REKLAMA

Rosyjski parlament zaostrzył kary za znęcanie się nad zwierzętami

2017-12-13 16:13
publikacja
2017-12-13 16:13
fot. Piotr Mecik / FORUM

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła w środę w trzecim, ostatnim czytaniu ustawę "O odpowiedzialnym traktowaniu zwierząt", przewidującą zaostrzenie kar za znęcanie się nad zwierzętami nawet do pięciu lat więzienia.

Ustawa zakłada wniesienie poprawek do kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego Rosji.

Za "znęcanie się nad zwierzęciem (...) skutkujące jego śmiercią lub okaleczeniem" poprawki przewidują karę grzywny do 80 tys. rubli (4,8 tys. zł) lub pozbawienia wolności do lat trzech. Obecnie maksymalny wymiar kary to sześć miesięcy aresztu.

Jak wynika z wniesionych poprawek, 300 tys. rubli (18 tys. zł) grzywny lub do 5 lat pozbawienia wolności będzie grozić za znęcanie się nad zwierzętami w obecności niepełnoletnich, a także grupowe, zaplanowane, sadystyczne oraz za transmisję scen znęcania się nad zwierzęciem w internecie.

Analogiczną karę pozbawienia wolności oraz karę finansową do 2 mln rubli (ok. 120 tys. zł) sąd będzie mógł wymierzyć za nielegalny obrót rzadkimi gatunkami zwierząt - informuje Radio Swoboda.

Sąd będzie mógł również wymierzyć karę w formie prac przymusowych lub prac społecznych.

Jak podaje niezależna telewizja Dożd, która powołuje się na inicjatorów ustawy, w ciągu ostatnich 10 lat w Rosji odnotowano 380 tys. przypadków znęcania się nad zwierzętami; łącznie wszczęto ok. 1 500 spraw karnych.

Projekt ustawy "O odpowiedzialnym traktowaniu zwierząt" wniesiono do rozpatrzenia przez Dumę w 2010 r. W marcu 2011 r. poprawki przyjęto w pierwszym czytaniu, ale budziły wiele kontrowersji wśród ekspertów i obrońców praw zwierząt. Latem 2017 r. projekt przygotowano do drugiego czytania, jednak deputowani uznali, że dokument nadal wymaga dopracowania.

Rosyjscy obrońcy praw zwierząt wielokrotnie apelowali o jak najszybsze uchwalenie poprawek i organizowali w tej sprawie pikiety pod budynkiem parlamentu.

ndz/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Ochrona zwierząt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki