Rosyjskie czołgi i wyrzutnie rakietowe kierują się do Nowoazowska

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko powiedział w piątek, że ponad 20 rosyjskich czołgów, 10 wyrzutni rakietowych i autobusy z bojownikami przekroczyły granicę z Ukrainą i skierowały się do Nowoazowska.

Rosyjski sprzęt wjechał na Ukrainę (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Nowoazowsk w obwodzie donieckim jest kontrolowany przez separatystów i leży na wschód od strategicznego miasta portowego Mariupol będącego w rękach sił rządowych.

"W ostatnich dniach prześledzono, że mimo mińskiego porozumienia (o zawieszeniu broni), sprzęt wojskowy i amunicja trafia z Rosji na Ukrainę" - powiedział rzecznik RBNiO na briefingu transmitowanym przez telewizję. "Ponad 20 czołgów, 10 samobieżnych wyrzutni rakietowych i 15 ciężarówek pojechało w kierunku Nowoazowska" - powiedział Łysenko. Dodał, że namierzono też w rejonie przekraczające granicę autobusy z bojownikami z Rosji.

Jeden z rzeczników operacji zbrojnej wymierzonej w rebeliantów Anatolij Stelmach poinformował w czwartek, że prorosyjscy separatyści zaatakowali tego dnia pozycje sił rządowych Ukrainy w okolicach wsi Szyrokyne w pobliżu Mariupola nad Morzem Azowskim w obwodzie donieckim. Według przedstawicieli władz ukraińskich separatyści chcą opanować drogę do Mariupola i na Krym.

Władze Ukrainy zabiegają o skierowanie na wschód kraju misji policyjnej Unii Europejskiej, działającej na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ukraińcy chcą, by prócz monitorowania linii walk z separatystami misja ta obserwowała kontrolowane przez separatystów odcinki granicy z Rosją. (PAP)

mmp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~dureń

Jak tam szybko napadła na Donbas wiosna, wszystko zielone!!!!!

! Odpowiedz
0 1 ~Arkadiusz_Ppanc

Kurcze to tylko 10 wyrzutni Javelin i ze 30 pocisków potrzeba - 4-5 3 osobowych zespołów zwinnych i lotnych. Mogliby Amerykan ie podesłać, wraz z obsługą. W końcu przebrać pluton na zielono to chwila moment.

! Odpowiedz
0 0 ~Marta

ponad 20, taka ilosc ,ze ciezko policzyc :D

! Odpowiedz
1 8 ~stiepan

Rosja a co to jest......MOSKALE tak na nich sie mówiło i to jest fakt historyczny , mosimy wrócic do starych okreslen.Moskwa i kilka wiosek wokół tego miasta tworzylo Ksiestwo Moskiewskie zapyziała dziure ludzi malych z kompleksami

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 5 ~Bankster

NIemcju, Francja maja w powazaniu Ukraincow bo wazniejszy jest biznes z Rosja. Trzeba odsunac ich od decyzji zeby zaczac dzialac skutecznie przeciw Rosji

! Odpowiedz
0 0 ~guygisbourne

Dlaczego we wszystkich mediach na żołnierzy rosyjskich i najemnikow walczących z Ukraińcami używa się neutralnie brzmiącego określenia 'separatysci'? Tak jakby miejscowa ludność miała tam cos do gadania.

! Odpowiedz
4 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil