REKLAMA

Rosyjscy dezerterzy? "Bez taryfy ulgowej na polskiej granicy"

2022-09-23 07:04
publikacja
2022-09-23 07:04
Rosyjscy dezerterzy? "Bez taryfy ulgowej na polskiej granicy"
Rosyjscy dezerterzy? "Bez taryfy ulgowej na polskiej granicy"
fot. Pawel Michalowski / / Shutterstock

Nie będzie ulg na polskich granicach dla uciekających przed mobilizacją Rosjan. Eksperci wskazują, że Polska musi teraz szczególnie chronić granice, grożą nam prowokacje - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Gazeta informuje, że zaledwie 190 obywateli rosyjskich wjechało do Polski w środę przez dwa otwarte przejścia graniczne w Grzechotkach i Bezledach. Z Polski - jak czytamy - wyjechało w tym czasie 256 Rosjan. "Rzeczpospolita" podaje, że w czwartek do godz. 15 granicę do Polski przekroczyło 346 osób, w tym 133 Rosjan (i wyjechało 89 obywateli Federacji Rosyjskiej).

"Nie zauważyliśmy wzmożonego ruchu związanego z decyzją o mobilizacji rezerwistów w Rosji" – mówi "Rzeczpospolitej" rzeczniczka Mazursko- Warmińskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz. Od poniedziałku do środy wjazdu do Polski – na wszystkich przejściach granicznych – odmówiono zaledwie dziesięciu obywatelom Rosji - podaje gazeta.

Jak czytamy w "Rz", Rosjanie wiedzą, że od marca 2020 r. mogą przyjeżdżać do Polski tylko w wyjątkowych sytuacjach – przepis wprowadzono z powodu pandemii, ale do dziś go nie wycofano. Gazeta przypomina, że w tym roku, po inwazji na Ukrainę, polskie ambasady w Rosji przestały wydawać wizy turystyczne.

"Zasady graniczne dla Rosjan zostały zaostrzone w ostatni poniedziałek, po publikacji nowelizacji rozporządzenia MSWiA w tej sprawie. Obecnie obywatele Rosji nie mogą już przyjeżdżać nawet z powodów biznesowych, sportowych czy kulturalnych. Polska wprowadziła te obostrzenia wraz z Litwą, Łotwą i Estonią" - pisze "Rz".

Gazeta zadaje pytanie, czy Polska powinna jednak wpuszczać do kraju Rosjan, którzy uciekają przed mobilizacją?

"To ucieczka przed reżimem, a więc przesłanka polityczna. Za niestawienie się na wezwanie wojska grozi wieloletnie więzienie, więc moim zdaniem spełnione są tu przesłanki do zastosowania np. ochrony międzynarodowej czy wiz humanitarnych, jakie stosujemy w przypadku Białorusinów" – mówi "Rzeczpospolitej" Marek Biernacki, były szef MSWiA i koordynator służb specjalnych. Jego zdaniem fala uciekinierów może dopiero nadejść.

W czwartek - jak przypomina gazeta - szef BBN Paweł Soloch zapowiedział w Polsat News, że nie będzie żadnej taryfy ulgowej.

Według posła Biernackiego priorytetem jest ochrona polskich granic. "Rosjanie myślą o prowokacjach, które wojnę z Ukrainą rozleją na inne kraje i wciągną nas w ten konflikt. O to Putinowi chodzi" – podsumowuje. (PAP)

kkr/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki