Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na pomnik Bohdana Smolenia

2019-06-23 12:50
publikacja
2019-06-23 12:50

Na letnich festiwalach kabaretowych, występach kabaretów i kabareciarzy w całej Polsce zbierane będą pieniądze na budowę pomnika Bohdana Smolenia. Monument legendy polskiego kabaretu ma być odsłonięty za rok w centrum Poznania.

/ fot. Krzysztof Jarczewski / FORUM

Bohdan Smoleń zmarł w grudniu 2016 roku, przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski. Pomnik stworzony według projektu Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową. Projekt został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Pomysłodawca przedsięwzięcia, wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty Krzysztof Deszczyński powiedział PAP, że ma nadzieję, że uda się zakończyć wszelkie procedury i zgromadzić środki na tyle szybko, by odsłonięcie pomnika nastąpiło w najbliższe urodziny Smolenia – 9 czerwca 2020 roku.

"Pomnikowy Bohdan Smoleń będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło będzie wolne i będzie zachęcało do tego by się przysiąść i pogadać z Bohdanem. Według naszych ostatnich wyliczeń koszt pomnika powinien się zamknąć w 200 tys. zł" – powiedział.

Zbiórka środków odbywać się ma m.in. poprzez kwestę na wydarzeniach kabaretowych. "Nasze puszki latem będzie można spotkać na rozmaitych festiwalach kabaretowych i wszędzie tam, gdzie w Polsce będą występować kabareciarze. Jesienią będziemy chcieli zrobić specjalny koncert w Poznaniu dla potencjalnych sponsorów" – powiedział Deszczyński.

Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.

Artysta urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie; młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu "Świat według Kiepskich". W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia, prowadzącą hipoterapię dla osób niepełnosprawnych.

Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku.

autor: Rafał Pogrzebny

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (5)

dodaj komentarz
eagleeye
@jes daj sobie kolego spokój z takimi wpisami
jes
Co tam było nieprawdą lub obraźliwe?
jes
Smoleń nie napisał żadnego tekstu, pisał Laskowik. Był dobrym aktorem ale po co komu jego pomnik? Może miłośnikom disco polo?
trollmaster
pokolenie gimbazy dało głos? idź lepiej trzaśnij słit focię z nowym tatuażykiem.
jes odpowiada trollmaster
Gimbazy? Chłopczyku czy już może dziewczynko, o czym ty w ogóle piszesz?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki