REKLAMA

Rusza kolejna odsłona programu "Czyste powietrze". Wyższe dotacje i mniejsze progi dochodowe

2022-01-24 14:51, akt.2022-01-24 16:30
publikacja
2022-01-24 14:51
aktualizacja
2022-01-24 16:30
Rusza kolejna odsłona programu "Czyste powietrze". Wyższe dotacje i mniejsze progi dochodowe
Rusza kolejna odsłona programu "Czyste powietrze". Wyższe dotacje i mniejsze progi dochodowe
fot. Robert Wozniak /

Nawet 69 tys. zł dotacji m.in. na termomodernizację i wymianę pieca, dofinansowanie sięgające 90 proc. kosztów inwestycji i obniżone progi dochodowe uprawniające do wsparcia – to nowe zasady programu „Czyste powietrze”, którego trzecią odsłonę ogłoszono w poniedziałek w Bieruniu na Śląsku.

Nabór wniosków w ramach trzeciej części rządowego programu antysmogowego rozpocznie się we wtorek. Nowe zasady mają umożliwić skorzystanie z programu także osobom o niższych dochodach, zwiększając jednocześnie zakres wsparcia.

Jak przypomniała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, dotychczas w ramach uruchomionego w 2018 roku programu „Czyste powietrze” złożono ponad 380 tys. wniosków (w tym ponad 184 tys. w samym ubiegłym roku) na łączną kwotę ponad 6 mld zł.

„To pokazuje, że jest to niezwykle ważny, potrzebny, ale też dobrze funkcjonujący program. W nowej części zwiększamy kwotę wsparcia do 69 tys. zł. Zakres wsparcia to nadal termomodernizacja, możliwość wymiany okien i drzwi, i oczywiście wymiany kotła, czyli źródła ciepła” – powiedziała szefowa resortu klimatu, podkreślając, iż dzięki wprowadzonym zmianom z program skorzystają również osoby uboższe.

„Program staje się dostępny dla tych najbardziej potrzebujących. Obniżamy próg dochodowy dla beneficjentów do 1260 zł w przypadku gospodarstwa jednoosobowego i 900 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego” – wskazała minister, zachęcając do współpracy przy programie gminy, które jeszcze do niego nie przystąpiły, oraz kolejne banki.

„Wniosek można złożyć albo w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska, albo w gminie, jeżeli gmina współpracuje w programie, albo w banku, jeżeli potrzebujemy wsparcia kredytowego” – dodała Anna Moskwa.

Resort klimatu deklaruje dalszą pracę nad dostosowaniem programu „Czyste powietrze” do korzystania ze środków unijnych, a także przegląd tzw. kosztów kwalifikowanych - choćby pod kątem położenia większego nacisku na termomodernizację, która skutecznie przekłada się na oszczędności w zakresie efektywności energetycznej.

„Niebawem szansę na wymianę kopciucha z dotacją będą mieli również mieszkańcy budynków wielorodzinnych, dla których przygotowujemy nowy program o zasięgu ogólnopolskim” – zapowiedziała minister Moskwa.

Obecnie w „Czystym Powietrzu” obowiązują dwie części programu. Pierwsza – czyli podstawowy poziom dofinansowania do 30 tys. zł dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł, oraz druga – z podwyższonym poziomem dofinansowania do 37 tys. zł, licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Wprowadzenie nowej (trzeciej) części programu „Czyste Powietrze” dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania podzielono na dwa etapy. W pierwszej kolejności – od wtorku - rozpocznie się nabór wniosków do trzeciej części programu, gdzie przewidziano nawet 69 tys. zł maksymalnej dotacji przy 90 proc. kosztów kwalifikowanych.

Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w tym przypadku wyniesie do 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1260 zł (gospodarstwa jednoosobowe). Alternatywą do dochodowego kryterium kwalifikowalności będzie też ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku: stałego, okresowego, rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji dla najwyższego poziomu dofinansowania zwiększono do pięciu (z trzech obowiązujących w pozostałych częściach programu). Najwyższy poziom dofinansowania nie będzie dostępny w ścieżce bankowej, czyli Kredycie Czyste Powietrze, dostępnym w przypadku pierwszej i drugiej części programu.

Rozwiązania dla osób o najniższych dochodach przewidziane na 2022 r. mają być rozszerzane. „Przymierzamy się do drugiego etapu prac, obejmującego między innymi prefinansowanie wydatków oraz pomoc wnioskodawcom w przygotowaniu, realizacji i rozliczeniu inwestycji” – zapowiedział wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Inne zmiany, które będą obowiązywać – tak jak trzecia część programu – od wtorku to m.in. uwzględnienie możliwości finansowania z „Czystego Powietrza”, gdy dofinansowanie łączy się z gminnymi programami parasolowymi, w których wnioskodawca nie staje się właścicielem kotła do zakończenia okresu trwałości, a także umożliwianie dłuższej realizacji projektu, gdy opóźnienie rozliczenia wynika z przesunięcia terminu przyłączenia gazu przez operatora.

Dodatkowo wśród istotnych zmian znalazły się: dopuszczenie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny, jako zgodnych z celami programu „Czyste Powietrze”, oraz doprecyzowanie wymagań dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe - ze względów bezpieczeństwa.

Dotychczas w programie „Czyste Powietrze” złożono ponad 384 tys. wniosków na 6,45 mld zł dofinansowania - najwięcej w woj. śląskim (ponad 64,5 tys. wniosków na ok. 885 mln zł). W skali ogólnopolskiej podpisano ponad 307 tys. umów na ponad 5 mld zł.

W najnowszym rankingu programu „Czyste Powietrze” zdecydowanie wygrywają gminy woj. śląskiego – zajmują one ponad połowę miejsc w pierwszej setce zestawienia. Zwycięzcą w trzecim kwartale 2021 r. była gmina Godów. Jednak w pierwszym takim zestawieniu – za pierwszy kwartał 2021 r. – najwyżej na podium znalazła się inna śląska gmina Bieruń, dlatego właśnie tu w poniedziałek ogłoszono trzecią edycję programu.

Program „Czyste Powietrze” nadzoruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a wdraża Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z szesnastoma funduszami wojewódzkimi. Celem działań jest rozwiązanie problemu smogu w Polsce, czyli doprowadzenie do wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Na te cele przeznaczono 103 mld zł na lata 2018-2029. Pierwszy nabór w programie rozpoczął się 19 września 2018 r.; w kolejnych odsłonach zasady programu były uatrakcyjniane, a procedury – upraszczane.(PAP)

autorzy: Marek Błoński, Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Najlepsze oferty oszczędnościowe na pół roku - maj 2022. Lider z lokatą na 5,5%

Komentarze (9)

dodaj komentarz
gorny7
Nie ma kasy .złożyłem papiery o wypłatę to przysłali mi tysiąc rzeczy które mam jeszcze dostarczyć . Potwierdzenie że drzwi jakie kupiłem i da zamontowane ( dostali potwierdzenie montażu od firmy) mają ten wymiar co miał być itp. nie wysyłają chyba inspektorów. Tylko na odległość chcą załatwić ale tak żeby odrzucić wyplaty
jjmm2u
Na cos trzeba wydawać ten hajs który zarabiają na certyfikatach CO2.
wizytator
Przecież to ściema jest!
Obniżyli progi dochodowe, bo wiedzą że mało kto się załapie na tak niski dochód. Teraz kiedy minimalna płaca wzrosła, doszedł nowy ład, czyli ci z minimalną stawką mają jednak więcej to oni obniżają próg wejścia. Pomyślmy kto ma się załapać na najwyższą dotację? Patola z 4 dzieci na zasiłkach. Ktoś kto
Przecież to ściema jest!
Obniżyli progi dochodowe, bo wiedzą że mało kto się załapie na tak niski dochód. Teraz kiedy minimalna płaca wzrosła, doszedł nowy ład, czyli ci z minimalną stawką mają jednak więcej to oni obniżają próg wejścia. Pomyślmy kto ma się załapać na najwyższą dotację? Patola z 4 dzieci na zasiłkach. Ktoś kto zarabia zaledwie parę stów więcej niż minimum dostanie max 30% zwrotu. I te pieniądze z takich programów będą sobie leżały. Najważniejsze że programy są. Tylko ludzie nie biorą i wolą kopcić. Takie jest tłumaczenie. Tymczasem kasa na podłączanie gazu się skończyła. I to jest dopiero farsa.
mknowak
Za dużo zarabiam więc będę palił dalej drewnem i poczekam a jak mi nie dadzą to nic nie zrobię bo jak dają teraz z moich podatków to poczekam aż z moich podatków znajdzie się też kasa dla mnie albo będę palił dalej bo co zrobić....
I nie piszcie że mi zabronią bo to moje jedyne źródło ciepła więc nikt mi nie może zabronić.
dididif
będziesz pędzony zielonym nahajem na zielony Majdanek.
sel
Przyjmują już wnioski bo od jesieni w ogóle nie przyjmowali?
sel
Ten kto sam modernizował nic nie dostanie a ciamajdy po 60000zł..
endes
I co niby maja dac te progi dochodów!?
pankleks
A podłącz gazu brak w polszy, fossil fuel w Holandii gaz jest passe. Teraz producenci pomp ciepła po 60 tysięcy będą mieć mega zyski xD jak by to napisał demeryt górale maja kolejny interes poza podatkiem ekologicznym który jest płacony tylko w EU sprytne xD

Powiązane: Czyste powietrze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki