REKLAMA

Rozpoczyna się rok szkolny, uczniowie mogą liczyć na pomoc finansową

2007-08-31 21:00
publikacja
2007-08-31 21:00
Jeszcze do 10 września uczniowie w najtrudniejszej sytuacji materialnej mogą się starać o dofinansowanie do jednolitych strojów szkolnych.

"Mundurkowe" wynosi 50 złotych i przysługuje uczniom, których dochód nie przekracza kwoty 351 złotych na osobę w rodzinie. Wiceminster edukacji Andrzej Waśko zapewnia, że każdy uprawniony, kto wystąpi o dofinansowanie, otrzyma je. MEN szacuje, że uczniów, którzy spełniają kryterium pomocy socjalnej - czyli 351 złotych na osobę w rodzinie - jest około miliona. Oprócz mundurkowego mogą oni starać się także o stypendia socjalne przyznawane przez samorządowe wydziały edukacji.

Uczniom najuboższym oraz tym, którzy mają dochód nieco wyższy, ale nie przekraczający 504 złotych na osobę w rodzinie, przysługują także inne świadczenia szkolne wypłacane jako dodatki do zasiłku rodzinnego. Tomasz Wardach z resortu polityki społecznej przypomina, że można starać się o jednorazowy dodatek w wysokości 100 złotych na każde dziecko, które rozpoczyna nowy rok szkolny.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i artystycznych mają także prawo do świadczeń na dojazdy do miejsca nauki lub na zakwaterowanie w bursie szkolnej czy w internacie.

Dzieci z najuboższych rodzin mogą liczyć takze na bezpłatne posiłki w szkole. Dożywianie współfinansują samorządy lokalne wraz z organizacjami charytatywnymi jak Caritas, PCK czy Polska Akcja Humanitarna.

W skali kraju z nieodpłatnego dożywiania korzysta około miliona dwustu tysięcy dzieci, a według badań GFK Polonia, bezpłatne posiłki powinno otrzymywać około pół miliona dzieci więcej. Średnio posiłek dla jednego ucznia to koszt około 2,5 - 3 złotych dziennie.
Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki