REKLAMA

Rozpoczyna się Festiwal Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza 2012"

2013-07-19 10:27
publikacja
2013-07-19 10:27

Koncerty białoruskich zespołów rockowych, muzyka elektroniczna, a także pokazy filmów i akcja rysownicza to niektóre z wydarzeń towarzyszących rozpoczynającemu się w piątek Festiwalowi Muzyki Młodej Białorusi "Basowiszcza 2012" w Gródku (Podlaskie).

Przez dwa dni, w piątek i sobotę, na scenie leśnej w uroczysku Boryk wystąpi ponad 20 artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Głównym organizatorem "Basowiszcza" jest w tym roku Villa Socrates, a współorganizatorem Białoruskie Zrzeszenie Studentów w Polsce (skrót po białorusku: BAS, stąd nazwa festiwalu-PAP).

Jak powiedziała PAP rzeczniczka festiwalu Ilona Karpiuk, trzonem festiwalu są występy białoruskich zespołów, pokazanie tego, co się dzieje w białoruskiej muzyce współczesnej. Od kilku lat, oprócz muzyki rockowej, można posłuchać muzyki elektronicznej, a w tym także zespołu klezmerskiego. Karpiuk powiedziała, że ma być to swoisty dialog z wielokulturowością regionu.

W piątek wieczorem, kiedy nastąpi uroczyste otwarcie festiwalu, wystąpią białoruskie zespoły grające rocka Pomidor/off i Re1ikt oraz Iliili - zwycięzca konkursu, który odbył się wcześniej w Białymstoku. Będzie także koncert Kima Nowaka, zespołu, który powstał w inicjatywy braci Waglewskich oraz zespołu reagge Masala Soundsystem.

W sobotę natomiast przewidziano występ m.in. Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego, ukraińskiego zespołu Perkalaba, Indios Bravos a także coraz bardziej znanej w Europie białoruskiej grupy The Toobes.

Oprócz tego, każdego wieczoru, w wiacie, będzie zorganizowana tzw. mała scena, gdzie po zakończonych koncertach odbędzie się afterparty. Będą to występy didżejów z Polski i Białorusi, wystąpi też artysta z Wielkiej Brytanii.

Karpiuk powiedziała, że Basowiszcza to nie tylko koncerty i muzyka, ale od kilku lat starają się rozszerzyć formułę festiwalu.

W tym roku zainteresowani będą mogli wziąć udział w 48-godzinnej akcji rysowniczej prowadzonej przez znanego polskiego rysownika i performera Pawła Althamera. W specjalnej strefie, każdy będzie mógł wyrazić swoje opinie poprzez sztuki plastyczne.

Odbędą się też pokazy filmów Artura Żmijewskiego. Przewidziano też spotkanie a artystą. Dodatkowo artyści: Żmijewski i Althamer będą koordynować akcję "Przystąpienie", w której mają wziąć udział m.in. uczestnicy festiwalu. (PAP)

swi/ mlu/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki