Rozłucki: Przed polską giełdą trudne czasy

Wprowadzany podatek bankowy, niezniesiony podatek od kopalin, ratowanie polskiego górnictwa przez sektor energetyczny, a także mocno niepewna koniunktura w Chinach i coraz wyższe wymagania wobec giełdowych firm będą w najbliższych latach szkodzić spółkom z GPW - uważa Wiesław Rozłucki, były prezes Rady Giełdy. Nowe władze GPW nie będą miały większego wpływu na przebieg wydarzeń.

W. Rozłucki: Przed polską giełdą trudne czasy. Wpływ na notowania będą miały czynniki zewnętrzne


- Obecny i przyszły rok będzie trudnym okresem dla polskiej giełdy. Podstawowe pytanie jest takie, czy wszystkie czynniki niesprzyjające warszawskiej giełdzie, czyli koniunktura międzynarodowa i polityka gospodarcza w Polsce, są już uwzględnione w cenach, czy jeszcze nie - mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Wiesław Rozłucki, były prezes GPW i Rady Giełdy. - Czekamy na jasne stanowisko władz państwowych dotyczące polityki gospodarczej.

W głównym indeksie warszawskiej giełdy WIG20 największą rolę odgrywają banki (PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, mBank i Alior Bank), które podobnie jak ubezpieczyciele (PZU) obciążone są od początku lutego daniną od aktywów w wysokości 0,44 proc. rocznie. Ponadto są w nim spółki energetyczne (Energa, Enea, Tauron i PGE), nad którymi wisi widmo pomocy zadłużonym kopalniom. Dodatkowo są tam miedziowy gigant KGHM, który cierpi z powodu spadku cen miedzi i popytu na ten surowiec w Chinach, a także zajmujące się handlem CCC, Eurocash i LPP, którym szkodzi trwająca od półtora roku deflacja.

 - Pytanie, czy pojawią się inne opłaty zmniejszające zyski. Czy sektor energetyczny w jakimś zakresie będzie musiał pomagać polskiemu górnictwu i jak to wpłynie na jego opłacalność. Czy ceny miedzi nadal będą spadać i czy podatek miedziowy od kopalin zostanie utrzymany - wylicza Rozłucki. - Jest bardzo wiele rzeczy niewiadomych, które wpływają na zyskowność spółek notowanych na giełdzie. Po raz pierwszy od dłuższego czasu czynniki zewnętrzne determinują notowania na warszawskim parkiecie. W związku z tym rola obecnych władz GPW jest niewielka. Wydaje mi się, że przyczyny słabych notowań nie wynikają z tej czy innej polityki samej Giełdy.

Ceny miedzi pozostają w trendzie spadkowym od 2011 roku. Podobnie jak ceny srebra, którego KGHM jest jednym z największych na świecie wydobywców. Z kolei spółki energetyczne, choć jeszcze nieobciążone żadnym dodatkowym podatkiem, zagrożone są ewentualną koniecznością ratowania nierentownych kopalni. Jak oszacował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, sam Katowicki Holding Węglowy wymaga wsparcia rzędu 400-500 mln zł.

- Na pewne sprawy nie mamy żadnego wpływu, np. czy rozwinie się koniunktura w Chinach i na innych rynkach wschodzących. Natomiast w Polsce jest sporo do zrobienia. Oczekuję od rządu jasnej deklaracji, że rynek kapitałowy i warszawska GPW pełnią ważną funkcję w polskiej gospodarce. Jestem głęboko przekonany o tym, że giełda dostarcza najlepszego kapitału polskim przedsiębiorstwom, pozwalając im zwiększyć skalę działalności. Nie ma lepszej drogi do pobudzenia i innowacyjności oraz siły kapitału niż warszawska Giełda. Od kilku lat czekam na bardzo konkretną deklarację ze strony najwyższych władz państwowych - podkreśla były prezes Rady Giełdy.

Ostatnie miesiące nie były korzystne dla warszawskiej giełdy. Od maja 2015 roku, czyli od momentu wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta, indeks blue chipów spadł o ponad 30 proc. Indeks szerokiego rynku stracił natomiast niemal 24 proc.

Korekta czy coś na miarę pokolenia?

Korekta czy coś na miarę pokolenia?

W dzisiejszym tekście chciałem się zająć programem rozwoju Polski autorstwa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, ale okazało się, że nie został przedstawiony na wtorkowym posiedzeniu rządu. Być może przedstawiony będzie na kolejnym posiedzeniu (16.02) lub nawet później. Wrócę do tego tematu po tym jak się z programem zapoznam i przemyślę jego implikacje - pisze Piotr Kuczyński.

- Nie sądzę, żeby były potrzebne nowe regulacje. Zresztą te regulacje przychodzą do nas z Unii Europejskiej. W lipcu tego roku wchodzi rozporządzenie i dyrektywa o przestępstwach rynkowych, co oznacza wyższe wymagania wobec spółek notowanych na giełdzie. One same będą musiały opracować swoją politykę informacyjną i pamiętać o tym, że nieprzestrzeganie tej polityki pociąga za sobą wysokie kary. Z jednej strony mamy kiepską koniunkturę giełdową, a z drugiej coraz bardziej rosnące wymagania wobec spółek notowanych na giełdzie - mówi Wiesław Rozłucki.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~caramba

"Od maja 2015 roku, czyli od momentu wyboru Andrzeja Dudy na prezydenta, indeks blue chipów spadł o ponad 30 proc. Indeks szerokiego rynku stracił natomiast niemal 24 proc.",
a ile w tym samym czasie spadły indeksy w Europie???
I co tu myśleć o apolityczności wypowiedzi byłego prezesa?

! Odpowiedz
3 1 ~aquis_aleocochodzi


https://www.gpw.pl/o_aquis_exchange

! Odpowiedz
3 0 ~IAiR_ALEOCOCHODZI


https://www.gpw.pl/wydarzenia/?ph_tresc_glowna_start=show&ph_tresc_glowna_cmn_id=53410

http://www.rp.pl/artykul/1199423-Inwestorzy-dluzej-poczekaja-na-rating.html#ap-1

! Odpowiedz
5 6 ~krasnal

Bardzo rzeczowa wypowiedź ,ale kilka lat temu nie było kwestii cen miedzi ,podatku bankowego, czy ratowania górnictwa przez energetykę . Rok 2008 pokazał dobitnie ,że faktycznie spółki potrzebują kapitału, który muszą dać tzw. inwestorzy...;-))) ALE KTO PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH CHCIAŁBY TRACIĆ W IMIĘ BYCIA PATRIOTĄ ...? Koniec !!! Jelenie wybite, a myśliwi nie są w stanie tego pojąć !!! Trzeba będzie się wziąć do pracy , a nie ubierać się w garnitury i udawać biznesmena....To akurat do tych młodych z Warszawy, którzy jeszcze nie widzą ,że idzie nowe ...!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 4 ~radekzradomia

a gdzie wy byliście jak w kraju działy się haniebne rzeczy?

! Odpowiedz
4 1 ~krasnal odpowiada ~radekzradomia

Poza krajem ,poza krajem ...;-(((

! Odpowiedz
4 0 ~qwerty

ale były inne kwestie. lehamn brothers, droga ropa, gónctwo też było, kryzys na rynku kapitałowym, konkurencja, polityka, ofe, mało debiutów, odpływ inwestorów na forex, benzyna po 5 zł, wyoska inflacja, słaby pkb, w koło macieju...

! Odpowiedz
4 0 ~krasnal odpowiada ~qwerty

Z OFE to akurat zabrano obligacje ,które miały roczny kupon 4.75 % a za tzw. zarządzanie nimi pobierano opłatę roczną np.7 %...;-)))))))))))) Zostawiono akcje , ale tzw. czuwający nad nimi uważają, iż akurat na tym nie da się zarobić ...;-((((( O tym 99.9 % nie wie ...A tak swoją drogą, jeśli ceny tzw. akcji na tzw. gpw mają zależeć od bliżej nieokreślonej ilości czynników ,to NIKT PRZY ZDROWYCH ZMYSŁACH TEGO NIE DOTKNIE !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 ~tylkolokatabankuna2p odpowiada ~qwerty

....a i jeszcze wysokie stopy procentowe, referendum na wyspach w sprawie ue, w zmiany w rządzie - Tusk w Brukseli, Krym, Ukraina, jedzjabłka, greexit, upały, susza, ostatni stopien zasilania, wybory samorządowe, prezydenckie, parlementarne, zmiana rządu, LUDZIE JAK ŻYĆ, czy kiedyś będzie normalnie

! Odpowiedz
6 12 ~przewradynadzorczej

ile można w kółko to samo mówić. może wreszczei jekaieś rezultaty i efekty. od ponad 10 lat słyszę, że gieła szykuje strategię, wzmacnia zaufanie inwestorów, prowadzi edukację i nic. zero chęci do działania. zero propozycjie ustawowych, zerow wizji. miało być centrum finansowe, a Pan Rozłucki od 25 lat, a nawet więcej jak sam mówi, związany jest z giełdą i jakoś nie bardzo ma efektyw. założyć giełdę w szczerym polu gdzie nic nie było to każdy potrafi. przyszedł czas na działanie a nie gadanie. gdzie są projetky ustaw, budowanie społeczności, lobbing, konsruktywne działanie. konkretne propozycje i egzekucja. ciągle tylko a to kryzys, a to polityka, a to siamto, a to tamto i mówienie, jakie to wspaniałe 25 lat za nami. zaraz będzie rocznica pierwszej sesji w kwietniu i znowu będziegadanie, wywiady, dyskucje, gale, nagrody i mówienie jak to było fajnie, jaką to fajnągieldę mamy, jacy profesjoanliśc, ale przyszłości i wizji nie ma

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
MIEDŹ -1,85% 5 915,50
2020-01-24 17:34:00
WIG 0,35% 58 607,31
2020-01-24 17:10:01
WIG20 0,27% 2 154,28
2020-01-24 17:15:00
WIG30 0,29% 2 478,59
2020-01-24 17:15:01
MWIG40 0,54% 4 065,70
2020-01-24 17:10:01
DAX 1,30% 13 562,87
2020-01-24 17:26:00
NASDAQ -0,19% 9 385,03
2020-01-24 17:26:00
SP500 -0,41% 3 311,82
2020-01-24 17:26:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.