Rozpoczyna się szczyt NATO - Chicago zablokują gigantyczne korki

Za kilkanaście godzin pierwsi przywódcy krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego pojawią się w Stanach Zjednoczonych, aby wziąć udział w najważniejszym tego typu spotkaniu od czasu szczytu w Lizbonie. Polskę będzie reprezentował prezydent Bronisław Komorowski wraz z ministrami obrony i spraw zagranicznych.

Jak informuje specjalny wysłannik Polskiego Radia do Chicago Wojciech Cegielski, na ulicach Chicago nie sposób nie zauważyć rozpoczynającego się jutro szczytu. Wszędzie wiszą flagi z logo spotkania i z logo NATO.

Na szczyt mają przyjechać tysiące gości - przede wszystkim 60 światowych przywódców, członkowie ich delegacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i dziennikarze. Mieszkańcy Chicago mają nadzieję, że miasto nie tylko pokaże się światu, ale także zarobi. Przyjedzie do nas wiele osób, które zostawią tutaj pieniądze, a miasto stanie się popularne. Będziemy na ustach całego świata - mówi mieszkanka Chicago Alice.

Szczyt oznacza jednak także ogromne problemy komunikacyjne w mieście i perspektywę gigantycznych korków. Miejsce obrad a także niektóre drogie hotele będą strefami odciętymi od świata. Władze miasta są jednak dobrej myśli. To miasto nie boi się wyzwań. My cały czas organizujemy tu duże wydarzenia - przekonuje Gary Schenkel z ratusza w Chicago. Miasto od kilku tygodni prowadzi kampanię informacyjną dla mieszkańców. O zmianach i ograniczeniach w poruszaniu się informują także wolontariusze.

Najważniejszymi tematami rozmów podczas szczytu NATO będą misja Sojuszu w Afganistanie, tarcza antyrakietowa oraz oszczędności w wydatkach na obronność.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/Chicago/NATO/ab

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil