Rozwiązania dla medycyny i infrastruktury wśród innowacji European Start-up Days

Rozwiązania z dziedziny medycyny, narzędzia wspomagające niepełnosprawnych, urządzenia oparte na sztucznej inteligencji oraz liczne usprawnienia dla infrastruktury, logistyki i produkcji znajdą się wśród innowacji prezentowanych podczas European Start-up Days w Katowicach.

(fot. Umkatowice / Wikipedia)

Czwarta edycja tego wydarzenia odbędzie się 14-15 maja w katowickim Spodku. To impreza towarzysząca rozpoczynającemu się w stolicy Górnego Śląska dzień wcześniej 11. Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu.

Do adresowanego do firm działających na rynku nie dłużej niż 5 lat konkursu Start-up Challenge w sześciu kategoriach branżowych zgłoszono blisko 300 innowacyjnych pomysłów na biznes, z których 100 zaprezentuje się w specjalnej alei startupów, a 18 wyróżnionych wystąpi na scenach prezentacyjnych Spodka. Laureatów poznamy 14 maja wieczorem.

Wśród wybranych do startupowej alei rozwiązań najwięcej jest pomysłów na biznes z Polski, a także innowacje z Białorusi, Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii i USA. Wyróżnione produkty to m.in. roboty softwarowe, chatboty (roboty czatowe, dające np. wsparcie osobom z uzależnieniami), rozwiązania wykorzystujące drony, rzeczywistość rozszerzoną, uczenie maszynowe czy narzędzia do automatycznej analizy danych.

Wyróżniono również pomysły usprawniające infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych, rozwiązania z obszaru medycyny, aplikację nawigującą osoby niewidome i niedowidzące, urządzenia solarne oraz rozwiązania umożliwiające ludziom przebywanie w atmosferze wolnej od smogu.

W gronie firm, które zaprezentują w Katowicach swoją technologię, są np. Bioceltix – startup biotechnologiczny z branży weterynaryjnej, który rozwija leki na bazie komórek macierzystych oraz Biolumo - firma stosująca nową metodę szybkiej selekcji antybiotyku na podstawie zautomatyzowanej obserwacji przeżywalności bakterii w otoczeniu antybiotyków.

Inny prezentowany podmiot – Brandee, pracuje nad nanonitką fotowoltaiczną, która może być wplatana w różnego rodzaju materiały włókiennicze, i wykorzystywana w miejscach z ograniczonym dostępem do energii elektrycznej. Przy jej pomocy będzie można naładować smartfon, tablet czy laptop. Technologię można wykorzystać przy produkcji np. parasoli plażowych, namiotów w górach i innych produktów włókienniczych. Innowacja powstaje przy współpracy z Instytutem Włókiennictwa w Łodzi.

Swoje rozwiązania pokaże też Hyper Poland - jedyna firma na świecie posiadająca technologię umożliwiającą stopniową implementację koncepcji hyperloop jako unowocześnienia branży kolejowej – może zmodernizować istniejącą infrastrukturę kolejową do prędkości 300 km na godzinę bez konieczności tworzenia nowych, kosztownych korytarzy transportowych i tras.

MakeGrowLab zaprezentuje w Katowicach wertykalną farmę SCOBY- szybko odnawiającego się i w pełni biodegradowalnego materiału, który może być użyty w produkcji np. opakowań jednorazowych zastępujących plastik, tekstyliów czy produktów wnętrzarskich. Firma biotechnologiczna Nomi Biotech Corporation przedstawi pierwszy w Europie środek zapobiegający negatywnym skutkom spożywania alkoholu etylowego, głównie poprzez redukcję toksyczności aldehydu octowego.

Wśród prezentowanych wynalazków będzie też MOOVLED - system prezentacji obrazu holograficznego przy użyciu śmigieł LED. W tej technologii odpowiednie przygotowanie materiału wizualnego sprawia wrażenie zawieszenia obrazu w powietrzu pomiędzy urządzeniem a widzem. Inną innowacją jest Optimo Light - autonomiczna, inteligenta oprawa oświetleniowa, dokonująca zdalnego pomiaru luksów i gwarantująca właściwą ilość światła np. w miejscu pracy.

QNA Technology specjalizuje się w syntezie półprzewodnikowych kropek kwantowych, modyfikacji ich powierzchni oraz w wykonywaniu na ich bazie funkcjonalnych tuszów. Pracuje nad syntezą najwyższej jakości kropek kwantowych niezawierających kadmu, kropek emitujących w kolorze niebieskim oraz kropek do konwerterów promieniowania mających zastosowanie w fotowoltaice oraz w hodowli roślin. Rozwiązanie może przynieść przełom na rynku wyświetlaczy, prowadząc do wyparcia technologii OLED.

Wśród prezentowanych rozwiązań recyklingowych jest m.in. instalacja Syntoil, przerabiająca zużyte opony (w postaci granulatu gumowego) na produkty przemysłowe, z użyciem procesu ciągłego pirolizy. Chodzi o to, by wykorzystane do produkcji opon surowce wróciły do produkcji gumy.

Zaprezentowany zostanie również Virtual-Agro-System - technologia bardzo precyzyjnego nawożenia i badania stanu wegetacji, oszczędzająca środowisko. Dzięki wirtualnym goglom rolnik może za pomocą drona monitorować swoje pola i w czasie rzeczywistym obserwować stan nawożenia, braki chemiczne oraz stan wegetacji. System umożliwia zarządzanie całym cyklem upraw.

autor: Marek Błoński

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne