REKLAMA

Rumunia w ciągu pięciu lat chce być niezależna energetycznie

2022-05-18 19:38
publikacja
2022-05-18 19:38
Rumunia w ciągu pięciu lat chce być niezależna energetycznie
Rumunia w ciągu pięciu lat chce być niezależna energetycznie
fot. Cristel / / FORUM

Rumunia w ciągu najbliższych pięciu lat osiągnie pełną niezależność energetyczną - ogłosił w środę premier tego kraju Nicolae Ciuca cytowany przez rumuńską agencję Agerpres.

Szef rządu wyjaśnił, że nie później niż na przełomie 2026 i 2027 roku Rumunia będzie mieć “zasoby gazu ziemnego wystarczające do zapewnienia niezależności niezbędnej dla gospodarki oraz dla spożycia publicznego”.

Ciuca zapowiedział, że już pod koniec czerwca do systemu gazowego Rumunii wprowadzony zostanie surowiec ze złóż eksploatowanych na Morzu Czarnym. Wskazał, że uchwalona w środę przez parlament ustawa o wydobyciu gazu ziemnego poprawi zarówno eksploatację zasobów morskich jak i lądowych tego surowca.

Nowa ustawa, którą prezydent Klaus Iohannis ma podpisać do czerwca, przewiduje, że rząd Rumunii będzie mógł nałożyć tymczasowe ograniczenia dotyczące cen gazu oraz wielkości jego sprzedaży, ale tylko w sytuacji zaistnienia okoliczności kryzysowych. Będzie mieć też możliwość pierwokupu surowca w przypadku sytuacji nadzwyczajnej. (PAP)

zat/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki