Rozbito grupę przestępczą, która wyłudziła 60 mln zł VAT-u

Rozbito grupę przestępczą, która wyłudziła 60 mln zł VAT-u - poinformowali w czwartek przedstawiciele pomorskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej. W sprawie przeszukano 27 miejsc w kilku województwach. Zatrzymano trzy osoby.

Rozbito grupę przestępczą, która wyłudziła 60 mln zł VAT-u
Rozbito grupę przestępczą, która wyłudziła 60 mln zł VAT-u (YAY Foto)

O rozbiciu grupy poinformował w komunikacie rozesłanym mediom w czwartek Karol Pepliński z Referatu Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Wyjaśnił, że przeszukania oraz zatrzymania w tej sprawie miały miejsce w środę na terenie województw pomorskiego, małopolskiego, śląskiego i mazowieckiego. Pepliński podał też, że przeszukano w sumie 27 miejsc - mieszkań, siedzib spółek i biur rachunkowych.

Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, która to jednostka nadzoruje śledztwo w tej sprawie, poinformowała PAP, że zatrzymano trzy osoby. "Czynności z ich udziałem są realizowane" powiedziała PAP Wawryniuk, dodając, że zatrzymanym stawiane są zarzuty karno-skarbowe i karne.

Rzecznik zaznaczyła, że - ze względu na dobro śledztwa - na obecnym jego etapie, prokuratura nie będzie udzielać informacji dotyczących treści zarzutów ani też innych bardziej szczegółowych danych na temat sprawy.

Z informacji przekazanych przez Peplińskiego, wynika, że przeprowadzone w środę przeszukania i zatrzymania były efektem trwającego od kilku miesięcy śledztwa, w którym rozpracowywano zorganizowaną grupę przestępczą dopuszczającą się "nadużyć podatkowych na szeroką skalę oraz prania pieniędzy". KAS podała, że działalność grupy naraziła Skarb Państwa na straty sięgające 60 mln zł "w zakresie podatku od towarów i usług".

Pepliński dodał, że Generalny Inspektor Informacji Finansowej zabezpieczył na rachunkach bankowych spółek objętych śledztwem ponad milion złotych. Poinformował także, że w jednym z przeszukiwanych miejsc znaleziono nielegalną uprawę marihuany i sprzęt do jej prowadzenia.

Pepliński dodał, że w przeszukaniach udział brali funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdańsku, Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

"Sprawa ma charakter rozwojowy" zaznaczył przedstawiciel KAS.

autor: Anna Kisicka

aks/ krap/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 jowitka71

Ale jak? Ale co? Że nie płacili podatku od sprzedaży maryśki? Z mojej wiedzy wynika, ze handel taki nie jest opodatkowany, jak każdy nielegalny, to o co im chodzi??? Jak dla mnie ten artykuł śmierdzi PROPAGANDĄ!!!

! Odpowiedz
16 9 q-tas

A ile VAT wyłudził Urząd Skarbowy?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.