REKLAMA

Rosyjski eksport ropy do Indii wzrósł w marcu czterokrotnie

2022-03-18 15:12
publikacja
2022-03-18 15:12

W marcu Rosja eksportowała do Indii 360 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi prawie czterokrotność średniej z 2021 roku - poinformował w piątek dziennik Financial Times.

Rosyjski eksport ropy do Indii wzrósł w marcu czterokrotnie
Rosyjski eksport ropy do Indii wzrósł w marcu czterokrotnie
fot. Mikhail Metzel / / FORUM

Według Kpler, firmy zajmującej się danymi i analizą rynku towarowego, ta liczba ulegnie zmniejszeniu, jednak nadal będzie większa od średniej z zeszłego roku. "Biorąc pod uwagę obecne harmonogramy dostaw, Rosja jest na dobrej drodze, by osiągnąć poziom 203 000 baryłek dziennie w całym miesiącu" - przekazał FT. Dane eksportowe dotyczą ładunków, które zostały załadowane na tankowce i są w drodze do Indii.

Indie zazwyczaj importowały głównie ropę CPC (Caspian Pipeline Consortium), która stanowiła mieszankę ropy kazachskiej i rosyjskiej. Od początku inwazji na Ukrainę odnotowano "duży wzrost rosyjskiej ropy Urals". Według FT wskazuje to na "znaczne rabaty".

"Indie kupują już zakontraktowane ładunki ropy z Rosji, które nie mogą znaleźć nabywców w Europie" - powiedział dziennikowi Alex Booth, szef działu badań w Kpler.

W przeszłości rosyjska ropa stanowiła poniżej 5 proc. całkowitego importu Indii; w 2021 r. wyniósł on 4,2 mln baryłek. "Indyjskie firmy nie zaopatrywały się zbyt często w ropę z tego kraju ze względu na wysokie koszty transportu" - wyjaśnił dziennikowi Vivekanand Subbaraman, analityk Ambit Capital.

Financial Times zacytował opinię Larsa Barstada, dyrektora naczelnego Frontline, notowanej na giełdzie w Nowym Jorku firmy tankowcowej. Według niego "rabat na rosyjski Urals wynosi około 25-30 dolarów za baryłkę, a stawki frachtowe dodają ok. 3-4 dolary za baryłkę. To sprawia, że handel z Rosją Indiom się opłaca".

Nie wszystkie firmy transportowe muszą dostosowywać się do międzynarodowych sankcji. Ponadto, "wiele dużych firm naftowych i firm handlowych jest prawnie zobowiązanych kontraktami do dalszego transportu rosyjskiej ropy".

Według cytowanego wcześniej Subbaramana "wszystkie państwowe koncerny rafineryjne będą kupować ropę z Rosji. Trzeba wziąć pod uwagę, jak badzo Indie są zależne od importu". 85 proc. indyjskiego zapotrzebowania na ropę jest pokrywane z importu.

Financial Times dotarł do indyjskich urzędników, którzy powiedzieli, że "bank centralny i rząd rozważają wprowadzenie mechanizmu handlu rupią i rublem, który ułatwiłby wymianę handlową po wprowadzeniu przez Zachód ograniczeń dotyczących płatności międzynarodowych z i do Rosji".

Indie i Rosję łączy wieloletnie partnerstwo na różnych płaszczyznach: od obrony po handel. Oba kraje współpracują energetycznie: przykładowo Rosnieft jest właścicielem 49 proc. udziałów w spółce Nayara Energy, która prowadzi drugą co do wielkości rafinerię w Indiach. Jak dotąd New Delhi wstrzymało się od głosu w głosowaniach ONZ potępiających rosyjską agresję.

autorka: Ewa Nehring

neh/ drag/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (27)

dodaj komentarz
nonnn
euroazja (europa-chiny-rosja-indie) byly by potega gdyby przestaly sie sluchac USA... nasi rzadzacy napewno na to nie pozwola. Swoja droga Indie maja 3mln armie
lebski_gosc
Tam gdzie tania energia, tam i rozwój społeczeństwa.
Nam się kładło do głowy że atom to zło a zwyczajnie usa i zachód nie pozwolił nam mieć atomu bo byśmy się za szybko rozwijali. Przypominam że wg klubu rzymskiego Polska miała być siłą roboczą a nie krajem który wprowadza innowacje. Jest tak i będzie cały czas gdyż w Polsce nie
Tam gdzie tania energia, tam i rozwój społeczeństwa.
Nam się kładło do głowy że atom to zło a zwyczajnie usa i zachód nie pozwolił nam mieć atomu bo byśmy się za szybko rozwijali. Przypominam że wg klubu rzymskiego Polska miała być siłą roboczą a nie krajem który wprowadza innowacje. Jest tak i będzie cały czas gdyż w Polsce nie ma polskich rządów.Teraz mówi się o atomie za 10 lat.Wiecie co to 10 lat dla społeczeństwa? takiego jak nasze które nie jest bogate? Drogą energią wprowadzą nam 4 rewolucję przemysłową, jak zwykle będziemy królikami a tylko z tego powodu że większość jest po prostu głupia,emocjonalna.Wystarczy kilka troli usa i rosji na forach i już jest dym.Ty polaku spójrz w lustro i przejrzyj na oczy żeś non stop manipulowany jest.
talmud
problem jest w systemie zarządzanym zza wielkiej kałuży ....to stamtąd Idze zgnilizna syf & hipokryzja to oni korumpują & organizują przewroty.......dlatego tak ważne jest żeby makulatura upadła & wrócił czas PARYTETU ZLOTA......bez tego nie ma szans na pozytywne zmiany konkurencje & prawdziwy rynek.....
talmud
brawo indie !!! jechać z drukarzami bezwartościowej makulatury do skutku.....LMAO :):):)
dziadekjarek
Rubel jest tańszy od makulatury
trolley odpowiada dziadekjarek
No właśnie widzę na wykresie jak ostatnio "traci". Też polecam spojrzeć zanim zaczniesz zybertolic bzdety. Niedługo się przekonasz jak Zachód ostatecznie się odniesie do wiadomej kwestii. I jak się to wszystko skończy na jesieni jak trzeba będzie w Europie zbiorniki zapchać na zimę. Taka smutna prawda.
darius19
mogli by jeszcze to podwoic. Wystarczy opuscic cene o polowe. To samo Rosja robi z Wegrami. I Chinami. Sprzedaje tanio. Proste. A Indie zdaja sie miec miekki kregoslup.
pstrzezek
Hindusi to takie strachliwe dwulicowce jak chinole. Do dziś stoją w rozkroku i nie wiedzą co powiedzieć na temat inwazji. Teraz już wiadomo dlaczego
santoriusz
ty za to bahater jesteś przez c h pisany. Statystyczny Hindus zrobiłby z ciebie wiatrak.
pippin
Strasznie infantylne te twoje komentarze

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki