REKLAMA

Rosyjskie aktywa mrożone również w Szwajcarii. Władze podały kwotę

2022-12-01 13:46
publikacja
2022-12-01 13:46

Szwajcaria zamroziła do tej pory około 7,9 miliarda dolarów rosyjskich funduszy w ramach sankcji Zachodu nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę - przekazał w czwartek rząd. Oznacza to wzrost o około 0,8 miliarda dolarów w stosunku do ostatnich danych opublikowanych przez szwajcarski Sekretariat Stanu do Spraw Gospodarczych (SECO) w lipcu.

Rosyjskie aktywa mrożone również w Szwajcarii. Władze podały kwotę
Rosyjskie aktywa mrożone również w Szwajcarii. Władze podały kwotę
fot. DENIS BALIBOUSE / / FORUM

W danych podanych przez SECO w czwartek uwzględniono sankcje nałożone na 1239 osób, 116 przedsiębiorstw i 15 nieruchomości według stanu na 25 listopada. W podsumowaniu szwajcarskiego rządu zawarto także dane dotyczące rosyjskich aktywów znajdujących się w Szwajcarii - zarówno tych, na które nałożono sankcje, jak i tych, na które ich nie nałożono - które od czerwca podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu. Ich kwota wynosi łącznie 46,1 mld franków szwajcarskich (ok. 48 mld dolarów).

Rząd wyjaśnił, że obywatele szwajcarscy lub państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Szwajcarii są zwolnione z obowiązku sprawozdawczego w kraju. Wymóg dotyczy ponadto tylko depozytów powyżej 100 tys. franków (ok. 105 tys. dolarów). Jak przekazał SECO, poziom zgłoszonych aktywów "nie może być zatem utożsamiany z łączną kwotą środków pochodzenia rosyjskiego znajdujących się w Szwajcarii".

Odkąd rząd Szwajcarii zdecydował się 28 lutego, aby dołączyć do sankcji UE nałożonych na Rosję, regularnie aktualizuje czarną listę przedsiębiorstw oraz osób prywatnych i stosuje się do każdego kolejnego pakietu unijnych sankcji, tak jak ostatnio do najnowszych ograniczeń, wycelowanych w rosyjski sektor naftowy - przekazał portal Swissinfo.

Organizacje pozarządowe, jak i krytycy z zagranicy, wielokrotnie wyrażali przekonanie, że władze Szwajcarii nie robią wystarczająco dużo, aby zablokować wielkie ilości rosyjskich pieniędzy znajdujące się w kraju - dodał szwajcarski serwis.

W połowie września rząd Szwajcarii podjął decyzję o całkowitym zawieszeniu umowy o ułatwieniach w wydawaniu wiz obywatelom rosyjskim. Wcześniej zawieszenie analogicznej umowy zatwierdziła UE. W lipcu prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis oświadczył w Lugano na zakończenie międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy, że brakuje podstawy prawnej, aby zarekwirować zamrożone rosyjskie aktywa i przekazać je Ukrainie. (PAP)

kjm/ adj/

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (7)

dodaj komentarz
blaber
Ale Szwajcaria sie sypie. Kiedys to byl wolny i niezalezny kraj...
od_redakcji
A tymczasem całe bataliony bogatych Ukraińców w ekskluzywnych samochodach na Ukraińskich rejestracjach szlajają się po Monako.
od_redakcji
Ta sprawa zaczyna być głośna na YouTube. Gdzie pokazują wypasione fury na ukraińskich blachach.
konik_garbusek
Kluczowe są tutaj słowa "obywatele szwajcarscy lub państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Szwajcarii są zwolnione z obowiązku sprawozdawczego w kraju" - otóz każdy ruski ziomek, który "otrzymał" (kupił) paszport np maltański,Kluczowe są tutaj słowa "obywatele szwajcarscy lub państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz osoby posiadające zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Szwajcarii są zwolnione z obowiązku sprawozdawczego w kraju" - otóz każdy ruski ziomek, który "otrzymał" (kupił) paszport np maltański, hula sobie swobodnie z kapitałem w Szwajcarii. Taki paszport można dostać za jakies grosze typu 750 000 euro w lokalne obligacje na Malcie i po roku mamy paszport. To jest żart, ci ludzie smieją się wszystkim w twarz, legalnie otrzymując paszport europejski.
billbill85
Co to za kwota!!!!
Cała światowa śmietanka ma tam ulokowane przynajmniej część swoich pieniędzy.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki