Pierwszy komercyjny lot samolotu pasażerskiego chińskiej produkcji

2023-05-28 05:19, akt.2023-05-28 09:21
publikacja
2023-05-28 05:19
aktualizacja
2023-05-28 09:21

Pierwszy duży samolot pasażerski, stworzony przez chińskiego producenta, zakończył swój pierwszy lot komercyjny - poinformowały w niedzielę chińskie media państwowe.

Pierwszy komercyjny lot samolotu pasażerskiego chińskiej produkcji
Pierwszy komercyjny lot samolotu pasażerskiego chińskiej produkcji
fot. Ding Ting / / Xinhua

Wąskokadłubowy samolot C919, obsługiwany przez China Eastern Airlines, wystartował z lotniska Hongqiao w Szanghaju w niedzielę ok. godz. 10.30 czasu lokalnego ze 130 pasażerami na pokładzie.

Dwie godziny później maszyna wylądowała na stołecznym lotnisku w Pekinie.

Lot "był niezwykle płynny i komfortowy. Myślę, że zapamiętam go na długo" – powiedział chińskiej telewizji państwowej CCTV jeden z pasażerów.

Prezydent Xi Jinping okrzyknął projekt triumfem chińskiej myśli technicznej i innowacji, a media państwowe uznały samolot za symbol dumy narodowej i siły chińskiego przemysłu.

Pekin ma nadzieję, że C919 będzie konkurować z najpopularniejszymi samolotami zagranicznymi, takimi jak Boeing 737 MAX i Airbus A320.

"W przyszłości większość pasażerów będzie mogła podróżować na pokładach dużych samolotów chińskiej produkcji" — uważa telewizja CCTV.

Wspierane przez państwo linie China Eastern Airlines zamówiły pięć odrzutowców C919 w marcu 2021 roku, a pierwszy egzemplarz odebrały kilka miesięcy później. Jeszcze w tym roku przewoźnik ten ma dysponować pozostałymi zamówionymi maszynami.

C919 to dwusilnikowy samolot pasażerski, odrzutowiec wąskokadłubowy, zaprojektowany i produkowany przez Comac w Chinach. Pierwszy raz zaprezentowany został pod koniec 2015 roku.

Według danych COMAC do końca 2022 roku firma otrzymała 1035 zamówień na C919 od 32 klientów. W tym roku nadeszło ponad 1200 zamówień.

Chociaż C919 jest produkowany w Chinach, w dużej mierze opiera się na zachodnich komponentach, w tym silnikach i awionice, od firm takich jak GE, Safran i Honeywell International. (PAP)

sp/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
pozhoga
To wcale nie jest błahe wydarzenie: cywilna technika lotnicza to był jeden z ostatnich obszarów, gdzie Zachód jeszcze miał przewagę nad Chinami. Właśnie ją traci, bo zastąpienie zachodnich części i awioniki przez chińskie jest teraz tylko kwestią czasu.

No ale tak bywa, gdy jedni promują nauki ścisłe i starą rodzimą filozofię,
To wcale nie jest błahe wydarzenie: cywilna technika lotnicza to był jeden z ostatnich obszarów, gdzie Zachód jeszcze miał przewagę nad Chinami. Właśnie ją traci, bo zastąpienie zachodnich części i awioniki przez chińskie jest teraz tylko kwestią czasu.

No ale tak bywa, gdy jedni promują nauki ścisłe i starą rodzimą filozofię, mężczyzn jako nauczycieli i zdrowe relacje damsko-męskie, a drudzy zajmują się dociekaniem ileż to płci jest u homo sapiens oraz liczeniem śladu węglowego.
polonu
nikt nie będzie kupował żadnych części , te Francuskie, Amerykańskie wycofają stopniowo i na żyletki .nie od razu bo szkoda tego marnować jak jeszcze w miarę sprawny
jezykminimalny
Chatboty mało rozumieją
po_co
Dla tak dużego państwa jak Chiny, skonstruowanie własnego samolotu to nie jest dziś największe wyzwanie.
Wyzwaniem jest utrzymanie go w sprawności po to aby rzeczywiście mógł służyć właścicielowi. Kupowanie części od zewnętrznych dostawców to również dzisiaj nic nadzwyczajnego tym bardziej, że część z nich może być faktycznie
Dla tak dużego państwa jak Chiny, skonstruowanie własnego samolotu to nie jest dziś największe wyzwanie.
Wyzwaniem jest utrzymanie go w sprawności po to aby rzeczywiście mógł służyć właścicielowi. Kupowanie części od zewnętrznych dostawców to również dzisiaj nic nadzwyczajnego tym bardziej, że część z nich może być faktycznie montowanych w Chinach.

Niemniej relacje Zachód-Chiny są od pewnego czasu mocno nadwyrężone, a mimo sukcesów gospodarczych i podboju kosmosu same Chiny wciąż są technologicznie bardzo zacofane.
Mówi się o szybkim zdobywania pola i rozwoju w dziedzinach które mogą stać się kluczowe dla świata w drugiej połowie XXI wieku - to wszystko prawda, jednak zawsze przy okazji dyskusji o Chinach pojawia się "ale" które zmienia postać rzeczy.

Chiny podobnie jak Rosja, wiele swoich rozwiązań opiera o zachodnią technologię. Jeżeli jej zabraknie to wiele sukcesów zostanie uziemionych na miesiące, lata, a być może i na zawsze bo po kilku latach trend na świecie może zmienić się na tyle, że nikogo nie będzie interesowało już oglądanie obrazka ze startującym kosmonautą.

Podobnie jak Rosja, Chiny zapominają o detalach które są kluczowe.
Chociaż dysponują genialnymi rozwiązaniami w wielu dziedzinach to czasem brakuje im przysłowiowego młotka do roboty.
talmudd
czy to są ci sami chińczycy co "ukradli" ameryce 6G ??......LMAO..:):).....kiedy oni naucza się przestrzegania miedzynarodowych "reguł zasad & praw" (sic!!!).......ROFL
abcx
Cena czyni cuda, dodatkowo chętnie będą je kupować kraje objęte sankcjami np Rosja, Iran, Korea itd.
grab
Lot "był niezwykle płynny i komfortowy. Myślę, że zapamiętam go na długo" – powiedział chińskiej telewizji państwowej CCTV jeden z pasażerów./ Człowiek pamięta tylko złe wydarzenia
inwestor.pl
Ameryka zwiększa limit zadłużenia, a Chińczycy powoli się uczą nowych technologii. Co prawda często dzięki kradzieży, ale wszystkie zachodnie firmy same im wysyłają know-how byle tylko mieć jak najtańszy koszt produkcji. Będą tego żałować za 10-20 lat.
mirek6504
USA nałożą sankcje aby ratować swój przemysl
and00
przecież ten samolot to składak z zachodnich komponentów
i tak będzie do czasu aż chińczycy nie ukradną odpowiednich technologii

Powiązane: Branża lotnicza

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki