Rozkrut: Polska gospodarka będzie rozwijać się wolniej

W najbliższych trzech latach oczekiwać należy spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego. Kluczowe jest to, co będzie się działo u naszych głównych partnerów handlowych i to właśnie w tym obszarze eksperci EKF dostrzegają najważniejsze źródło ryzyka dla rozwoju polskiej gospodarki. Jeśli chodzi o bariery wewnętrzne, to głównym ograniczeniem wciąż pozostaje ograniczona dostępność pracowników.

- W horyzoncie do 2021 roku eksperci Europejskiego Kongresu Finansowego przewidują wciąż dobrą koniunkturę, aczkolwiek ten wzrost PKB będzie wolniejszy niż ten, który obserwujemy w roku bieżącym czy w roku ubiegłym. W roku bieżącym wciąż ta gospodarka powinna rosnąć ok. 4-4,5 proc., to jest bardzo wysoki wzrost, ale w latach kolejnych ma on spowalniać i do 2021 roku powinien on obniżyć się do ok. 3-2,9 proc. – mówi Marek Rozkrut, główny ekonomista EY, ekspert Europejskiego Kongresu Finansowego .

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
20 15 niepelnosprawny_org

jak zwykle "bujda na resorach", by humor przytepic, hamowac gospodarcze "mózgi", tego co najlepsze nadchodzące choćby odroczyć, nie uda sie wam, dopiero sie rozkrecamy, wy zwijacie interesy...

! Odpowiedz
4 7 rttyuiop

jam bym morawieckiego słyszał.....

! Odpowiedz
6 20 xiven

niedobór pracowników sprzyja naszej gospodarce długoterminowo, w dniu dzisiejszym stymuluje komunistyczne badziewne januszexy do bankructwa, zwalnia się w ten sposób miejsce dla kreatywnego biznesu, którego produktywność jest znacznie większa od janusza

! Odpowiedz
8 34 _emisariusz

A wystarczyłoby obniżyć podatki co najmniej o połowę i uwolnić kreatywność obywateli ;) i te śmieszne 3% byłoby podwojone. Ale przecież socjaliści przy władzy do tego nie dopuszczą. Bo jak to tak ? bez nich wzrost gospodarczy ? w d... nam się poprzewracało ? :)

! Odpowiedz
12 29 karbinadel

Nie bój żaby. Wielkie Budowy Socjalizmu napędzą wzrost gospodarczy. Zbudujemy największe lotnisko świata, zabytkową elektrownię atomową, elektromobilność - i pomnik Kaczyńskiego w każdej gminie!

! Odpowiedz
3 11 pomorzaninm

ale wyborów by nie wygrali wtedy... w sejmie nie mialby wiekszosci bo nie moglby dawac posad i nagrod.

! Odpowiedz
13 22 ajwaj

No wlasnie - a ida dalsze cla z USA i to USA jest hamulcowym dla Europy :)
Kiedy PISy przeloza ceny energi, te od parowców z gazem i z orkiestra - taniej bedzie Londynie, Paryzu niz w PIS-PL.

""Znaczne spowolnienie wzrostu: według Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW) instytut Ifo w Monachium i Instytut RWI również obniżyły prognozy gospodarcze dla Niemiec . Oba instytuty spodziewają się wzrostu tylko o 1,8 procent w bieżącym roku. DIW nadal oczekuje 1,9 proc.Istnieją znaczące poprawki. Wiosną naukowcy z Ifo oczekiwali wzrostu o 2,6 procent, RWI i DIW o 2,4 procent."" - kolejne onizenie prognoz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 lukasz.piechowiak

EUREKA!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil