REKLAMA

Rosyjcy posłowie chcą zakazać dolara. "USA zbankrutują w 2017 r."

2013-11-13 13:56
publikacja
2013-11-13 13:56

Posłowie Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji wnieśli do Dumy projekt ustawy zakazującej posiadania i obracania amerykańską walutą na terenie Rosji. Wszystko w trosce o oszczędności zwykłych obywateli w przededniu upadku potęgi dolara.

Do niższej izby rosyjskiego parlamentu wpłynął projekt sygnowany przez Michaiła Degtiarewa dotyczący zakazania obywatelom gromadzenia oszczędności w dolarach amerykańskich. Reprezentujący Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji, której przewodzi Władimir Żyrinowski, były kandydat na mera Moskwy chce w ten sposób uchronić Rosjan przed spadkiem wartości waluty USA.

W myśl ustawy, w ciągu roku obywatele musieliby wydać swoje dolary lub zamknąć swoje konta dolarowe i zamienić zaoszczędzone „zielone” na ruble bądź euro, funty, jeny czy juany. Dalszą sprzedażą dolarów zajęłyby się banki.

Reklama

- Proponowane restrykcje mogą być traktowane jako deklaracja stworzenia nowego światowego systemu walutowego bez dominującej roli dolara i jednoczesne podniesienie rubla do rangi światowej waluty rezerwowej – stwierdza ustawa.

Zgodnie z proponowaną ustawą osoby wyjeżdzające za granicę musiałyby udowodnić, że dolary są im faktycznie potrzebne. Według autorów prawa, przywilej wymiany rubli na dolary nie przysługiwałby osobom udającym się np. do państw UE, byłych republik radzieckich, Chin, Szwajcarii czy Iranu.

- Jeżeli amerykański dług będzie rósł w obecnym tempie, to upadek potęgi dolara nastąpi w 2017 r. Tuż po elekcji następny prezydent Stanów Zjednoczonych będzie musiał podjąć historyczną decyzję o rozpoczęciu restrukturyzacji amerykańskiego długu publicznego – piszą autorzy ustawy.

Ich zdaniem „dedolaryzacja” rosyjskiej gospodarki stanowi pierwszy krok na drodze do zagwarantowania obywatelom ochrony przed negatywnymi skutkami upadku „amerykańskiej piramidy zadłużenia”.

Dolar wciąż się liczy

Lata socjalizmu oraz kolejne kryzysy, w wyniku których zwykli obywatele pozbawiani byli oszczędności, sprawiły, że Rosjanie szczególną estymą darzyli i wciąż darzą dolara.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej w ubiegłym roku przez dziennik „Wedomosti”, aż 28% oszczędzających Rosjan lokuje swoje środki zarówno w rublach, jak i dolarach. Dodatkowo 6% lokuje środki w rublach, dolarach i euro, 3% tylko w dolarach i euro, a 2,5% tylko w dolarach. W samych rublach oszczędza aż 60%.

/mz

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Jan
robia wam sieczke z mozgu, myslcie mysliciele i tak nic nie wymyslicie jestescie za krotkowzroczni przezarci glupotami ktore wam nawijaja.

Zapytajcie brezi (Brzezinskiego) on wie jak sie "gra" a wy ogladajcie to jak telenowele i morda w kubel, a jak podadza impuls to do boju jak zwierzeta. Oj znowu bedziecie sie
robia wam sieczke z mozgu, myslcie mysliciele i tak nic nie wymyslicie jestescie za krotkowzroczni przezarci glupotami ktore wam nawijaja.

Zapytajcie brezi (Brzezinskiego) on wie jak sie "gra" a wy ogladajcie to jak telenowele i morda w kubel, a jak podadza impuls to do boju jak zwierzeta. Oj znowu bedziecie sie tlukli na smierc i zycie o to zeby wasze dzieci, wnuki byli "niewolnikami gospodarczymi"

Glowny przywodca solidarnosci ktory powiedzial "nikt by nie zalatwil tej sprawy tak jak ja zalatwilem wtedy" - pewnie ze nikt bo kto chcialby dostac kule w leb? i poswiecic sie dla przyszlych pokolen, kazdy chce trwac pytanie czyim kosztem? odpowiedz: kosztem przyszlych pokolen
~ghkjfc
Tego nikt nie wie, kiedy nastąpi krach, no ale cóż, ruskom zależy na usunięciu dolara i zamienieniu go na rubla. Prędzej spodziewałbym się rozpadu strefy euro niż upadku usa.
~illuminati
tak chcial watykan :)
raz
dwa
trzy
illuminati patrzy
~asd
Zapamiętać!!! Zanim dolar upadnie to najpierw euro padnie na kolana
~Stoltzmann
Dopiero w 2017 euro po złoty a dolar po pół ?
~Mają rację
Ameryka zmierza do krachu finansowo-walutowego.Robią niemalże wszystko żeby niedopuścić do wyraźnego spadku cen nieruchomości i akcji.Fałszowanie pieniędzy na masową skalę (sztuczne utrzymywanie wymienionych cen) ma na celu odroczenie to co nieuchronne !

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki