REKLAMA

Będą dopłaty do samochodów elektrycznych

2019-11-07 16:07
publikacja
2019-11-07 16:07

Ministrowie energii oraz finansów, inwestycji i rozwoju podpisali rozporządzenie ws. dopłat do zakupu nowych samochodów elektrycznych i wodorowych. W przypadku auta na prąd dopłata może sięgnąć 37,5 tys. zł, ale samochód nie może być droższy niż 125 tys. zł.

/ YAY Foto

Rozporządzenie ws. warunków udzielania wsparcia zakupu nowych pojazdów ze środków Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, podpisane przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz ministra finansów, inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego zostało skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw - poinformowało w czwartek ministerstwo energii.

Zgodnie z rozporządzeniem, w przypadku nowego pojazdu napędzanego wyłącznie energią elektryczną, dopłata może wynieść 30 proc. ceny zakupu, nie więcej jednak niż 37,5 tys. zł. Przy czym kupowany samochód nie może być droższy niż 125 tys. zł. W przypadku auta droższego - dopłata nie przysługuje.

W przypadku nowego pojazdu napędzanego energią elektryczną, wytwarzaną z wodoru w zainstalowanych w aucie ogniwach paliwowych, dopłata może sięgnąć 30 proc. ceny nabycia, nie więcej jednak niż 90 tys. zł. Wodorowe auto nie może być droższe niż 300 tys. zł.

Warunkami otrzymania dopłaty ma być użytkowanie samochodu przez co najmniej dwa lata od zakupu. W tym czasie samochód musi być zarejestrowany w Polsce i dopuszczony do ruchu. Ma również posiadać ubezpieczenie od "uszkodzeń, zniszczeń oraz utraty na skutek zderzeń, kolizji, zdarzeń losowych, uszkodzeń przez osoby trzecie oraz kradzieży". Beneficjent wsparcia musi złożyć w tych sprawach pisemne oświadczenie. W przypadku niespełnienia warunków kwota udzielonego wsparcia powiększona o odsetki ulega zwrotowi.

Należy też złożyć oświadczenie, że na pojazd nie zostało wcześniej udzielone wsparcie ze środków FNT bądź innych źródeł publicznych, w tym środków UE. Pojazd na zakup którego udzielono wsparcia nie może być przedmiotem zabezpieczenia wierzytelności innej niż umowa kredytowa, zawarta w celu sfinansowania tego pojazdu.(PAP)

wkr/ dym/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
marina22
I bardzo dobrze! Nalezy nam się! Przy takich zarokach to jak inaczej mamy wejść w XXI w i najnowsze technologie. Wszyscy wspieraja samą inicjatywe bo i greenway wprowadził abonamenty z nizszymi stawkami dla stałych użytkowników, wiec i państwo niech się pochyli nad tematem
knl111
Czyli dopłaty tylko i wyłącznie na mikroauta marki Smart, Renault Twizzy i Volkswagen e-up. Innych poniżej tej ceny nie ma.
wizytator
A dlaczego nie zrobić dopłaty przy wymianie starego diesla? Jaki to ma teraz sens dopłacać tylko do nowego? Czyli co, z naszych podatków dajemy zarobić zagranicznym koncernom, a porządku ze starymi dieslami i tak się nie robi. A kiedy UE będzie się domagać usunięcia starych diesli to wprowadzi się zakaz poruszania nimi A dlaczego nie zrobić dopłaty przy wymianie starego diesla? Jaki to ma teraz sens dopłacać tylko do nowego? Czyli co, z naszych podatków dajemy zarobić zagranicznym koncernom, a porządku ze starymi dieslami i tak się nie robi. A kiedy UE będzie się domagać usunięcia starych diesli to wprowadzi się zakaz poruszania nimi i problem z bani.
staryznajomy
Jakie sa ceny samochodow na prad ? 125 tys ? Chyba "golasy" haha
mim003
Nie wchodzę nawet jakby dopłacali 50 procent nie bèdè jeździł jakàś małà niekomfortowà puszkà
johny_kielbasiany
Moja zona tez chce dopłate do vibratora bo też elektryczny
silvio_gesell
Jakby miała spalinowy to by była usatysfakcjonowana bez dopłaty.
marianpazdzioch
Pisowski komunizm zdziera z biedaków ostatnią koszulę, wypycha na emigrację a oddaje tym trochę zamożniejszym na gadżety. Odwrócony Janosik, przynajmniej w tym jednostkowym przypadku. Kartofel chyba za dużo się tego naoglądał.
ferdynantkiepski
a ja Ferdek Kiepski mówię, że Marian Paździoch to ... ;p
a tak poza tym to się pytam, dlaczego Polacy mają dopłacać do kupowania niemieckich lub francuskich aut, bo przecież nie polskiej motoryzacji nie ma.
bangladesznadwisla
Tak żeby nikt nie mógł dostać dopłaty. Do tego dopłata niższa niż podatki które państwo bierze pod kupionego auta. Złodziejskie państwo

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki