że kolejne nabory będą równie efektywne" - powiedziała wiceprezes.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Maksymalnie 5 mln euro na firmę

Kolejny nabór rozpocznie się 7 lutego i potrwa do końca tego miesiąca. W programie nie ma minimalnej kwoty dofinansowania, a maksymalna wynosi 5 mln euro. Dotąd ponad dwie trzecie wnioskujących to małe, średnie i mikro firmy, jednak program jest dostępny także dla dużych przedsiębiorstw.

Środki powinny być wydane do końca tego roku, ale resort funduszy stara się o przedłużenie terminu udzielania pomocy związanej ze skutkami brexitu. Podobne starania czynią na forum unijnym także inne kraje członkowskie.

"Na ten moment nie ma jeszcze decyzji Komisji Europejskiej o ewentualnym przedłużaniu tej rezerwy. Oczywiście w interesie Polski, ale przede wszystkim innych krajów, którym dość wolno idzie wdrażanie (wsparcia dla dotkniętych brexitem - PAP) jest to, aby czas na wykorzystanie pieniędzy był przedłużony. Staramy się o to wspólnie z MFiPR (...), jednak na razie czas jest określony na końcówkę tego roku" - powiedziała Agnieszka Sygitowicz.

Oceniła, że zagospodarowanie po czterech naborach ponad jednej trzeciej dostępnej puli środków jest dobrym wynikiem. Podczas katowickiej konferencji prasowej minister Grzegorz Puda wyraził przekonanie, że przeznaczone na program pieniądze będą wykorzystane w całości.

Dla kogo ten program

Szef resortu funduszy zauważył, że program Re_Open UK nie należy do największych przedsięwzięć jego resortu, ale jest jednym z "najbardziej potrzebnych, ponieważ ma bezpośrednio wspierać przedsiębiorców w zwalczaniu skutków brexitu”.

"Chodzi o to, aby ci wszyscy, którzy utracili swoje dochody czy możliwość zarobkowania poprzez wymianę handlową i sprzedaż swoich produktów na terenie Wielkiej Brytanii i Irlandii, mogli skorzystać z pewnego wyrównania tych środków finansowych” – wyjaśnił minister.

Jego zdaniem, do wielu przedsiębiorców nie dotarła jeszcze informacja, że mogą skorzystać z programu, nawet jeśli prowadzili działalność w Wielkiej Brytanii czy Irlandii na stosunkowo niewielką skalę. Po wszelkie informacje zainteresowane firmy powinny zgłaszać się do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Pozyskane z programu pieniądze można wykorzystać w rozmaity sposób - od finansowania szkoleń czy udziału w targach po działania służące zmianie profilu produkcji, wejściu na nowe rynki lub odzyskaniu rynku brytyjskiego. Można inwestować w nowe przedsięwzięcia, by odpowiednio dostosować swoje produkty i usługi do wymagań rynkowych i zrekompensować lukę spowodowaną brexitem.(PAP)

mab/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki