REKLAMA

Rozpoczęły się główne uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego

2019-02-16 11:25, akt.2019-02-16 16:57
publikacja
2019-02-16 11:25
aktualizacja
2019-02-16 16:57

Po godz. 16 w sobotę trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego została złożona do grobu na cmentarzu na Wojskowych Powązkach. W pogrzebie uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

fot. Mateusz Wlodarczyk / / FORUM

Przed złożeniem ciała zmarłego b. premiera do grobu prezydent Andrzej Duda przekazał wdowie po Janie Olszewskim flagę Polski, która wcześniej okrywała trumnę. Podczas uroczystości kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową.

W uroczystościach pogrzebowych na cmentarzu Jana Olszewskiego żegnała również rodzina, przedstawiciele władz państwowych i mieszkańcy Warszawy.

Główne uroczystości pogrzebowe b. premiera Jana Olszewskiego rozpoczęły się po godz. 11 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

W uroczystości wzięli biorą m.in. rodzina zmarłego b. premiera, prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu: Beata Mazurek, Ryszard Terlecki, Małgorzata Kidawa-Błońska, Bogdan Borusewicz, a także premier Mateusz Morawiecki z ministrami, prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz b. szef MON Antoni Macierewicz.

Na początku uroczystości odśpiewano hymn polski. Trumna z ciałem byłego premiera przykryta była biało-czerwoną flagą, obok umieszczono jego zdjęcie przepasane kirem. Przed Bazyliką zebrały się tłumy ludzi, którzy chcą ostatni raz pożegnać Jana Olszewskiego.

Między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przeszedł pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnali żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej, w asyście policyjnej i szwadronu kawalerii, kondukt przemieścił się na cmentarz wojskowy na Powązkach, gdzie o godz. 14.45 rozpoczął się pogrzeb.

Uroczystości pogrzebowe premiera Olszewskiego rozpoczęły się w piątek. Rano do KPRM została przywieziona trumna z ciałem Jana Olszewskiego, a później wystawiona w hallu. W intencji premiera odbyła się też msza żałobna w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży, po której trumna z ciałem premiera została przewieziona w kondukcie z KPRM do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. W sobotę trumna z ciałem b. premiera została o godz. 10.40 wyprowadzona z Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, a nastąpiło przeniesiona do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela.

Legendarna postać. Wielki Polak i patriota

Był legendarną postacią opozycji, wielkim Polakiem, wielkim patriotą - tak w radiowej Trójce w sobotę wspominali Jana Olszewskiego politycy.

"Znając jego biografię, patrząc na jego działalność przed wejściem do rządu, mam ogromny szacunek zarówno dla jego szczerego, autentycznego patriotyzmu, odwagi cywilnej i też pewnej uczciwości" - tak na antenie radiowej Trójki mówił o zmarłym premierze - Janie Olszewskim, Jacek Protasiewicz z UED. Protasiewicz stwierdził, że nie we wszystkim się z nimi zgadzał, ale z pewnością Polska "straciła wielkiego patriotę".

Eurodeputowany Jarosław Kalinowski (PSL) przypomniał z kolei jedną z ostatnich publicznych wypowiedzi zmarłego premiera w trakcie, której apelował o pojednanie. "Widział, że te podziały tak głębokie szkodzą i zagrażają przyszłości Polski" - powiedział Kalinowski. Wspominał, również swoje spotkanie z Olszewskim. Doszło do niego w połowie lat 90, kiedy Olszewski był posłem w okresie rządów AWS. "Był w swoich poglądach bardzo niezależny"- zauważył Kalinowski.

Zgodził się z nim poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi. "On potrafił odróżnić rzeczy, które nas łącza, przy wszystkich podziałach" - ocenił Długi. Dodał, że ta propolska postawa była czymś, co go absolutnie wyróżniało. Przypomniał jednocześnie, że Jan Olszewski był jednym z najwybitniejszych adwokatów okresu powojennego.

Szef KPRM Michał Dworczyk podkreślił, że Jan Olszewski to bez wątpienia "postać historyczna, wielki Polak oraz wielki patriota", który określił "miejsce Polski po stronie Europy". Przypomniał, że to premier Olszewski podjął decyzję o podpisaniu w grudniu 1991 roku w imieniu rządu RP układu stowarzyszeniowego pomiędzy Polską, a Unią Europejską (ściśle: EWG - PAP).

Natomiast poseł PO Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że rząd Olszewskiego nie miał zaplecza politycznego, a Olszewski w kwestiach ideologicznych stał się "zakładnikiem środowiska, którego jako socjalista nie poważał".

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch przyznał, że choć faktycznie rząd Olszewskiego miał słabe zaplecze parlamentarne, to doprowadził do tego, co zostało nazwane "ucieczką Polski ze Wschodu na Zachód". Wspominał, że miał możliwość bliskich kontaktów i bezpośredniej rozmowy z premierem.

Prezydent Andrzej Duda zarządził po śmierci Jana Olszewskiego żałobę narodową od północy z czwartku na piątek, do soboty do godz. 19.

Jan Olszewski zmarł w ub. czwartek w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. został odznaczony Orderem Orła Białego. (PAP)

Autro: Aleksandra Kuźniar, Grzegorz Bruszewski, Anna Tustanowska

gb/ amt/akuz/ jbp/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki