REKLAMA

Rozgrywka mistrzów. Adam Michnik kontra Axel Springer

2007-03-29 15:01
publikacja
2007-03-29 15:01
Prawnik Adama Michnika ostrzega redaktora naczelnego "Dziennika", że zażąda wysokiego zadośćuczynienia, jeśli ten nie przeprosi go za niepochlebny tekst.

Żądanie Adama Michnika ujawnił wczoraj "Dziennik" należący do niemieckiego koncernu Axel Springer. Gazeta opublikowała wezwanie przedsądowe, które przysłał jej Piotr Rogowski, prawnik Michnika i pełnomocnik Agory (wydawcy "Gazety Wyborczej") - podała "Rzeczpospolita".

Rogowski domaga się od szefa "Dziennika" Roberta Krasowskiego przeprosin za sformułowania, które znalazły się w jego tekście "O rycerzach lustracyjnej wojny" z 15 marca. W tym dniu zaczęła obowiązywać nowa ustawa lustracyjna. Krasowski podsumował 17-letnie starania o przeprowadzenie lustracji w Polsce. Jego zdaniem głównymi osobami, które spierały się o jej sens i kształt, był Adam Michnik, naczelny "Gazety Wyborczej" zwalczający ideę lustracji, propagator lustrowania Jarosław Kaczyński. "

Jak czytany w "Rz" Adam Michnik poczuł się dotknięty "obroną ubeków" i "trywializowaniem". "W materiale tym zawarte zostały nieprawdziwe i tym samym obraźliwe wypowiedzi (...). Autor publikacji bezpodstawnie i w sposób zniesławiający przypisuje Adamowi Michnikowi działania i intencje, które w żadnym razie nie miały miejsca" - napisał mec. Piotr Rogowski. Prawnik podkreśla, że "ewidentnego kłamstwa" nie może pozostawić bez reakcji, bo byłoby to przyzwolenie na dalsze słowne napaści. Rogowski ostrzega, że jeśli Adam Michnik nie doczeka się przeprosin, to wytoczy Krasowskiemu i Axlowi Springerowi, wydawcy "Dziennika", proces cywilny, w którym będzie się domagać wysokiego zadośćuczynienia.

Mec. Rogowski zdziwiony jest wydrukowaniem swojego wezwania:
-Zamiast odnieść się do pisma, zrobili sobie zabawę. Trzeba spotkać się w sądzie.

"Dziennik" nie zamierza przepraszać.

Axel Springer jest obecny w Polsce od 1994 r. Wydaje u nas gazety: "Fakt" i "Dziennik", tygodnik "Newsweek", miesięcznik "Forbes", kilka czasopism kobiecych (m.in. "Olivia"), czasopisma młodzieżowe ("Dziewczyna"), a także motoryzacyjne i komputerowe. Kilka tygodni temu ruszył też portal internetowy.

Poza Polską Axel Springer obecny jest w 16 krajach europejskich, gdzie wydaje ponad 100 tytułów prasowych.

Źródło: Rzeczpospolita - kk
Źródło:

Do pobrania

A128A9szachyjpgA128A9szachyjpg
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki