REKLAMA

Rosyjska prasa: Gazprom udzieli prawie 7 mld euro kredytu spółce Nord Stream 2

2017-05-03 08:46
publikacja
2017-05-03 08:46

Rosyjski koncern Gazprom i jego zachodni partnerzy współpracujący z nim w ramach projektu gazociągu Nord Stream 2 udzielą spółce Nord Stream 2 AG kredytu pomostowego w wysokości do 6,65 mld euro do końca 2019 roku - podały w środę media rosyjskie.

/ fot. ITAR-TASS / FORUM

Nord Stream 2 AG jest operatorem projektu. Oprocentowanie kredytu wyniesie 6 procent. Gazprom zapewni z kwoty kredytu 1,9 mld euro, pozostała część finansowania jest równomiernie rozłożona pomiędzy pięć zachodnich koncernów uczestniczących w projekcie - podał dziennik "Kommiersant".

Kredyt ma być udzielony do czasu uzyskania przez Nord Stream 2 AG finansowania typu project finance.

Pod koniec kwietnia Gazprom wraz z pięcioma zachodnimi firmami energetycznymi: austriacką OMV, niemieckim BASF-Wintershall i Uniper (wydzielona z E.On), francuską Engie i brytyjsko-holenderską Royal Dutch Shell uzgodnił nowy sposób finansowania budowy Nord Stream 2. Poinformowano wówczas, że partnerzy Gazpromu zapewnią poprzez kredyty 50 proc. łącznej wartości projektu ocenianej na 9,5 mld euro, a więc każdy z nich wniesie 950 mln euro.

Początkowo zakładano, że pięć zachodnioeuropejskich firm wejdzie w skład konsorcjum Nord Stream 2 AG. Jednak latem zeszłego roku zastrzeżenia do planów powołania konsorcjum wyraził polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Wówczas Gazprom unieważnił umowę akcjonariuszy i zapowiedział poszukiwanie innych form współpracy ze swymi partnerami.

Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do uruchomionego w 2011 roku gazociągu Nord Stream. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Ma być gotowy pod koniec 2019 roku i wtedy też Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Budowie Nord Stream 2 sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

awl/ fit/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~Tomek
Oby zdążyli z rurociągiem z Norwegi bo będzie cienko z nami!
~Rooo
BASF - to oni produkowali gaz do kremat0riów.
IG Farben - warto poczytać. Kwintesencja: Wurster (osarżony w Normymberdze) w 1952 został szefem firmy BASF
~NYT
Tak się dyma Polaczków w UE. Targowice nas sprzedali, a teraz będą dymać razem z Ruskimi. Biedny ogłupiany naród - jak się znalazło trochę Patriotów by bronić polskiej racji stanu, to UE z targowicami zrobią z nich wroga publicznego NR JEDEN. Tu są potrzrebni tacy przebierańcy jak Tusk, żeby reprywatyzacja kwitła,Tak się dyma Polaczków w UE. Targowice nas sprzedali, a teraz będą dymać razem z Ruskimi. Biedny ogłupiany naród - jak się znalazło trochę Patriotów by bronić polskiej racji stanu, to UE z targowicami zrobią z nich wroga publicznego NR JEDEN. Tu są potrzrebni tacy przebierańcy jak Tusk, żeby reprywatyzacja kwitła, a WS był ich , a LUDZIOM żyło się lepiej nie koniecznie wszystkim Polakom.
~ajwaj
szef Wintershall:
"nie wazne dla nas szamotanie polityczne UKR, PL - chca miec tani i pewny surowiec (nie tylko gaz)"
a na placz, ze PL i UKR straca dochody:
"bussiness nie jest od rozwiazywania problemów socjalnych rzadów"
~el
I bardzo dobrze, spryt niemców polega na tym, że będą mieli dodatkową infrasturkture i gaz, takie "w razie czego". A gaz będzie jeszcze tańszy- czyli dywersyfikacja. A i tak idą auta elektryczne. Gaz będzie używany tylko do przemysłu, będą mogli zmniejszyć koszty produkcji. A sam koszt gazociągu na koszt I bardzo dobrze, spryt niemców polega na tym, że będą mieli dodatkową infrasturkture i gaz, takie "w razie czego". A gaz będzie jeszcze tańszy- czyli dywersyfikacja. A i tak idą auta elektryczne. Gaz będzie używany tylko do przemysłu, będą mogli zmniejszyć koszty produkcji. A sam koszt gazociągu na koszt Rosyjskiego podatnika.
~leo
W tym biznesie karty rozdaje Rosja, bo Rosja ma dużo dużo gazu i taniego gazu.
Sukcesem Polski jest to, że NS 2 nie jest finansowany W ŻADNYM stopniu ze srodków unijnych, jest to w 100 % inwestycja Gaspromu i zachodnich koncernów energetycznych. Ale nie ŁUDŹMY się, Europa Zachodnia potrzebuje tego gazu, kiedy nie wieje
W tym biznesie karty rozdaje Rosja, bo Rosja ma dużo dużo gazu i taniego gazu.
Sukcesem Polski jest to, że NS 2 nie jest finansowany W ŻADNYM stopniu ze srodków unijnych, jest to w 100 % inwestycja Gaspromu i zachodnich koncernów energetycznych. Ale nie ŁUDŹMY się, Europa Zachodnia potrzebuje tego gazu, kiedy nie wieje wiatr olbrzymie farmy wiatrowe na Morzu Północnym i Bałtyku nie produkują energii i wtedy potrzeba dużo rosyjskiego gazu w elektrowniach gazowych. Gazociągi przez Ukrainę się kończą mają po 40 - 50 lat i zżera je rdza, a Rosja nie chce ich modernizować.
~hehehe
na rury w UKR oligarchy skasowaly MiLIARDY $$$$$$$$$$

a rury, stacje kompresorowe itd. w stanie agonii

ROSJA miala by 2x placic za ich remont kapitalny ????
~aa
Jak zwykle, co Polska zyskała na tych protestach? Gowno
~jaja
zyskala - obciach w jednosci z UPAina i wyludniajacymi mikroPANSTWAMI - faszo Lotwa, Litwa mniejsza od Warszawy i Estonia czyms posrednim

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki