Rozpoczęcie działalności firmy z dotacji unijnych

Jedną z możliwości pozyskania środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej jest dotacja unijna. Stanowi źródło „najtańszego” pieniądza dla firm – nie trzeba jej zwracać i nie jest oprocentowana, tak jak np. kredyt bankowy, a także nie stanowi zagrożenia utraty kontroli nad przedsiębiorstwem.

O dotacje mogą starać się zarówno nowo powstałe przedsiębiorstwa, posiadające osobowość prawną, jak i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Do dyspozycji przedsiębiorców są środki z Programów Operacyjnych Innowacyjna Gospodarka, Infrastruktura i Środowisko, Kapitał Ludzki, Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Regionalnych Programów Operacyjnych dla 16 województw. Z uwagi na występowanie zjawiska luki kapitałowej w Polsce wsparcie i rozwój nowopowstałych przedsiębiorstw był dotąd mocno ograniczony. Polska stając się członkiem Unii Europejskiej zobowiązana jest do dążenia do realizacji założeń strategii rozwoju Unii, przyjętej przez państwa członkowskie w Lizbonie w 2000 r., tzw. strategii lizbońskiej.

Strategia ta ma na celu stworzenie z Europy najbardziej dynamicznego i konkurencyjnego regionu świata, co możliwe będzie przy realizacji gospodarki opartej na wiedzy. Nieodłącznym elementem rozwoju tego typu gospodarki jest wspieranie powstawania nowych innowacyjnych przedsiębiorstw. Oznacza to, iż fundusze unijne mogą finansować wprowadzenie nowej działalności na rynek, pod warunkiem, że wiązać to się będzie z wdrożeniem w takim nowo powstałym przedsiębiorstwie innowacyjnych technologii.

Wsparcie finansowe może przybrać różną formę – od doradztwa w zakresie tworzenia nowego przedsiębiorstwa, przez udostępnienie infrastruktury i usług niezbędnych dla nowopowstałych firm, aż do bezpośredniego wsparcia kapitałowego nowopowstałego przedsiębiorcy.

W ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka ponad 90 proc. alokacji finansowej, tj. 7 831 890 000 EUR jest skierowane na działania, których zadaniem jest wspieranie potencjalnych i nowopowstałych przedsiębiorstw. Działania te obej-mują rozwój sfery badawczo-rozwojowej, wdrożenie innowacji technologicznych, produktowych lub procesowych, a także finansowanie zaawansowanych technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Co finansują fundusze unijne?

Nie można z funduszy unijnych pozyskać środków na tzw. koszty operacyjne – zakupu surowców lub produktów do prowadzenia działalności, ale należy przedstawić do finansowania konkretne przedsięwzięcie, np. zakup wyposażenia, sprzęt komputerowy, maszyny i urządzenia, linie technologiczne, systemy informatyczne itp. Obok możliwości otrzymania dotacji, początkujący przedsiębiorcy mająi szansę finansowania inwestycji ze źródeł specjalnie utworzonych na ten cel funduszy pożyczkowych i zalążkowych oraz uzyskania poręczeń kredytowych z funduszy poręczeniowych.

Ponadto przy wsparciu środków finansowych z funduszy strukturalnych powstawają regionalne inkubatory i akceleratory przedsiębiorczości, centra transferu technologii i innowacji, akceleratory technologii, parki naukowo-technologiczne, sieci prywatnych inwestorów, podmioty świadczące usługi doradcze na rzecz przedsiębiorstw, w tym „anioły biznesu”, które bezpośrednio nie finansują powstawania nowych firm, jednak pomagają nowym przedsiębiorcom we wdrażaniu ich pomysłów na firmę.

Ponadto część środków przeznaczona jest na inwestycje kapitałowe w fundusze kapitału podwyższonego ryzyka, powstałe w celu rozwijania MSP, ze szczególnym naciskiem na przedsiębiorstwa innowacyjne, które znajdują się na początkowych etapach wzrostu. Dostępność tych środków powinna zachęcić istniejące fundusze podwyższonego ryzyka oraz fundusze pożyczkowe do większej aktywności na rzecz bardziej ryzykownych nowopowstałych podmiotów, a także sprzyjać powstawaniu nowych funduszy inwestujących w sektorze MŚP. W sumie mówimy o 340 mln EUR, do wydania w latach 2007-2013, przeznaczonych na wsparcie tego typu działań.

Dotacje przedsiębiorstw w regionach

Bardzo duże możliwości otrzymania wsparcia dla nowopowstałych przedsiębiorstw oferują regiony. W ramach tzw. Regionalnych Programów Operacyjnych zarządzanych przez urzędy marszałkowskie, dofinansowanie mogą otrzymać m.in. projekty zakupu wyposażenia niezbędnego do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej, nabycia i rozbudowy istniejącego przedsiębiorstwa, zastosowania i wykorzystaniatechnologii informatycznych i komunikacyjnych w procesach zarządzania przedsiębiorstwem.

Ze względu na fakt, iż projekty inwestycyjne będą oceniane przez władze regionalne, nowo powstałe przedsiębiorstwa będą musiały charakteryzować się nie tylko innowacyjnością na skalę najbliższej konkurencji, ale powinny się przyczyniać do zwiększenia poziomu konkurencyjności i innowacyjności danego regionu. W związku z tym, szczególna uwaga instytucji oceniających jest skierowana na inwestycje w sferze badawczo-rozwojowej oraz wdrażających nowe rozwiązania technologiczne wypracowane w centrach B+R.

Wyjątkiem od zasady innowacyjności projektów są nowe inwestycje w sektorze turystycznym (głównie hotelarstwo, gastronomia, infrastruktura rekreacyjna), które przede wszystkim powinny charakteryzować się atrakcyjnością oferty turystycznej oraz niekonwencjonalnymi pomysłami na rozwój usług turystycznych. Szczególnie w województwach posiadających najwyższe walory turystyczne (warmińsko-mazurskim, lubelskim, małopolskim, podlaskim) utworzono oddzielne fundusze kierujące wsparcie do nowopowstałych hoteli, restauracji oraz innych obiektów turystycznych. W ramach tych działań wsparcie uzyskają przede wszystkim projekty budowy oraz wyposażenia w niezbędne środki trwałe obiektów pełniących funkcje turystyczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenu wokół obiektów.

W celu zmniejszenia zatrudnienia w rolnictwie, wprowadzone zostaną działania przeznaczone dla rolników rozpoczynających działalność w sektorach pozarolniczych, szczególnie w usługach dla gospodarstw rolnych lub leśnictwa, sprzedaży hurtowej i detalicznej, usługach turystycznych, itp.

Agnieszka Dudek, Z-ca Dyrektora Zarządzającego, ABBEYS
Źródło: Noble Bank

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ja

czy naprawdę nie ma nikogo kto mógłby powiedzieć coś dobrego o tych dotacjach,nikt nie dostał takiej dotacji,

! Odpowiedz
0 0 ~Robert

Dofinansowanie jest z Unii, ale dla firm doradczych, konsultingowych i innych pasożytniczych wytworów Unijnej propagandy dofinansowania.

! Odpowiedz
0 0 ~CARO

oczywiście cała ta nadmuchana propagznda służy jedynie tak zwanym działaczom czy operatorom którzy posiedli ciepłe posadki w funduszach unijnych i kompletnie sie na niczyn nie znają SZkolenie, kursy, prowizje. to jest najwazniejsze. A nieczyjas inicjatywa. Wim co pisze bo sie o to OTARŁEM. Kpina.

! Odpowiedz
0 0 ~Dawid-Pomocy!!

Planuję otworzyć warsztat samochodowy ale nie wiem jak się za to zabrać by otrzymać 40 tyś dotacji z UE na sprzęt i rozkręcenie firmy. Jeśli ktoś wie jak mi pomóc oto mój e-mail diablo90@op.pl Z góry dziękuję i pozdrawiam Dawid

! Odpowiedz
0 0 ~tomekwroclaw

dotacje to bzdura!!!!! od 2001 roku prowadze dzialalnosc najpierw handlowa a od lutego 2009 gastronomiczna. w biurze rozwoju regionalnego we wroclawiu bylem juz z 15 razy i nigdy nie potrafili mi w zaden sposób pomóc. zawsze twierdza ze za wczesnie, za pózo! to jakas kpina! tak jak napisał ktos juz na tym forum te dotacje sa tylko do prowadzenia tych nikomu niewartych biur!!!!! te dotacje i tren nasz kraj to kpina!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mechanik

nie rozumie chcial bym otworzyc swoj wlasny zaklad mechaniczny typu naprawa poj sam . co musze zrobic i gdzie sie zglosic aby to sfinalizowac i jak i gdzie sie starac o dotacje np na podnosniki prase narzedzia itp. i czy jest to wogole realne???

! Odpowiedz
0 0 ~asd

Czysta propaganda . Pieniądze na nową działalnośc gospodarczą idą jedynie na utrzymanie placówek doradztwa w zakresie dotacji z UE.

! Odpowiedz
0 0 ~re

..oj dostanie sie tuskowi i ekipce wzajemnej adoracji w wyborach zdaje sie...?
same kity z satelity...!
dają najlepiej młodym i zraz po studiach jak już...?(te 40)
a w urzędzie pracy to potrzebują pełnego zestawienia na co szmal idzie...?hahahahaha
(mam na mysli tym razem te 18)kupisz nie taką lampę i zwrot... hahahahahaha
ciekawe jak ktoś napisze ze na zusy i podatki,wynajm i ect.pewnie nie dostanie ...?hahahahaha
przez 1,5 roku to nawet wiecej trzeba wyłożyć...hahahahahah
wszystko to bajki faktycznie dla frajerów....najlepszy biznes to polityka lub samorząd....generalnie za pieniadze podatnika w administracji...najlepiej a jak nie da rady to szara strefa...(:

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 lenka79 odpowiada ~re

dokładnie

! Odpowiedz
0 0 ~misza odpowiada lenka79

składałem taki wniosek w mieście ostrołeka w fili mazowieckiego urzędu pracy ale pan i pani która przeprowadzała rozmowe nie wiedziała chyba na czym polega prowadzenie biznesu, ci ludzie prowadzą rozmowe całkiem jakby ktoś starał sie o posadę w firmie a nie zamierzał prowadzić działalność, pozatym daą do rozwiązywać jakiś test kompetenci który rozwiązuje sie w beznadziejnych firmach na rozmowie o pracę, pozatym test napisałem dla jajec specjalnie tak żeby cechy nie odpowiadały całkowicie przydatności do biznesu, to jest kpina ... urzad zarabia pieniądze pracownicy dostają dodatkową kase za psełdo przesłuchania a pieniądze i tak dostają znajomi urzędników szkoda fatygi polska rzeczywistość jest okrutna... pozdrowienia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl