Rusza Twój e-PIT. Jak skorzystać z usługi?

redaktor Bankier.pl

Ruszył Twój e-PIT, czyli usługa polegająca na przygotowaniu przez podatnika zeznania PIT-37 lub/i PIT-38. Jak z niej skorzystać? 

Usługa Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i, które 15 lutego urząd skarbowy udostępni w serwisie podatki.gov.pl. Aby go otrzymać, nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie. Ministerstwo Finansów premiuje rozliczenia elektroniczne – czas na zwrot podatku zostaje skrócony do 45 dni. 

***W godzinach porannych dostęp do usługi jest jednak utrudniony, strona ładuje się bardzo długo lub pojawia się błąd 502***

Jak skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Z usługi Twój e-PIT można skorzystać po wypełnieniu następujących kroków: 

1. Wybranie w serwisie podatki.gov.pl Twój e-PIT

2. Uwierzytelnienie się przez podanie: PESEL (albo NIP i daty urodzenia), kwoty przychodu z deklaracji za rok 2017, kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11 za 2018 rok).

3. Sprawdzenie danych, zaakceptowanie i wysłanie zeznania. 

4. Pobranie UPO.

Na co uważać, korzystając z Twój e-PIT?

Co należy sprawdzić lub zmienić przed zaakceptowaniem i wysłaniem zeznania: 

 • jeśli podatnik nie rozlicza się indywidualnie, można zmienić sposób rozliczenia na:— wspólne z małżonkiem — jako osoba samotnie wychowująca dzieci,

 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), której chce się przekazać 1% podatku,
 • zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać ulgę,
 • dodać inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, kultu religijnego, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE),
 • odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę,
 • nie zrobić nic — wówczas 30 kwietnia rozliczenie zostanie uznane za złożone.

Usługa Twój e-PIT będzie dostępna dla ponad 20 mln podatników. Teresa Czerwińska podczas konferencji Ministerstwa Finansów powiedziała, że usługa jest przygotowywana w duchu strategii 3P: proste podatki, przyjazna administracja i przejrzysty system podatkowy. 

Kiedy podatnik będzie odpowiedzialny za błąd w zeznaniu?

Czerwińska: Jesteśmy gotowi na e-PIT

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Czerwińska powiedziała podczas konferencji: "Jesteśmy gotowi, by jutro 20 milionów podatników po wejściu na portal podatki.gov.pl zobaczyło swój wypełniony PIT". Według niej nowy system "to bezpieczeństwo i pewność" w rozliczeniach podatkowych. W wiadomości PAP czytamy, że dzięki e-PIT podatki będą bowiem rozliczone "zawsze prawidłowo i zawsze na czas", szybszy będzie też zwrot nadpłaconego podatku.

Kto skorzysta z usługi Twój e-PIT?

Czerwińska w rozmowie z Bankier.pl powiedziała, że MF podliczyło, że w tym roku z usługi skorzysta ok. 8 milionów osób i to są głównie te osoby, które nie korzystają z odliczeń. - 4 miliony osób w ogóle nie muszą podejmować żadnej aktywności, a te które korzystają z odliczeń, albo rozliczają się z małżonkiem to są kolejne 4 miliony osób, to są dwa kliknięcia, czyli zalogowanie,wybranie opcji "rozliczenie z małżonkiem" i zatwierdzenie - wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl 

- Ci, którzy rozliczają się indywidualnie, nie korzystają z ulg i odliczeń, a takich podatników jest ok. 4 milionów, mogą nie podejmować żadnej aktywności. Mogą poczekać do 30 kwietnia i ten PIT zostanie automatycznie przesłany do administracji skarbowej pod tym właśnie warunkiem - dodaje. 

Twój e-PIT a szybszy zwrot podatku 

Ministerstwo Finansów przekazało, że w przypadku rozliczenia online,można liczyć na szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Wyniesie on dla rozliczeń elektronicznych 45 dni.

Co w przypadku, kiedy podatnik skorzysta z zeznania udostępnionego w ramach usługi Twój e-PIT, ale nie zaakceptuje go i stanie się ono zeznaniem złożonym automatycznie?

"W tej sytuacji termin do zwrotu nadpłaty będzie liczony od dnia następującego po dniu, w którym upływa termin składania zeznań. Termin składania zeznań przypada 30 kwietnia, a więc termin zwrotu nadpłaty liczony będzie od dnia następującego po nim, tj. od 1 maja" odpowiada Ministerstwo Finansów. 

PIT za 2018 rok rozliczysz przez internet, z programem polecanym przez Bankier.pl. Bezpłatną i prostą w obsłudze aplikację pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 patrykowskipatryk33

Jeśli jednak ktoś woli samodzielnie rozliczyć deklarację, to polecam super szybkie rozwiazanie jakim jest PIT APP, dostępny na APPStore: https://itunes.apple.com/pl/app/id1447629782 i Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=info.podatnik.pit.app

! Odpowiedz
2 1 jendreka

Jak zwykle, są gotowi. Tylko jak się wpiszę link w przeglądarce to otwiera się jakaś strona z filmami.

! Odpowiedz
4 4 marcin321

Z jednej strony się nie dziwię, usługa linkowana i opisywana jest na każdym portalu. Nic dziwnego, że ludzie ciekawi próbują to podejrzeć. Z drugiej strony jak można nie przewidzieć, że w początkowej fazie będzie taki ruch? Historia pokazała już wiele takich przypadków a i tak nie wyciągnęli wniosków i jest padaka. Nie rozumiem...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 mrtroublemaker

Nikt nie będzie stawiał infrastruktury na obsłużenie pojedynczych peeków , przez resztę czasu maszyny będą się nudzić.

! Odpowiedz
6 9 jendreka

Skoro państwo jest tak przyjazne, więc od dzisiaj wszystkie inne strony oferujące rozliczenia PIT powinny być zamknięte i zakazane. Istnieje bowiem tylko po to by ściągnąć przy okazji dane podatnika, a tak to tylko wspiera łamanie RODO.

! Odpowiedz
1 8 IreneuszK

Rano jeszcze działało, teraz szkoda czasu , masakra.

! Odpowiedz
1 14 mrtroublemaker

Oczywiście nie działa, było do przewidzenia, że wszyscy od rana się rzucą i ubiją serwery :)

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.