Rothschild: Trwa największy eksperyment monetarny w historii

Baron Jacob Rothschild w liście do akcjonariuszy ostrzega przed dynamicznie zmieniającą się sytuacją światowego sektora finansowego. Członek słynnej rodziny bankierów ostrzega przed zagrożeniami wynikającymi z globalnie niskich stóp procentowych oraz ujemnych rentowności obligacji rządowych.

Jacob Rothschild
Jacob Rothschild (FORUM)

List, będący częścią sprawozdania firmy inwestycyjnej Rothschilda, opisuje absurdalność aktualnej sytuacji, jaka panuje w świecie finansowym. Prezes RIT Capital Partners mówi o „niezbadanych wodach”, na jakich obecnie się znajdujemy i wskazuje przede wszystkim na realia ujemnych stóp procentowych.

- Znajdujemy się na niezbadanych wodach i dziś nikt nie potrafi przewidzieć, jakie skutki przyniesie zastosowanie bardzo niskich stóp procentowych. Około 30% globalnego długu publicznego notowane jest przy ujemnych rentownościach – pisze w liście Rothschild, zaznaczając też „luzowanie ilościowe na skalę masową”, które pchało w górę rynki finansowe, lecz nie przekładało się na wzrost gospodarczy.

Według 80-letniego Brytyjczyka, nie sposób przewidzieć, jakie skutki w przyszłości przyniesie taka polityka banków centralnych i nazywa to ich „największym w historii eksperymentem w zakresie polityki monetarnej”. Ujemne stopy procentowe możemy w tej chwili obserwować w krajach takich jak Szwajcaria, Dania, Szwecja czy Japonia.

Wszystkie te czynniki składają się na nieciekawy obraz finansowego świata, jednak pomimo tego globalne rynki rosną, a zmienność generalnie pozostaje na niskim poziomie. Tak, według autora listu, wygląda rzeczywistość, jednak od razu przypomina on o „anemicznym wzroście, słabym popycie oraz deflacji panujących w wielu częściach świata, co jest potwierdzeniem braku poprawy w gospodarce realnej”. Baron podkreśla też, że w dzisiejszych czasach główną rolą zarządzającego kapitałem jest przede wszystkim jego ochrona.

Oświadczenie przedstawia również listę różnego rodzaju niebezpieczeństw dla światowej stabilności..

- Wiele zagrożeń, które podkreśliłem w liście z 2015 r., pozostaje aktualnych. Oczywiście sytuacja geopolityczna uległa pogorszeniu: brytyjskie referendum w sprawie wyjścia z Unii, pełne napięcia październikowe wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych oraz niejasna sytuacja Chin i spowolnienie ich wzrostu gospodarczego z pewnością doprowadzą do problemów – pisze Jacob Rothschild.

Baron odnosi się również do ostatnich ataków islamskich fundamentalistów. - Konflikt na Bliskim Wschodzie trwa nadal i nie wydaje się, że zostanie rozwiązany w najbliższych latach. Konsekwencje tego odczuliśmy już we Francji, Niemczech i USA w postaci ataków terrorystycznych – zauważa.

Dom inwestycyjny zarządzany przez Rothschilda (RIT Capital Partners) w zakończonym niedawno półroczu osiągnął przyrost aktywów o 64 mln funtów (+3,6%) i obecnie jego portfel jest warty 2,5 mld GBP. Prezes londyńskiej firmy przyjął jednak w tym okresie strategię defensywną. Przede wszystkim zmniejszył zaangażowanie kapitałowe w akcje przedsiębiorstw (z 55% do 44%), a zwiększył nakłady inwestycyjne w złoto i metale szlachetne (do poziomu 8%). Rothschild wycofał się także zdecydowanie z funta szterlinga (zmniejszenie udziału powiązanych aktywów o 13 punktów procentowych) oraz dolara (6 p.p.).

Mikołaj Fedkowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~kostuch

80 lat a tu sztucznej inteligen ji jeszcze nie ma i zaczyna się robić nieprzyjemnie.

! Odpowiedz
3 9 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
19 6 ~plutarch

Putin prosi olginowskie trolle o jeszcze więcej teorii spiskowych o NWO i Rothschildach. Uczciwie zarobiona panamska moneta zasili.

! Odpowiedz
9 5 ~plutarch

Btw, co światlejsi internauci w Rosji mają już niezłą bekę z paranoi spiskowej. Wpisz w szatańskim narzędziu na "G": иллюминаты масоны заговор ;-)

! Odpowiedz
6 48 ~wacek13

Pan R jest właścicelem FEDu i wszystkich banków centralnych na świece - posiada Bank Rozrachunków Międzynarodowych, który steruje wszystkimi bankami na świecie.
Jego wypowiedź to realizowanie planu NWO, aby cały świat się bał...

! Odpowiedz
41 7 ~mama

Miałeś brać te tabletki które przepisał ci psychiatra.

! Odpowiedz
8 28 ~wacek13 odpowiada ~mama

Typowa reakcja głupca, wierzącego tylko temu co widzi w telewizji ...
Proponuje poczytać więcej albo tkwić w głupocie.
Pocieszę, tak Cię zaprogramowali, aby tak reagować głupcze ...

! Odpowiedz
19 6 ~plutarch odpowiada ~wacek13

olginowski troll i teorie spiskowe dla ubogich

! Odpowiedz
0 30 ~babarella

100 % racji! opinia tego pana nie powinna byc publikowana, to finansa na ktorej czele on stoi, doprowadzila do tej sytuacji, to con na zywa eksperymentem to rezultat tej tzw. monety ktora on i jego banda stworzyli w celu planowanego zadlurzenia wszystkich krajow, poniewaz byli tak chetni pozyczac a w rzeczywistosci nie mieli monety realnej wymyslili te smiecie z papieru, jest ich duzo we wszystkich bankach, pozatym ten pan dokonuje czegos co w ekonomi jest nielegalne, zmusza do placenie interesu na interesie, ktory i tak jest lichwiarski, ciekaw jestem co by sie stalo gdy pewnego dnia wszyscy odmowiliby splaty, albo dgyby wszyscy ci ktorzy maja pieniedze na kontach w tym samym dniu prosiliby o wyplate ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 0,35% 58 607,31
2020-01-24 17:15:01
WIG20 0,27% 2 154,28
2020-01-24 17:15:00
WIG30 0,29% 2 478,59
2020-01-24 17:15:01
MWIG40 0,54% 4 065,70
2020-01-24 17:15:01
DAX 1,41% 13 576,68
2020-01-24 17:37:00
NASDAQ -0,93% 9 314,91
2020-01-24 22:03:00
SP500 -0,90% 3 295,47
2020-01-24 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.