REKLAMA

Rumunia: Rząd podniósł płace lekarzy o 25 procent

2015-08-26 14:47
publikacja
2015-08-26 14:47

Premier Rumunii Victor Ponta zaaprobował w środę 25-procentową podwyżkę płac dla lekarzy, którzy zagrozili strajkiem i paraliżem służby zdrowia w całym kraju, jeśli ich postulat o wzroście wynagrodzenia w tej wysokości zostanie odrzucony.

/ thetaXstock

Postulat środowiska lekarzy związany był z niedawnym orzeczeniem rumuńskiego sądu, który zakazał przyjmowania pracownikom służby zdrowia prezentów i pieniędzy za świadczone usługi.

"Gdyby to było możliwe to z całego serca podniósłbym wynagrodzenia o 100, 200, a nawet 300 procent, gdyż jest to sprawiedliwe" - powiedział w środę Ponta, zapowiadając jednocześnie szybsze przeprowadzanie reform w służbie zdrowia.

System opieki zdrowotnej w Rumunii jest jednym z ostatnich obszarów, który nie został jeszcze w pełni zreformowany. Przez ostatnie lata niemal codzienną praktyką było wręczanie lekarzom i pielęgniarkom kopert z pieniędzmi, czy też wkładanie do lekarskich fartuchów sporych kwot za świadczone usługi. Prezenty w postaci kur, świeżych ryb dawanych przez pacjentów na obszarach wiejskich, a także drogich win i butelek whisky ofiarowanych w miastach były także w powszechnym zwyczaju.

Jak informuje Associated Press, w ciągu ostatnich czterech lat ze względu na niskie płace i brak inwestycji w służbie zdrowie wyjechało z Rumunii ponad 7 tys. lekarzy.

Miesięczne zarobki lekarza w Rumunii zaczynały się do tej pory od 1600 lei (413 dolarów), czyli były niższe od średniego wynagrodzenia krajowego wynoszącego 1860 lei (480 USD). (PAP)

agy/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki