REKLAMA
WEBINAR

TERRORYZMRusza największy proces w historii belgijskiego sądownictwa

2022-12-05 15:51
publikacja
2022-12-05 15:51

W stolicy Belgii rozpoczął się w poniedziałek proces 10 osób oskarżonych o udział w skoordynowanych atakach terrorystycznych 22 marca 2016 r. w Brukseli. W zamachach, do których przyznało się Państwo Islamskie, zginęły 32 osoby, a ponad 300 zostało rannych. To największy proces w historii belgijskiego sądownictwa.

Rusza największy proces w historii belgijskiego sądownictwa
Rusza największy proces w historii belgijskiego sądownictwa
fot. Paul Deetman / / Pexels

Dziewięciu oskarżonym postawiono zarzuty wielokrotnego morderstwa i usiłowania zabójstwa, grozi im kara dożywotniego więzienia. Wszystkich dziesięciu oskarżono o udział w organizacji terrorystycznej. Jeden z oskarżonych będzie sądzony zaocznie, uważa się, że zginął w Syrii.

Rankiem 22 marca 2016 r. dwóch terrorystów-samobójców wysadziło się w powietrze na lotnisku w Zaventem pod Brukselą, a kilkanaście minut później kolejny samobójca zdetonował ładunek na stacji metra Maelbeek w centrum miasta.

Sześciu oskarżonych zostało już skazanych w czerwcu br. przez francuski sąd za udział w zamachach terrorystycznych w Paryżu 13 listopada 2015 r., w których zginęło 130 osób. Wśród nich jest Salah Abdeslam, główny oskarżony w paryskim procesie. W przeciwieństwie do francuskiego procesu oskarżeni będą tym razem sądzeni nie przez zawodowych sędziów, a przez przysięgłych.

W pierwszym dniu procesu przewodnicząca składowi sędziowskiemu sędzia Laurence Massart potwierdziła tożsamość oskarżonych i prawników biorących udział w procesie oraz zwróciła się do przysięgłych.

Będzie to największy proces w historii belgijskiego sądownictwa; zaplanowano go na siedem miesięcy, ma w nim zeznawać ok. 370 świadków i ekspertów - relacjonuje agencja Reutera. Rozprawy toczą się w starym budynku NATO w Evere. We wtorek prokuratorzy mają zacząć odczytywać 486-stronnicowy akt oskarżenia.(PAP)

adj/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki