REKLAMA

Rosyjska FSB zatrzymała konsula Ukrainy

2021-04-17 10:35, akt.2021-04-17 19:49
publikacja
2021-04-17 10:35
aktualizacja
2021-04-17 19:49
fot. Russian Federal Security Service / TASS

Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w sobotę, że dzień wcześniej zatrzymała konsula z konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu podczas spotkania z obywatelem Rosji, gdy dyplomata otrzymywał poufne dane. Rosyjskie MSZ zakomunikowało w sobotę, że wydala z kraju konsula.

Agencja RIA Nowosti przekazała, że dyplomata został zatrzymany na kilka godzin, a obecnie znajduje się w przedstawicielstwie dyplomatycznym Ukrainy.

Służby prasowe FSB podały, że zatrzymanym jest konsul Ołeksandr Sosoniuk. Dyplomata pracował w Rosi przez wiele lat, co najmniej od 2012 roku.

Komunikat służb głosi, że do zatrzymania doszło 16 kwietnia podczas spotkania konsula z obywatelem Federacji Rosyjskiej, w czasie otrzymywania informacji niejawnych pochodzących z baz danych prowadzonych przez organy porządku publicznego i FSB. 

FSB oświadczyła, że działalność Sosoniuka ma charakter "wrogi wobec Rosji i niezgodny ze statusem pracownika dyplomatycznego". Wobec dyplomaty zostaną podjęte działania zgodne z prawem międzynarodowym - zapowiedziała FSB. Konsul ma opuścić Rosję do 22 kwietnia.

Jak pisze agencja TASS, w związku z nielegalną działalnością ukraińskiego konsula, charge d'affaires Ukrainy w Moskwie Wasyl Pokotyło został wezwany w sobotę do MSZ Rosji, gdzie zakomunikowano mu decyzję o wydaleniu Sosoniuka.

"Strona rosyjska uznała, że tego rodzaju działalność jest niedopuszczalna i niezgodna ze statusem urzędnika konsularnego oraz szkodzi interesom bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Jego pobyt na terytorium Rosji jest niepożądany i ma on opuścić jej granice w ciągu 72 godzin, licząc od 19 kwietnia" - głosi oświadczenie MSZ.

Rzecznik ukraińskiego resortu spraw zagranicznych ocenił w komentarzu dla ukraińskich mediów, że to "kolejna prowokacja na tle destabilizacyjnych działań Rosji". Zaznaczył, że pracownik konsulatu generalnego Ukrainy w Petersburgu był zatrzymany na kilka godzin, ale obecnie już znajduje się na terenie ukraińskiej placówki dyplomatycznej. Ustalane są okoliczności zatrzymania - dodał.

Ukraina wydala z kraju wysokiego rangą dyplomatę z ambasady Rosji w Kijowie w odpowiedzi na zatrzymanie przez FSB w Petersburgu, a następnie wydalenie z Federacji Rosyjskiej ukraińskiego konsula Ołeksandra Sosoniuka - poinformowały w sobotę służby prasowe ukraińskiego MSZ.

"Wysoki rangą dyplomata ambasady Federacji Rosyjskiej w Kijowie powinien opuścić Ukrainę w ciągu 72 godzin, licząc od 19 kwietnia" - głosi oświadczenie ukraińskiego MSZ.

"Na tle eskalacji sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej przez Federację Rosyjską i masową antyukraińską propagandę strona rosyjska kontynuuje prowokacje wobec pracowników placówek dyplomatycznych Ukrainy w Rosji" - czytamy w oświadczeniu MSZ Ukrainy, które cytuje agencja Interfax-Ukraina. (PAP)

awl/ ndz/ mars/ jo/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (4)

dodaj komentarz
prs
"podczas spotkania z obywatelem Rosji"..

I wszystko jasne..
ajwaj_
No to pasuje,
niech go zapakuja razem do wydalanych kal-bojów i PISy,
bedzie taniej spadac
300_pala
Pewnie podawał przepis na bimber.....

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki