REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Rozprawa TK ws. kar nałożonych na Polskę przez TSUE przełożona na 30 marca

2022-03-04 22:55
publikacja
2022-03-04 22:55
Rozprawa TK ws. kar nałożonych na Polskę przez TSUE przełożona na 30 marca
Rozprawa TK ws. kar nałożonych na Polskę przez TSUE przełożona na 30 marca
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Na 30 marca Trybunał Konstytucyjny przełożył rozprawę w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył kary na Polskę ws. kopalni Turów i Izby Dyscyplinarnej SN - wynika z wokandy TK. Wcześniej rozprawa ta była wyznaczona na 8 marca.

Wniosek, który zainicjował to postępowanie, skierował do TK w połowie listopada zeszłego roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Nastąpiło to po nałożeniu przez TSUE dwóch kar finansowych na nasz kraj.

W końcu października zeszłego roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów. Wcześniej - we wrześniu ub.r. - TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Prokuratura wskazywała wówczas, że w związku z nałożonymi na Polskę karami konieczne okazało się skierowanie do TK - jako "sądu ostatniego słowa" - wniosku o "przeanalizowanie legalności działań podejmowanych przez TSUE w kontekście polskiej ustawy zasadniczej".

We wniosku do TK Ziobro zwrócił się o zbadanie zgodności z konstytucją art. 279 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w zakresie, w jakim "TSUE przyjmuje, że przepis ten umożliwia nakładanie kar pieniężnych za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego". Zaskarżył także art. 39 Statutu TSUE, który upoważnia Prezesa TSUE lub sędziego tego trybunału do nałożenia na kraj członkowski środków tymczasowych odnoszących się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów RP.

Ziobro podkreślił we wniosku, że w sprawie tej chodzi o zagwarantowanie, aby UE w działaniach swoich organów przestrzegała przepisów leżących u podstaw jej powołania i szanowała wspólną dla wszystkich państw członkowskich UE zasadę rządów prawa.

TK w pełnym składzie pierwotnie miał rozpocząć badanie tych przepisów 22 lutego br. Wtedy wniosek o odroczenie rozpatrywania sprawy złożył Minister Spraw Zagranicznych. Prezes Trybunału Julia Przyłębska wezwała wówczas również prezydenta i szefa MSZ - jako uczestników postępowania - do przedstawienia stanowisk w tej sprawie. Swoje pisemne stanowisko przedstawił Sejm. Wniesiono w nim o uznanie za niekonstytucyjne zaskarżonych unijnych regulacji.

Na początku lutego br. sprawa dotycząca kopalni węgla brunatnego Turów została wykreślona z rejestru TSUE w następstwie ugody między Czechami i Polską. W tym roku do Sejmu trafiły też projekty odnoszące się do likwidacji, bądź przekształcenia Izby Dyscyplinarnej SN - złożyły je Prezydent RP, PiS, Solidarna Polska i ugrupowania opozycyjne. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (1)

dodaj komentarz
proeltech
DLACZEGO NIKT NIE PROTESTUJE, że codziennie rośnie suma kar za demolkę państwa prawa, że dziś, gdy to piszę, o 4 rano 22-03-2022 to ponad 1 043 200 000 czyli ponad BILION złotych i brak jakichkolwiek pieniędzy z UE? https://infografiki.wyborcza.pl/post/turow/licznik/
LUDZIE , PROTESTUJMY

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki