Rozbito grupę, która oszukiwała na podatku VAT - wyłudziła 8 mln zł

Pięciu członków grupy specjalizującej się w oszustwach na podatku VAT, zatrzymali funkcjonariusze ABW. Przedstawiono im zarzuty karnoskarbowe i pranie brudnych pieniędzy. Jak poinformował PAP rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, narazili Skarb Państwa na milionowe straty.

(YAY Foto)

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Podejrzani mają od 30 do 50 lat. Grozi im do 10 lat więzienia.

Z ustaleń śledczych wynika, że proceder polegał na nabywaniu od zagranicznych firm przez tak zwane "znikające podmioty krajowe", między innymi wyrobów stalowych i polietylenowych pochodzących z Czech, Litwy, Łotwy i innych krajów Unii Europejskiej.

"Towar nabywany był po znalezieniu kontrahenta na terenie Polski, a następnie bezpośrednio transportowany z zagranicy do ostatecznego krajowego odbiorcy. Transakcja ta obłożona była zerowym podatkiem VAT. Podmioty importujące te wyroby, bądź nie składały deklaracji podatkowych VAT 7, bądź też nie księgowały wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wystawiając następnie towar (nie obciążony w rzeczywistości podatkiem ze stawką 23 proc. VAT) w konkurencyjnej cenie legalnie działającym firmom krajowym" - poinformował Żaryn.

Jak dodał, Skarb Państwa w wyniku tych działań poniósł straty sięgające co najmniej 8 mln zł.

Jedna z zatrzymanych osób została aresztowana, wobec pozostałych zastosowano dozory policyjne i poręczenia majątkowe. (PAP)

autor: Patrycja Rojek-Socha

pru/ mrr/

Źródło: PAP

Przeczytaj więcej na temat: Wyłudzenia VAT-u

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 franken

Tego typu zarzuty stawiane są również uczciwym firmom bez żadnych realnych podstaw. / Tak na wszelki wypadek /. Wstrzymywane są zwroty podatku VAT , co oczywiście natychmiast paraliżuje działalność firmy. Towarzyszy temu szum medialny i propaganda sukcesu organów ścigania i kontroli skarbowej. Potem stawiany jest zarzut działania na szkodę spółki porównując przychody sprzed wstrzymania zwrotu VAT z okresem po wstrzymaniu i firma "leży" Zanim cokolwiek się wyjaśni w sądach , urzędach - mija kilka miesięcy albo lat. Z bezpodstawnych zarzutów nie pozostaje NIC i NIC nie pozostaje ze zrujnowanej w ten sposób firmy - choćby była najuczciwsza na świecie. Żaden urzędnik ani funkcjonariusz nie ponosi konsekwencji, być może nawet nie wie że postępowanie wszczęte i nagłośnione kończy się cichym fiaskiem Rozgłos wokół Romana Kluski i kilku większych firm to wyjątki . Śmierci niewielkiej firmy towarzyszy cisza medialna . NIE WIERZĘ w takie pseudo sensacje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl