Rozgrywka mistrzów. Adam Michnik kontra Axel Springer

Prawnik Adama Michnika ostrzega redaktora naczelnego "Dziennika", że zażąda wysokiego zadośćuczynienia, jeśli ten nie przeprosi go za niepochlebny tekst.

Żądanie Adama Michnika ujawnił wczoraj "Dziennik" należący do niemieckiego koncernu Axel Springer. Gazeta opublikowała wezwanie przedsądowe, które przysłał jej Piotr Rogowski, prawnik Michnika i pełnomocnik Agory (wydawcy "Gazety Wyborczej") - podała "Rzeczpospolita".

Rogowski domaga się od szefa "Dziennika" Roberta Krasowskiego przeprosin za sformułowania, które znalazły się w jego tekście "O rycerzach lustracyjnej wojny" z 15 marca. W tym dniu zaczęła obowiązywać nowa ustawa lustracyjna. Krasowski podsumował 17-letnie starania o przeprowadzenie lustracji w Polsce. Jego zdaniem głównymi osobami, które spierały się o jej sens i kształt, był Adam Michnik, naczelny "Gazety Wyborczej" zwalczający ideę lustracji, propagator lustrowania Jarosław Kaczyński. "

Jak czytany w "Rz" Adam Michnik poczuł się dotknięty "obroną ubeków" i "trywializowaniem". "W materiale tym zawarte zostały nieprawdziwe i tym samym obraźliwe wypowiedzi (...). Autor publikacji bezpodstawnie i w sposób zniesławiający przypisuje Adamowi Michnikowi działania i intencje, które w żadnym razie nie miały miejsca" - napisał mec. Piotr Rogowski. Prawnik podkreśla, że "ewidentnego kłamstwa" nie może pozostawić bez reakcji, bo byłoby to przyzwolenie na dalsze słowne napaści. Rogowski ostrzega, że jeśli Adam Michnik nie doczeka się przeprosin, to wytoczy Krasowskiemu i Axlowi Springerowi, wydawcy "Dziennika", proces cywilny, w którym będzie się domagać wysokiego zadośćuczynienia.

Mec. Rogowski zdziwiony jest wydrukowaniem swojego wezwania:
-Zamiast odnieść się do pisma, zrobili sobie zabawę. Trzeba spotkać się w sądzie.

"Dziennik" nie zamierza przepraszać.

Axel Springer jest obecny w Polsce od 1994 r. Wydaje u nas gazety: "Fakt" i "Dziennik", tygodnik "Newsweek", miesięcznik "Forbes", kilka czasopism kobiecych (m.in. "Olivia"), czasopisma młodzieżowe ("Dziewczyna"), a także motoryzacyjne i komputerowe. Kilka tygodni temu ruszył też portal internetowy.

Poza Polską Axel Springer obecny jest w 16 krajach europejskich, gdzie wydaje ponad 100 tytułów prasowych.

Źródło: Rzeczpospolita - kk
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil