REKLAMA

Rumuńska armia otrzymała z USA pierwszą partię systemu Patriot

2020-09-17 19:46
publikacja
2020-09-17 19:46
Rumuńska armia otrzymała z USA pierwszą partię systemu Patriot
Rumuńska armia otrzymała z USA pierwszą partię systemu Patriot
/ FORUM

Rumuńska armia otrzymała pierwszą część zamówionego w USA systemu rakietowego ziemia-powietrze Patriot - poinformował w czwartek rumuński premier Ludovic Orban. Agencje podkreślają, że nowe uzbrojenie ma wzmocnić obronę tego kraju i oddalać zagrożenie ze strony Rosji.

"Rumunia właśnie stała się bezpieczniejszym krajem, dzięki umieszczeniu na swoim terytorium rakiet Patriot" - powiedział Orban podczas ceremonii przyjęcia uzbrojenia na poligonie położonym na wybrzeżu Morza Czarnego.

Produkowane przez amerykański koncern Raytheon pociski będą elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej, składającego się także z nowo zakupionych myśliwców F-16. Jest to część programu modernizacji rumuńskich sił zbrojnych, stopniowego odchodzenia od przestarzałego sprzętu pochodzącego z czasów komunistycznych i dostosowywania uzbrojenia do standardów NATO - pisze Reuters.

Jak zauważa agencja, zakupiony za ok. 4 mld dolarów system jest też ważnym elementem wysiłków państw Unii Europejskiej i NATO, zmierzających do oddalenia zagrożenia ze strony Rosji. Kreml wielokrotnie ostrzegał, że rozmieszczanie amerykańskich pocisków w Europie Wschodniej postrzegane jest przez Moskwę jako zagrożenie, na które Rosja będzie musiała odpowiedzieć, zwiększając możliwości własnych systemów rakietowych.

Rumunia jako bliski sojusznik USA była jednym z pierwszych krajów, które spełniły stawiany przez ten kraj partnerom z NATO cel przeznaczania środków w wysokości 2 proc. PKB na obronę - przypomina Reuters.

Dodano, że rumuńscy żołnierze uczestniczyli w misjach w Iraku i Afganistanie, a na terenie tego kraju mieszczą się amerykańskie instalacje będące częścią tarczy antyrakietowej. Według armii USA ten system ma chronić kraje NATO przed zagrożeniem ze strony Iranu i nie jest wymierzony w Rosję - zaznacza agencja.(PAP)

adj/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki