REKLAMA

Ruch Palikota chce, by Polacy mogli zakładać firmy na próbę

2013-06-14 12:10
publikacja
2013-06-14 12:10

Ruch Palikota chce zwiększyć liczbę zakładanych firm przez wprowadzenie zwolnienia ze składek emerytalnych i podatku dochodowego w pierwszych 90 dniach funkcjonowania firmy. Pozwólmy Polakom na próbę, na sprawdzenie, czy się do tego nadają - apelują posłowie RP.

Projektem zmian w ustawie o działalności gospodarczej autorstwa RP, który zakłada takie rozwiązania w piątek zajmie się Sejm.

dotacja na założenie sklepu» Jaka dotacja na założenie sklepu?

Poseł RP Łukasz Gibała przekonywał w piątek na konferencji prasowej w Sejmie, że wielu Polaków myśli o założeniu firmy, ale boi się trudnych początków i potrzebuje sprawdzić, czy się do tego nadają.

Przytoczył badania zrobione przez GFK Polonia, z których - według niego - wynika, iż 38 proc. Polaków myśli o założeniu firmy. "A ile tych firm mamy? Dwa miliony. Gdyby ci Polacy zdecydowali się na założenie firm, byłoby ich w kraju ponad 10 mln" - zauważył Gibała.

"Część ludzi boi się ryzyka finansowego, część - biurokracji, część - podatków, ale najbardziej przeraża sam początek, gdy się już zacznie, potem jest o wiele łatwiej, te firmy zostają na rynku" - przekonywał poseł.

Gibała poinformował, że jego klub złożył w Sejmie projekt ustawy zakładający wprowadzenie ułatwień dla rozpoczynających działalność gospodarczą.

Jeśli ktoś ma pomysł na biznes, ale nie wie czy jest on dobry, czy nadaje się na przedsiębiorcę, niech założy firmę na próbę, płacąc tylko podatek VAT, nic więcej - zaproponował.

zakładanie firmy»Jak założyć i zarejestrować spółkę – krok po kroku
"Jeśli po trzech miesiącach uznasz, że w tym się realizujesz, że twój pomysł ma sens - możesz działać dalej, ale na zasadach ogólnych. Jeśli ten pomysł nie wypali, to możesz rezygnować bez konsekwencji i zaległości" - mówił Gibała.

Przekonywał, że w czasach kryzysu i przy ponad 2,5 mln bezrobotnych państwo powinno zrobić wszystko, aby zwiększyć liczbę zakładanych w Polsce firm. Każda firma to nowe miejsca pracy i wpływy do budżetu; to się państwu po prostu opłaca - zaznaczył.

Inny poseł RP Maciej Wydrzyński dodał, że propozycja RP jest przede wszystkim skierowana do ludzi młodych - przedsiębiorczych, ale zniechęconych biurokracją.

Podkreślił, że skorzystanie z takich udogodnień nie wykluczałoby skorzystania później - po upływie 3 miesięcy - z możliwości płacenia niższych składek do ZUS. "Mały ZUS" daje osobom podejmującym działalność gospodarczą po raz pierwszy od 5 lat prawo do ograniczenia wysokości swoich składek ZUS w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej.(PAP)

wni/ par/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~MacGawer
Sorki, w poprzednim poście zrobiłem zamieszanie. Przekręt z VAT może wyglądać tak: Zakłada się hurtownię na próbę i wystawia faktury VAT ale nic nie płaci Sklepikarz zgodnie z prawem odlicza ten VAT. Po kilku latach fiskus zgłasza się do niego o uiszczenie należnego VATu, bo "firma na próbę" nie istnieje Sorki, w poprzednim poście zrobiłem zamieszanie. Przekręt z VAT może wyglądać tak: Zakłada się hurtownię na próbę i wystawia faktury VAT ale nic nie płaci Sklepikarz zgodnie z prawem odlicza ten VAT. Po kilku latach fiskus zgłasza się do niego o uiszczenie należnego VATu, bo "firma na próbę" nie istnieje i nawet jakby chcieli nie ściągną VAT od niej. Niestety, w praktyce US wolały ściągać VAT od uczciwych przedsiębiorcow, bo to jest prostsze niż szukanie nieuczciwych.
~MacGawer
Od pewnego czasu nie mam styczności z US i może coś zostało zmienione. Ale swego czasu VAT niezapłacony przez kupującego płacił dostawca, bez prawa odwołania. Jeżeli tego nie zmieniono, to oprocz "oszczędności" na podatku dochodowym i ZUS dochodzi także możliwość "oszczędzania" na VAT. Wystarczy Od pewnego czasu nie mam styczności z US i może coś zostało zmienione. Ale swego czasu VAT niezapłacony przez kupującego płacił dostawca, bez prawa odwołania. Jeżeli tego nie zmieniono, to oprocz "oszczędności" na podatku dochodowym i ZUS dochodzi także możliwość "oszczędzania" na VAT. Wystarczy wziąść towar z hurtowni i wystawić normalną fakturę VAT. Hurtownik na bazie tej faktury odlicza ów VAT, ale "firma na próbę" go nie płaci. Po kilku latach fiskus zwraca się do hurtownika z żadaniem uiszczenia VAT-u.

W takim bałaganie prawnym jaki jest w Polsce wszelkie ułatwienia typu "na probę" to żerowisko dla nieuczciwych "biznesmenów", urzędników chcących kogoś udupić itp szumowin. Ale co tam, ważny jest PR i każdy "polityk" pokroju Palikota doskonale o tym wie. Z tego powodu zamiast uproszczenia podatków itp probuje się tworzyć kolejne "strefy ekonomiczne" i podobne gnioty.
~xx
Tak jest w UK na ten przyklad .
~spoko
Bez rozliczenia ZUS i podatków to niczego się nie sprawdzi. Schody zaczynają się wtedy kiedy trzeba skalkulować opłacalność biznesu w pełnych kosztach i procedurach. Ten pomysł to robienie nadziei tym co nie maja pojęcia o biznesie i furtka dla spekulantów zatrudniających pracowników sezonowych z własną działalnością Bez rozliczenia ZUS i podatków to niczego się nie sprawdzi. Schody zaczynają się wtedy kiedy trzeba skalkulować opłacalność biznesu w pełnych kosztach i procedurach. Ten pomysł to robienie nadziei tym co nie maja pojęcia o biznesie i furtka dla spekulantów zatrudniających pracowników sezonowych z własną działalnością na 3 miesiące.
~bajka
nooo pomysl bajeczka ... mam nagrana robote zakladam firme zarabiam powiedzmy 500tys pln na czysto od tego oczywiscie odprowadze vat.. ale wydymam konkurencje na dochodowy - ba moze nawet klientowi obnize cene o 18 procent? coby konkurencja nie miala szans? no i jeszcze bajeczka z darmowym zusem przez 3 miesiace. konkurencja wymika nooo pomysl bajeczka ... mam nagrana robote zakladam firme zarabiam powiedzmy 500tys pln na czysto od tego oczywiscie odprowadze vat.. ale wydymam konkurencje na dochodowy - ba moze nawet klientowi obnize cene o 18 procent? coby konkurencja nie miala szans? no i jeszcze bajeczka z darmowym zusem przez 3 miesiace. konkurencja wymika a po 3 misiacach zwijam zagle bo mi sie nie oplaca :)
~MacGawer
Jak widzę Palikot ciągle ma talent do ogłupiania ludzi. Ten pomysł jest pozbawiony wszelkiej racjonalności, a każdy kto się złapał na jego "genialność" z całą pewnością nie powinien zakładać własnej firmy.

Po pierwsze, obowiązek płacenia VAT występuje dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu
Jak widzę Palikot ciągle ma talent do ogłupiania ludzi. Ten pomysł jest pozbawiony wszelkiej racjonalności, a każdy kto się złapał na jego "genialność" z całą pewnością nie powinien zakładać własnej firmy.

Po pierwsze, obowiązek płacenia VAT występuje dopiero po przekroczeniu pewnego poziomu obrotów. Na bank żadna nowa firma w 3 m-ce nie zrobi takiego obrotu by zostać płatnikami VAT. Wiele małych firm nie musi płacić (a ściślej odprowadzać, bo VAT obciąża ostatecznego konsumenta) VAT-u.

Po drugie firma na probę to szerokie pole do działalności wszelkich oszustow. Może powstać tysiące firm - krzaków które będą żerowały na ludziach prowadzących uczciwe interesy.

A po trzecie KNP Janusza Korwina - Mikke od lat przedstawia program gdzie KAŻDA firma ma mieć NA ZAWSZE lepsze warunki dla prowadzenia działaności niż w projekcie Palikota tylko przez 3 m-ce. Jednak wyborcy dają się nabierać na PR-owe sztuczki, a później się dziwią, że w Polsce jest coraz gorzej. Przekornie powiem, że wyborcy CHCĄ aby bylo gorzej, wyniki wyborów sa najlpeszym dowodem. Gdyby chcieli aby było lepiej odrzucaliby partie ktore głoszą, że jak zabierzemy (tu wstaw grupę której nie lubisz) to od razu będzie lepiej. Nic z tego, jak mawiają Rosjanie "Umiesz liczyć? Licz na siebie!".
~Lorac
Super ale 90 dni to trochę za mało by na prawdę zobaczyć jak działa biznes... Trochę więcej otwartości i może coś z tego będzie ale to nie może być tak że firma nie przeżyje nawet jednego sezonu, bo obserwowane interakcje mogą być na przykład sezonowe. Rok czasu to minimum i może będzie mieć to sens.
~Sebel
Super, zróbcie tylko 180 dni a nie 90... na spokojnie...
~lol
przy tzw małym zusie to nie składki emerytalne czy podatek dochodowy jest problemem tylko ubezp. zdrowotne. Obecnie mały zus to ok 415 zł/miesiąc, z czego ponad 260 zł to zdrowotne, czyli zdecydowana większość kosztów. Od nowego roku zdrowotne pewnie przekroczy 300 zł...

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki