Rosyjski minister energetyki: Nord Stream 2 zostanie uruchomiony do końca 2020 r.

Rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak zapowiedział w piątek, że gazociąg Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie zostanie uruchomiony do końca 2020 roku. Potwierdził zarazem, że do dokończenia budowy tej magistrali Rosja wykorzysta własny statek.

(fot. Alexei Nikolsky / TASS)
Nie wymienił jego nazwy, ale Reuters podaje, że jest to Akademik Czerski, który obecnie znajduje się na Dalekim Wschodzie. Statki szwajcarsko-holenderskiej firmy Allseas, które dotąd układały rury bałtyckiego gazociągu, zostały wycofane ze względu na amerykańskie sankcje, grożące podmiotom zaangażowanym w budowę Nord Stream 2.

Akademik Czerski znajduje się w Nachodce, na rosyjskim Dalekim Wschodzie, i nawet jeśli wypłynie z portu w najbliższym czasie, będzie w stanie przybyć na Bałtyk w przybliżeniu za miesiąc - podała rosyjska prasa. Według Reutera statek potrzebowałby około 45 dni, by przybyć w okolice duńskiej wyspy Bornholm, jeśli płynąłby przez Kanał Sueski, lub około 37 dni, gdyby wybrał szlak północny, wzdłuż rosyjskiej Arktyki, ale wtedy musiałby mu towarzyszyć lodołamacz.

W środę sam prezydent Władimir Putin oznajmił, że Rosja ma statek, który może dokończyć układanie gazociągu, dzięki czemu jego budowa zostanie sfinalizowana, mimo sankcji USA, jedynie z kilkumiesięcznym opóźnieniem.

Akademik Czerski uczestniczy teraz w zagospodarowywaniu złoża Jużnokirinskiego, które ma być zapleczem surowcowym dla planowanego gazociągu Siła Syberii-3. Gaz z tego znajdującego się na Morzu Ochockim złoża potencjalnie ma popłynąć do Chin. Złoże jest zagospodarowywane w ramach projektu Sachalin-3, również objętego sankcjami przez Waszyngton.

Prezydent USA Donald Trump podpisał niedawno ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok w rekordowej wysokości 738 mld dol. Wpisano w nią m.in. sankcje na firmy budujące Nord Stream 2.

Sankcje wobec firm układających Nord Stream 2, a także rurociąg Turecki Potok, dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów poniżej poziomu morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje.

Nord Stream 2 AG, spółka budująca gazociąg NS2, poinformowała w poniedziałek, że jest on ukończony w 93 procentach, do ułożenia pozostaje 160 km rurociągu.

Według rosyjskich mediów Mieżregiontruboprowodstroj (MRTS), rosyjski operator statku, zakupił Akademika Czerskiego (dawniej Jascon 18) w 2015 roku. Statek zbudowano w Singapurze w 2011 roku na zamówienie nigeryjskiego przedsiębiorstwa Sea Trucks Group Limited (STG). Według niektórych danych transakcję zakupu statku przez MRTS sfinansował Gazprombank.

Akademik Czerski to statek o długości 150 metrów, szerokości 30 metrów, zanurzeniu 3,6 m. Tonaż brutto wynosi 29513 ton, a maksymalna prędkość to 7,5 węzła. Obsługuje go 400-osobowa załoga.

fit/ mal/ arch/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 1 mith21

Kolejny sukces PiS. Już trudno się w tym połapać.

! Odpowiedz
59 11 ajwaj

PISa do kasy zarabiania dla PL jest niezdolny :)

""MSZ Węgier: Turecki Potok wzmocni nasze bezpieczeństwo. Zachodnia krytyka jest bezpodstawna
28 grudnia 2019
Gazociąg Turecki Potok wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Węgier, ponieważ pozwoli na dostarczanie tego surowca inną trasą – napisał w komunikacie szef węgierskiego MSZ, Péter Szijjártó.""

KRESY.PL
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/europa-poludniowa/msz-wegier-turecki-potok-wzmocni-nasze-bezpieczenstwo-zachodnia-krytyka-jest-bezpodstawna/

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 25 prs

Szwabska dominacja, zadna "wspolna Unia"..
Trzeba byc slepym by nie widziec germanskiej komuny, knuja z Ruskimi, Polska sola w oku, banda..

! Odpowiedz
41 5 anna_domagalczyk

Pewnie ukończą. Ale po wpisach widać, że podczas świąt ostro się dawało u co niektórych. Pełny odlot i kompletna metafizyka. A poważnie - odstawcie na trochę, bo to się może źle skończyć (zwłaszcza przy służbie zdrowia jaka mamy).

! Odpowiedz
80 29 ajwaj

Sciema :)
To jest dopiero wszystko parodniowy.
PISa-PL gdziedzie kupowac gaz z Niemiec

""Departament Stanu USA wyjaśnił, że firmy kontraktowe Nord Stream 2 mogą uniknąć sankcji.
Głębokowodny statek układający Allseas Solitaire do układania rur dla Nord Stream 2 na Morzu Bałtyckim + 2 rosyjskie
Departament Stanu przypomniał, że Sekretarz Stanu w ciągu 60 dni przygotuje raport dla Kongresu Stanów Zjednoczonych, który przeanalizuje, kto łamie prawo.""

Dalej sa zadymy EU itd. Maja byc buble z "cjankiem" LPG, w UE Np. w Azji nie raz

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
63 18 ajwaj odpowiada (usunięty)

Prez. Putin to jeden z 150 000 000 ludzi ???
I to 17 100 000 km² (PL 350 000 km2)
Ciekawe rzeczy w KRESY.PL
nowy, buble Patrioty itd. AVANGARD 27 MACH bez kunkurencji
Jada wojska Chin i Rosji co Ciesnine Ormuz itd.

Zajmij sie gazem > kupisz krzynke na Nowy Rok
Jak byl GAZPROM i OK
+ 91,45 % = 1 rok
7, 410 EUR

maja kapit. ca 88 mld. €

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
59 12 ajwaj odpowiada ajwaj

Avangard (hypersonic glide vehicle)
Service history
In service 27 December 2019
https://en.wikipedia.org/wiki/Avangard_(hypersonic_glide_vehicle)

Wojna w Zatoce Perskiej z przyjaciele z Persami (Rosjanami, Chinami) + w Syrii itd.
Powtarzajesz o prez. Putinem :):):)
bez sensu, nawet daja se wielu siana jak UKR

! Odpowiedz
21 9 szeregowy_forumowicz

Polska powinna Nord Stream wysadzić w powietrze. Jest to absolutnie niewykrywalne i pokażemy że można się z nami liczyć.

! Odpowiedz
9 14 silvio_gesell

Nord Stream 2 nie zostanie ukończony z powodu wybuchu bomby głębinowej z czasów II WŚ.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil